LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Depepsit Met (Sitagliptin + Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Depepsit Met (Rp) tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu 50 mg + 500 mg 56 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
35,66
0,00
Cena
100% (zł):
60,08
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Depepsit Met (Rp) tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu 50 mg + 1000 mg 56 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
35,66
0,00
Cena
100% (zł):
60,08
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Depepsit Met (Rp) tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu 100 mg + 1000 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
35,66
0,00
Cena
100% (zł):
60,08
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Depepsit Met

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Adamed Pharma S.A.

Co zawiera lek Depepsit Met?

Lek Depepsit Met to tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu w trzech dawkach, które są dostępne na receptę.

  • Depepsit Met 50 mg + 500 mg
    1 tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 50 mg sitagliptyny (w postaci chlorowodorku) i 500 mg chlorowodorku metforminy.
  • Depepsit Met 50 mg + 1000 mg
    1 tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 50 mg sitagliptyny (w postaci chlorowodorku) i 1000 mg chlorowodorku metforminy.
  • Depepsit Met 100 mg + 1000 mg
    1 tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 100 mg sitagliptyny (w postaci chlorowodorku) i 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa lek Depepsit Met?

Lek Depepsit Met zawiera dwie substancje czynne - sitagliptynę i metforminę - które mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Sitagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4), natomiast metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować lek Depepsit Met?

Lek Depepsit Met jest stosowany z dietą i ćwiczeniami fizycznymi w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Może być stosowany jako jedyny lek przeciwcukrzycowy lub w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (insuliną, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami).

Jak stosować lek Depepsit Met?

Lekarz dobierze odpowiednią dawkę leku Depepsit Met dla pacjenta oraz określi czas leczenia. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, gdyż może dojść do zwiększenia stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Zazwyczaj lek należy przyjmować raz na dobę z wieczornym posiłkiem. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie leku dwa razy na dobę. Lek należy zawsze przyjmować z jedzeniem, aby zmniejszyć ryzyko zaburzeń ze strony żołądka. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Tabletek nie należy rozgryzać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Depepsit Met?

W razie pominięcia dawki, należy ją przyjąć jak najszybciej. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy opuścić pominiętą dawkę i powrócić do regularnego schematu dawkowania. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Depepsit Met nie może być stosowany?

Leku Depepsit Met nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (sitagliptynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Depepsit Met nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Depepsit Met?

Przed podjęciem leczenia lekiem Depepsit Met lekarz przeprowadzi wywiad oraz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz wyjaśni pacjentowi zasady kontroli leczenia. Należy porozumieć się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza.
Należy przerwać stosowanie leku Depepsit Met i jak najszybciej zwrócić się do lekarza lub udać do najbliższego szpitala, jeśli pojawią się objawy kwasicy mleczanowej (jest to ciężkie działanie niepożądane tego leku, w którym konieczne jest leczenie w szpitalu). Ryzyko kwasicy mleczanowej zwiększa się w pewnych sytuacjach, dlatego lekarz omówi z pacjentem objawy i okoliczności narażenia na wystąpienie tego powikłania. Szczególnie narażeni są pacjenci z zaburzeniami czynności nerek oraz odwodnieni (np. z powodu ciężkich wymiotów, biegunki, gorączki, narażenia na wysoką temperaturę lub przyjmowania zbyt małej ilości płynów). Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występuje lub występowała choroba trzustki (np. zapalenie trzustki), kamienie żółciowe, uzależnienie od alkoholu lub bardzo wysokie stężenie triglicerydów we krwi. Jeśli w trakcie leczenia pojawią się pęcherze na skórze, konieczny jest kontakt z lekarzem, ponieważ może to być objaw choroby określanej jako pemfigoid pęcherzowy.
Jeśli u pacjenta ma być wykonany poważny zabieg chirurgiczny, lek Depepsit Met musi być odstawiony na czas zabiegu i na pewien czas po nim (lekarz poinformuje pacjenta, w którym momencie należy przerwać jego przyjmowanie i kiedy będzie możliwe ponowne jego stosowanie). Przerwanie przyjmowania leku Depepsit Met będzie również konieczne, jeśli pacjent będzie miał podany środek kontrastowy zawierający jod (np. w celu badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej) - również w tym przypadku lekarz zdecyduje, kiedy pacjent musi przerwać jego przyjmowanie i kiedy może wznowić leczenie lekiem Depepsit Met.
Podczas leczenia lekarz będzie kontrolował czynność nerek pacjenta przynajmniej raz na rok (częściej u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek). W trakcie stosowania leku należy kontynuować zaleconą przez lekarza dietę i aktywność fizyczną oraz regularnie kontrolować stan stóp i odpowiednio je pielęgnować. Podczas przyjmowania leku Depepsit Met należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Depepsit Met z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje inne leki przeciwcukrzycowe - insulinę lub pochodną sulfonylomocznika, ponieważ może być konieczne zmniejszenie ich dawek, jeśli będą stosowane razem z lekiem Depepsit Met.

Czy można stosować lek Depepsit Met w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem na temat sposobu kontrolowania cukrzycy w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Depepsit Met?

Działania niepożądane powiązane z terapią lekiem Depepsit Met są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać leczenie i niezwłocznie porozumieć się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala, jeśli podczas stosowania leku pojawią się następujące objawy: objawy zapalenia trzustki (w tym: silny i uporczywy ból brzucha, który może promieniować do pleców, z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami lub bez nich); objawy kwasicy mleczanowej (takie jak: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, złe samopoczucie z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, obniżona temperatura ciała i spowolnienie akcji serca); objawy ciężkiej reakcji alergicznej (takie jak: wysypka, pokrzywka, pęcherze na skórze lub łuszczenie się skóry oraz obrzęk twarzy, warg, języka i gardła z trudnościami w oddychaniu lub połykaniu.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Depepsit Met?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie porozumieć się z lekarzem. Należy udać się do szpitala w przypadku wystąpienia objawów kwasicy mleczanowej.

Czy lek Depepsit Met wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania sitagliptyny (jeden ze składników tego leku) zgłaszano występowanie zawrotów głowy i senności, co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Przyjmowanie leku Depepsit Met razem z innymi lekami przeciwcukrzycowymi - pochodnymi sulfonylomocznika lub z insuliną, może prowadzić do nadmiernego zmniejszenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemii), co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Depepsit Met?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Depepsit Met - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Depepsit Met - powiązane artykuły

Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – i nformacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem