LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Delmuno (Ramipril + Felodipine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Delmuno 2,5 (Rp) tabletki powlekane 2,5 mg + 2,5 mg 28 szt.
Refundacja
R
65+
Opłata
pacjenta (zł):
11,68
0,00
Cena
100% (zł):
13,69
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Delmuno 5 (Rp) tabletki powlekane 5 mg + 5 mg 28 szt.
Refundacja
R
65+
Opłata
pacjenta (zł):
13,96
0,00
Cena
100% (zł):
18,42
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Delmuno

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sanofi-Aventis Deutschland GmbH

Co zawiera Delmuno?

Lek Delmuno występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.

  • Delmuno 2,5
    1 tabletka powlekana zawiera 2,5 mg ramiprylu i 2,5 mg felodypiny.
  • Delmuno 5
    1 tabletka powlekana zawiera 5 mg ramiprylu i 5 mg felodypiny.
    Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku. Lek zawiera olej rycynowy, który może powodować niestrawność i biegunkę.

Jak działa Delmuno?

Lek Delmuno zawiera dwie substancje czynne: ramipryl i felodypinę. Ramipryl należy do leków z grupy inhibitorów ACE. Amlodypina jest lekiem z grupy antagonistów wapnia, które działają rozkurczająco na naczynia krwionośne.

Kiedy stosować Delmuno?

Lek Delmuno jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u pacjentów otrzymujących pojedyncze leki zawierające ramipryl i felodypinę w takich samych dawkach jak w leku Delmuno.
Zamiast przyjmować ramipryl i felodypinę w oddzielnych lekach, pacjent może stosować 1 tabletkę leku Delmuno, która zawiera te dwie substancje czynne w takich samych dawkach.

Jak stosować Delmuno?

Dawkę leku Delmuno dla każdego pacjenta i czas leczenia określa lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia lekiem Delmuno.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować na czczo lub po lekkim posiłku. Tabletki należy połykać w całości, popijając połową szklanki wody lub innego płynu. Tabletek nie należy dzielić, kruszyć ani żuć. Nie należy przyjmować leku Delmuno z sokiem grejpfrutowym.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Delmuno?

Ważne jest regularne stosowanie leku. W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć kolejną dawkę leku o stałej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Delmuno nie może być stosowany?

Leku Delmuno nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (ramipryl lub felodypinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem na inne leki z grupy inhibitorów ACE lub antagonistów wapnia. Leku nie należy stosować, jeśli podczas wcześniejszego przyjmowania inhibitorów ACE (do których należy ramipryl) u pacjenta wystąpiły takie objawy jak: świszczący oddech, obrzęk twarzy, języka lub gardła, swędzenie lub nasilona wysypka skórna.
Leku Delmuno nie należy stosować u dzieci.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Delmuno?

Przed zaordynowaniem leku Delmuno konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia nadciśnienia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Jeśli w dowolnym momencie leczenia wystąpi obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, który może powodować trudności w połykaniu lub oddychaniu (obrzęk naczynioruchowy), należy natychmiast odstawić lek Delmuno. Podczas leczenia lekarz zaleci regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. O przyjmowaniu leku Delmuno należy poinformować lekarza lub personel medyczny w następujących sytuacjach: planowane poważne zabiegi albo podanie znieczulenia ogólnego; planowana afereza lipoprotein o małej gęstości; planowane leczenie odczulające na jad pszczół lub os. Podczas przyjmowania leku Delmuno należy unikać picia zbyt dużej ilości alkoholu.

Jak stosować Delmuno z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować Delmuno z jedzeniem i piciem?

Podczas stosowania leku Delmuno nie należy spożywać soku grejpfrutowego ani grejpfrutów, ponieważ produkty te mogą nasilić działanie leku.

Czy można stosować Delmuno w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy przyjmować leku Delmuno podczas ciąży, ponieważ jego stosowanie może zaszkodzić dziecku. Jeśli podczas leczenia lekiem Delmuno pacjentka zajdzie w ciążę, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Nie należy przyjmować leku Delmuno w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Delmuno?

W trakcie stosowania leku Delmuno mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Delmuno i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: obrzęk twarzy, warg lub gardła utrudniający połykanie lub oddychanie; ciężkie reakcje skórne, w tym nasilona wysypka, owrzodzenie śluzówki jamy ustnej, nasilenie wcześniej istniejącej choroby skóry, zaczerwienienie, powstanie pęcherzy lub odwarstwienie skóry (objawy zespołu Stevensa-Johnsona, toksycznego martwiczego oddzielanie się naskórka lub rumienia wielopostaciowego); przyspieszenie czynności serca, nierówne lub zbyt mocne bicie serca, ból w klatce piersiowej, ucisk w klatce piersiowej (mogą to być objawy zawału serca); duszność lub kaszel (mogą to być objawy zaburzeń dotyczących płuc); łatwiejsze powstawanie siniaków, krwawienie trwające dłużej niż zwykle, jakiekolwiek objawy krwawienia (np. krwawienie z dziąseł); ostry ból brzucha (może to być objaw zapalenia trzustki); utrata apetytu, ból żołądka, nudności, zażółcenie skóry lub oczu (mogą to być objawy zaburzeń wątroby).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Delmuno?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Delmuno wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Po przyjęciu leku Delmuno mogą wystąpić zawroty głowy lub uczucie oszołomienia - jeśli pojawią się takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów, używać narzędzi ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Delmuno?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Delmuno - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem