Depakine syrop (Valproic acid)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja | Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Depakine (Rp) | syrop | 288,2 mg/5 ml | 1 but. 150 ml |
Refundacja R 65+, 18- |
Opłata pacjenta (zł): 11,48 0,00 |
Cena 100% (zł): 16,19 |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Depakine syrop
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Sanofi Winthrop Industrie
- Co zawiera lek Depakine syrop?
- Jak działa lek Depakine?
- Kiedy stosować lek Depakine syrop?
- Jak stosować lek Depakine syrop?
- Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Depakine syrop?
- Kiedy lek Depakine syrop nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Depakine syrop?
- Jak stosować lek Depakine syrop z innymi lekami?
- Czy można stosować lek Depakine syrop w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Depakine syrop?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Depakine syrop?
- Czy lek Depakine syrop wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać lek Depakine syrop?
- Depakine syrop - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
- Depakine syrop - powiązane artykuły
Co zawiera lek Depakine syrop?
Lek Depakine to syrop, który jest dostępny na receptę.
5 ml syropu zawiera 288,2 mg walproinianu sodu. Lek zawiera sacharozę i sorbitol - pacjenci z nietolerancją pewnych cukrów lub stwierdzoną dziedziczną nietolerancją fruktozy powinni skontaktować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tego leku; sorbitol może wywoływać dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz wykazywać łagodne działanie przeczyszczające; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, które mogą wywołać reakcję alergiczną, w tym reakcje typu późnego. Lek zawiera sód.
Jak działa lek Depakine?
Walproinian sodu jest lekiem przeciwpadaczkowym, który wykazuje działanie przeciwdrgawkowe w różnych postaciach padaczki.
Kiedy stosować lek Depakine syrop?
Lek Depakine w postaci syropu stosuje się u osób dorosłych i u dzieci w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi:
- w leczeniu napadów padaczkowych uogólnionych takich jak: napady kloniczne, toniczne, napady toniczno-kloniczne, napady nieświadomości, napady miokloniczne i atoniczne;
- w leczeniu napadów częściowych: napady częściowe, które są lub nie są wtórnie uogólnione.
Jak stosować lek Depakine syrop?
Lekarz ustali dawkę syropu Depakine zależnie od masy ciała i wieku pacjenta. Bez porozumienia z lekarzem nie należy przerywać leczenia lekiem Depakine syrop, ani zmieniać dawki leku.
Sposób podawania
Lek zaleca się podawać podczas posiłków: u dzieci w pierwszym roku życia w 2 dawkach podzielonych; u pacjentów w wieku powyżej 1 roku w 3 dawkach podzielonych. Lek jest podawany za pomocą strzykawki z zaznaczoną podziałką, dołączoną do opakowania; należy zapoznać się z instrukcją prawidłowego podawania syropu.
Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Depakine syrop?
W razie opuszczenia jednej dawki leku należy przyjąć ją najszybciej jak jest to możliwe, z wyjątkiem sytuacji, gdy zbliża się pora kolejnej dawki. Nie należy przyjmować dwóch dawek leku jednocześnie lub w krótkim odstępie.
Kiedy lek Depakine syrop nie może być stosowany?
Leku Depakine syrop nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (walproinian sodu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie wolno podawać leku pacjentom, u których występuje: ostre i przewlekłe zapalenie wątroby; przebyte ciężkie zapalenie wątroby (zwłaszcza polekowe) lub wywiad rodzinny świadczący o ciężkim zapaleniu wątroby; porfiria; wada genetyczna powodująca zaburzenia mitochondrialne (np. zespół Alpersa-Huttenlochera); zaburzenia metaboliczne (np. zaburzenia cyklu mocznikowego); niedobór karnityny, który nie jest leczony. Nie należy stosować leku w przypadku jednoczesnego stosowania z meflochiną.
Przeciwwskazane jest stosowanie leku Depakine syrop u kobiet w ciąży, chyba że żadna inna terapia nie jest skuteczna, a także u kobiet w wieku rozrodczym, chyba że stosowana jest skuteczna antykoncepcja przez cały okres leczenia.
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Depakine syrop?
Leczenie lekiem Depakine syrop powinien rozpoczynać i nadzorować lekarz specjalizujący się w leczeniu padaczki. Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem syropu Depakine, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku oraz nie przekraczać zalecanej dawki leku. Należy zgłaszać lekarzowi przypadki nowego rodzaju napadów albo zaostrzeń istniejących napadów padaczkowych. Należy jak najszybciej powiadomić lekarza, jeśli w trakcie leczenia u pacjenta pojawią się myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójcze. Należy poinformować lekarza o stosowaniu syropu Depakine przed zabiegiem operacyjnym i w przypadku siniaków lub samoistnych krwawień. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości związane z terapią syropem Depakine. Podczas stosowania leku Depakine nie zaleca się picia alkoholu.
Jak stosować lek Depakine syrop z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Czy można stosować lek Depakine syrop w ciąży i okresie karmienia piersią?
Lek Depakine syrop stosowany w czasie ciąży może poważnie zaszkodzić nienarodzonemu dziecku; może spowodować poważne wady wrodzone i wpływać na fizyczny i psychiczny rozwój dziecka po urodzeniu. Nie należy stosować syropu Depakine, jeśli pacjentka jest w ciąży, chyba że żadna inna terapia nie jest skuteczna. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji bez przerwy przez cały okres stosowania leku (odpowiednią metodę antykoncepcji należy omówić z lekarzem). Przed przepisaniem tego leku lekarz objaśni pacjentce, co może zagrażać dziecku, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas przyjmowania walproinianu. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjentka planuje ciążę lub jeśli podejrzewa, że jest w ciąży; nie należy przerywać stosowania syropu Depakine ani antykoncepcji, chyba że tak zaleci lekarz, ponieważ stan pacjentki może się pogorszyć. Lekarz podejmie decyzję, czy można karmić piersią podczas leczenia lekiem Depakine syrop.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Depakine syrop?
W ulotce dołączonej do opakowania leku Depakine syrop są przedstawione działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas jego stosowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi leku są drżenie i nudności. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Depakine syrop?
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Czy lek Depakine syrop wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
Podczas leczenia lekiem Depakine syrop może wystąpić senność, zwłaszcza w przypadku stosowania kilku leków przeciwdrgawkowych lub w przypadku jednoczesnego stosowania benzodiazepin - przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn należy upewnić się, jak pacjent reaguje na leczenie.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Depakine syrop - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Depakine syrop - powiązane artykuły
Komunikat bezpieczeństwa: potencjalne ryzyko zaburzeń neurorozwojowych u dzieci mężczyzn leczonych walproinianem w okresie 3 miesięcy przed poczęciem dziecka
Komunikat bezpieczeństwa: potencjalne ryzyko zaburzeń neurorozwojowych u dzieci mężczyzn leczonych walproinianem w okresie 3 miesięcy przed poczęciem dziecka Przedstawiciele...
Więcej »