LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Dermitopic (Tacrolimus)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Dermitopic (Rpz) maść 1 mg/g 1 tuba 10 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
49,50
Cena
100% (zł):
49,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Dermitopic (Rpz) maść 1 mg/g 1 tuba 30 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
119,00
Cena
100% (zł):
119,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Dermitopic

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bausch Health Ireland Ltd.

Co zawiera Dermitopic?

Lek Dermitopic występuje w postaci maści na skórę i jest dostępny na receptę.
1 g maści zawiera 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

Jak działa Dermitopic?

Takrolimus jest lekiem immunomodulującym, czyli zmieniającym nieprawidłową odpowiedź immunologiczną organizmu. Lek Dermitopic zmniejsza stan zapalny i świąd skóry.

Kiedy stosować Dermitopic?

Lek Dermitopic jest stosowany w leczeniu umiarkowanych i ciężkich postaci atopowego zapalenia skóry u dorosłych, którzy nie reagowali lub nie tolerowali leczenia konwencjonalnego, takiego jak miejscowe stosowanie kortykosteroidów. Lek Dermitopic może być także stosowany w celu zapobiegania nawrotom zaostrzenia choroby lub przedłużenia okresu bez nawrotów choroby – o zastosowaniu leku decyduje lekarz.

Jak stosować Dermitopic?

Lekarz ustala czas trwania leczenia, sposób stosowania leku w okresie zaostrzenia choroby oraz w celu zapobiegania nawrotom. Lekarz ustali także termin wizyt kontrolnych. Należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza.

Sposób podawania

Cienką warstwę leku Dermitopic należy nanieść na zmienioną powierzchnię skóry. Przed zastosowaniem leku po kąpieli lub prysznicu należy upewnić się, że skóra jest całkowicie sucha. Lek Dermitopic można stosować prawie na wszystkie powierzchnie ciała, w tym na twarz i szyję oraz na zgięcia w okolicy kolan i łokci. Leku nie należy stosować na śluzówki. Należy unikać przedostania się maści do nosa, jamy ustnej lub do oka - jeśli maść dostanie się w te miejsca, należy ją dokładnie zetrzeć i (lub) spłukać wodą. Nie należy przykrywać leczonego obszaru skóry bandażami, opatrunkami ani innymi materiałami opatrunkowymi. Po każdym nałożeniu maści należy umyć ręce, o ile nie są leczonym miejscem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Dermitopic?

W przypadku zapomnienia nałożenia maści w ustalonym czasie, należy zastosować lek jak najszybciej, a następnie powrócić do poprzedniego schematu leczenia.

Kiedy Dermitopic nie może być stosowany?

Leku Dermitopic nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (takrolimus) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy także stosować w przypadku stwierdzonego uczulenia na antybiotyki makrolidowe, np. azytromycynę, klarytromycynę lub erytromycynę.
Lek Dermitopic nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Dermitopic?

Przed podjęciem leczenia lekiem Dermitopic lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy stosować maści na zakażone zmiany na skórze - w przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian w wyglądzie skóry, należy poinformować o tym lekarza. Jeżeli podczas stosowania leku Dermitopic wystąpi obrzęk węzłów chłonnych, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W trakcie stosowania maści należy unikać wystawiania skóry na dłuższe działanie światła słonecznego lub sztucznego światła słonecznego (np. łóżka opalające). Jeśli spędza się czas na dworze zaraz po zastosowaniu leku, należy używać kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym i nosić luźną odzież, która będzie chroniła skórę przed słońcem. W sytuacji, gdy zostanie zalecone u pacjenta leczenie światłem, powinien on powiadomić lekarza prowadzącego o stosowaniu leku Dermitopic, ponieważ nie zaleca się stosowania leku Dermitopic i leczenia światłem w tym samym czasie. Nie należy kąpać się, brać prysznica lub pływać zaraz po zastosowaniu maści, ponieważ woda może zmyć lek ze skóry. W czasie stosowania leku Dermitopic picie alkoholu może powodować zarumienienie lub zaczerwienienie skóry lub twarzy oraz uczucie gorąca.

Jak stosować Dermitopic z innymi lekami lub kosmetykami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.
Podczas leczenia maścią Dermitopic można stosować kremy nawilżające i płyny kosmetyczne, ale nie należy ich używać w ciągu 2 godzin po zastosowaniu leku Dermitopic.

Czy można stosować Dermitopic w ciąży i okresie karmienia piersią?

O zastosowania leku Dermitopic u kobiet w ciąży lub karmiących piersią decyduje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Dermitopic?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas terapii lekiem Dermitopic, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Dermitopic?

W przypadku pomyłkowego połknięcia maści (głównie przez dziecko) należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Nie należy wywoływać wymiotów.

Czy Dermitopic wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Dermitopic nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Dermitopic?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności po pierwszym otwarciu tuby wynosi 90 dni.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Dermitopic - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem