LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Davoster (Dutasteride)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Davoster (Rp) kapsułki miękkie 0,5 mg 30 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 29,00 Cena 100% (zł): 29,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Davoster

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o.

Co zawiera lek Davoster?

Lek Davoster występuje w postaci kapsułek i jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 0,5 mg dutasterydu. Lek zawiera lecytynę sojową (może zawierać olej sojowy) - lek nie powinien być stosowany przez osoby uczulone na orzeszki ziemne lub soję.

Jak działa lek Davoster?

Substancją czynną leku jest dutasteryd, który należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu 5-alfa-reduktazy. Dutasteryd zmniejsza wytwarzanie hormonu dihydrotestosteronu, powodując zmniejszenie gruczołu krokowego i złagodzenie objawów. Efektem jego działania jest zmniejszenie ryzyka ostrego zatrzymania moczu i konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Kiedy stosować lek Davoster?

Lek Davoster stosuje się u mężczyzn w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (powiększonego gruczołu krokowego), który jest spowodowany nadmiernym wytwarzaniem hormonu dihydrotestosteronu.
Lek Davoster może być również stosowany jednocześnie z lekiem zawierającym tamsulozynę, stosowanym w leczeniu objawów powiększenia gruczołu krokowego.

Jak stosować lek Davoster?

Dawkowanie leku Davoster i czas leczenia ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek Davoster można przyjmować zarówno z posiłkiem, jak i niezależnie od posiłku. Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Kapsułek nie należy rozgryzać ani otwierać. Kontakt z zawartością kapsułek może spowodować ból w jamie ustnej lub ból gardła.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Davoster?

Nie należy przyjmować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć następną dawkę o zwykłej porze i kontynuować ustalony schemat dawkowania.

Kiedy lek Davoster nie może być stosowany?

Leku Davoster nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (dutasteryd), inne leki z grupy inhibitorów 5-alfa-reduktazy (do której należy dutasteryd), soję, orzeszki ziemne lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Davoster nie jest przeznaczony dla kobiet, dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Davoster?

Przed przepisaniem leku Davoster lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem i podejmie decyzję, czy lek można zastosować u danego pacjenta. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. W leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego konieczne będą badania kontrolne, które ustali lekarz. Kobietom, dzieciom i młodzieży nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek leku Davoster, ponieważ substancja czynna może wchłaniać się przez skórę; w przypadku kontaktu leku ze skórą, zanieczyszczoną powierzchnię należy jak najszybciej umyć wodą z mydłem.

Jak stosować lek Davoster z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Davoster w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Davoster jest przeciwwskazany u kobiet. Kobietom w ciąży lub mogącym być w ciąży nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek leku. Dutasteryd jest wchłaniany przez skórę i może zaburzyć rozwój dziecka płci męskiej. Szczególne ryzyko istnieje w trakcie pierwszych 16 tygodni ciąży. Należy stosować prezerwatywę podczas stosunku płciowego. Jeśli partnerka jest w ciąży lub może być w ciąży, nie może być narażana na kontakt z nasieniem mężczyzny stosującego lek Davoster. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli kobieta w ciąży miała kontakt z lekiem Davoster.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Davoster?

Lek Davoster powoduje szereg działań niepożądanych, które są szczegółowo przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Davoster i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala, jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej (np. wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk powiek, twarzy, warg, rąk lub nóg).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Davoster?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy zwrócić się do lekarza.

Czy lek Davoster wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Davoster nie ma wpływu na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Jak przechowywać lek Davoster?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem