LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Depakine Chrono (Valproic acid)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Depakine Chrono 300 (Rp) tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu 300 mg 30 szt.
Refundacja
B / R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
2,85 / 6,05
0,00
Cena
100% (zł):
17,01
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Depakine Chrono 500 (Rp) tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu 500 mg 30 szt.
Refundacja
B / R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
0,00 / 3,20
0,00
Cena
100% (zł):
23,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Depakine Chrono 500 (import równoległy) (Rp) tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu 500 mg 30 szt.
Refundacja
B / R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
0,00 / 3,20
0,00
Cena
100% (zł):
22,35
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Depakine Chrono

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sanofi-Aventis Sp. z o.o., Delfarma Sp. z o.o.

Co zawiera lek Depakine Chrono?

Lek Depakine Chrono jest dostępny w postaci tabletek powlekanych o przedłużonym uwalnianiu w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.

  • Depakine Chrono 300
    1 tabletka powlekana o przedłużonym uwalnianiu zawiera 200 mg walproinianu sodu i 87 mg kwasu walproinowego, co odpowiada łącznie 300 mg walproinianu sodu.
  • Depakine Chrono 500
    1 tabletka powlekana o przedłużonym uwalnianiu zawiera 333 mg walproinianu sodu i 145 mg kwasu walproinowego, co odpowiada łącznie 500 mg walproinianu sodu.
    Lek zawiera sód.

Jak działa lek Depakine Chrono?

Walproinian sodu jest lekiem przeciwpadaczkowym, który wykazuje działanie przeciwdrgawkowe w różnych postaciach padaczki.

Kiedy stosować lek Depakine Chrono?

Lek Depakine Chrono jest stosowany w leczeniu padaczki: w napadach uogólnionych (napadach mioklonicznych, napadach toniczno-klonicznych, napadach atonicznych, napadach nieświadomości); w napadach częściowych (napadach prostych lub złożonych, napadach wtórnie uogólnionych, zespołu Lennoxa-Gastauta).
Lek Depakine Chrono jest stosowany w leczeniu manii, która występuje w chorobie o nazwie choroba afektywna dwubiegunowa (lek może być stosowany w przypadku, gdy nie można zastosować litu).

Jak stosować lek Depakine Chrono?

Lekarz poinformuje pacjenta, jaką dawkę leku Depakine Chrono należy zażyć oraz określi czas leczenia. Dawka leku jest uzależniona od masy ciała i wieku pacjenta. Leczenie lekiem można przerwać tylko po decyzji lekarza.

Sposób podawania

Lek zaleca się przyjmować podczas posiłków.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Depakine Chrono?

W razie opuszczenia jednej dawki leku należy ją przyjąć najszybciej jak to możliwe, z wyjątkiem sytuacji, gdy zbliża się pora kolejnej dawki. Nie należy przyjmować dwóch dawek leku jednocześnie lub w krótkim odstępie czasu.

Kiedy lek Depakine Chrono nie może być stosowany?

Leku Depakine Chrono nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (walproinian sodu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek jest przeciwwskazany w następujących przypadkach: ostre i przewlekłe zapalenie wątroby; pacjenci z przebytym ciężkim zapaleniem wątroby, zwłaszcza polekowym lub pacjenci z wywiadem rodzinnym świadczącym o ciężkim zapaleniu wątroby; porfiria; jednoczesne stosowanie z meflochiną; pacjenci z wadą genetyczną powodującą zaburzenia mitochondrialne (np. pacjenci z zespołem Alpersa-Huttenlochera); pacjenci z zaburzeniami cyklu mocznikowego; pacjenci z niedoborem karnityny, który nie jest leczony.
Nie wolno stosować leku Depakine Chrono u kobiet w ciąży w leczeniu padaczki, chyba że nie ma odpowiedniego alternatywnego leczenia, oraz u kobiet w wieku rozrodczym, chyba że pacjentka stosuje skuteczną antykoncepcję przez cały okres leczenia. Nie wolno stosować leku Depakine Chrono u kobiet w ciąży w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej oraz u kobiet w wieku rozrodczym, chyba że pacjentka stosuje skuteczną antykoncepcję przez cały okres leczenia.
Lek Depakine Chrono nie jest odpowiedni dla dzieci w wieku poniżej 6 lat ze względu na ryzyko zadławienia. Jeśli istnieją wskazania, lek ten może być stosowany u dzieci o masie ciała powyżej 17 kg, pod warunkiem że dziecko jest w stanie połknąć tabletkę.
Lek Depakine Chrono nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat w leczeniu manii.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Depakine Chrono?

Leczenie lekiem Depakine Chrono powinien rozpoczynać i nadzorować lekarz specjalizujący się w leczeniu padaczki lub choroby afektywnej dwubiegunowej. Po wywiadzie lekarskim oraz ocenie przeciwwskazań i środków ostrożności dotyczących leku Depakine Chrono, lekarz rozpocznie terapię tym lekiem i ustali terminy wizyt kontrolnych. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza oraz ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących terapii przeciwpadaczkowej. Należy zgłaszać lekarzowi przypadki wystąpienia nowego rodzaju napadów oraz przypadki zaostrzenia dotychczasowych napadów. Jeśli w trakcie stosowania leku Depakine Chrono wystąpią myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie, pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem. Przed zabiegiem operacyjnym i w przypadku siniaków lub samoistnych krwawień pacjent powinien poinformować lekarza o stosowaniu leku Depakine Chrono. Należy zgłaszać lekarzowi wszystkie wątpliwości dotyczące prowadzonej terapii. Nie zaleca się picia alkoholu podczas leczenia lekiem Depakine Chrono.

Jak stosować lek Depakine Chrono z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Depakine Chrono w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Depakine Chrono (walproinian sodu + kwas walproinowy) stosowany podczas ciąży może poważnie zaszkodzić nienarodzonemu dziecku; może spowodować poważne wady wrodzone i wpływać na fizyczny i psychiczny rozwój dziecka po urodzeniu. W przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej nie należy stosować leku Depakine Chrono, jeśli pacjentka jest w ciąży. W przypadku padaczki nie należy stosować leku Depakine Chrono, jeśli pacjentka jest w ciąży, chyba że żadna inna terapia nie jest skuteczna. W obu przypadkach kobiety w wieku rozrodczym, którym przepisano lek Depakine Chrono, muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji, bez przerwy przez cały okres leczenia, a właściwą metodę antykoncepcji należy ustalić z lekarzem). Przed przepisaniem tego leku lekarz wyjaśni pacjentce, co może zagrażać dziecku, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas przyjmowania walproinianu. Jeśli kobieta stosująca walproinian planuje ciążę lub zajdzie w ciążę, musi natychmiast udać się do lekarza, aby ponownie ocenić leczenie tym lekiem oraz rozważyć alternatywne możliwości; nie należy przerywać stosowania leku Depakine Chrono ani antykoncepcji, chyba że zaleci to lekarz. O możliwości stosowania leku Depakine Chrono u kobiet karmiących piersią decyduje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Depakine Chrono?

Działania niepożądane, które mogą pojawić się w trakcie leczenia lekiem Depakine Chrono, zawiera ulotka dołączona do opakowania. Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi są drżenia i nudności. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Depakine Chrono?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza.

Czy lek Depakine Chrono wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas przyjmowania leku Depakine Chrono u niektórych pacjentów może wystąpić senność, zwłaszcza w przypadku stosowania kilku leków przeciwdrgawkowych lub w przypadku jednoczesnego stosowania benzodiazepin. Przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn pacjent powinien upewnić się, jak reaguje na leczenie.

Jak przechowywać lek Depakine Chrono?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym, szczelnie zamkniętym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Depakine Chrono - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Depakine Chrono - powiązane artykuły

Środa, 21 lutego 2024

Komunikat bezpieczeństwa: potencjalne ryzyko zaburzeń neurorozwojowych u dzieci mężczyzn leczonych walproinianem w okresie 3 miesięcy przed poczęciem dziecka Przedstawiciele...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem