LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Dermocort (Hydrocortisone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Dermocort (OTC) aerozol na skórę, zawiesina 1,372 mg/g 1 poj. 38,25 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
19,00
Cena
100% (zł):
19,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Dermocort

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne POLFA S.A.

Co zawiera Dermocort?

Lek Dermocort występuje w postaci aerozolu na skórę i jest dostępny bez recepty.
1 g leku zawiera 1,372 mg hydrokortyzonu.

Jak działa Dermocort?

Hydrokortyzon na skórę należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami o słabym działaniu. Zastosowany miejscowo łagodzi stan zapalny i świąd.

Kiedy stosować Dermocort?

Lek Dermocort jest stosowany w stanach zapalnych skóry różnego pochodzenia, przede wszystkim o podłożu alergicznym, o średnim nasileniu: atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy alergiczny, reakcje występujące po ukąszeniach lub użądleniach przez owady (takie jak swędzenie i podrażnienie).

Jak stosować Dermocort?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i młodzież w wieku od 12 lat
    Chorobowo zmienione miejsca na skórze spryskiwać strumieniem zawiesiny przez 1 do 3 sekund, trzymając pojemnik pionowo, w odległości od 15 cm do 20 cm. Zazwyczaj lek stosuje się 2 razy na dobę w równych odstępach czasu. Po każdym nałożeniu leku należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą. Po naniesieniu leku na skórę nie należy przykrywać tego miejsca żadnym opatrunkiem (zwłaszcza folią lub ceratką). Nie stosować leku Dermocort dłużej niż 7 dni bez zalecenia lekarza.
  • Dzieci
    Leku Dermocort nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania

Lek jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę.

Kiedy Dermocort nie może być stosowany?

Leku Dermocort nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (hydrokortyzon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Dermocort w bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych zakażeniach skóry, w grzybicy układowej, w trądziku zwykłym lub różowatym, w przypadku zaniku skóry, w nowotworach skóry lub w stanach przednowotworowych skóry, w zapaleniu skóry okolicy ust, w zmianach gruźliczych skóry, na otwarte rany i uszkodzoną skórę, po szczepieniach ochronnych. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Dermocort?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować leku na zdrową skórę. Nie należy stosować dużych dawek leku, na dużą powierzchnię skóry oraz przez długi czas, ponieważ hydrokortyzon wchłania się do krwi i może spowodować wystąpienie objawów niepożądanych. Przed rozpoczęciem stosowania leku Dermocort należy skonsultować się z lekarzem, jeśli lek jest stosowany u osób z cukrzycą, jaskrą lub zaćmą. W przypadku objawów zakażenia skóry w leczonym miejscu należy skontaktować się z lekarzem, który zadecyduje czy konieczne będzie jednoczesne leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Należy unikać kontaktu leku z oczami i śluzówkami. Lek może być stosowany na skórę pach i pachwin tylko w przypadku bezwzględnie koniecznym po konsultacji z lekarzem, ponieważ w tych miejscach lek szybciej się wchłania i istnieje ryzyko nasilenia działań niepożądanych, nawet po krótkim stosowaniu. Po naniesieniu leku Dermocort na skórę nie należy przykrywać tego miejsca żadnym opatrunkiem (zwłaszcza folią lub ceratką), ponieważ opatrunek zamknięty nasila wchłanianie hydrokortyzonu do organizmu i zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Należy unikać stosowania leku na powieki lub na skórę w okolicy powiek, względu na ryzyko jaskry lub zaćmy. Należy chronić oczy przed rozpylaną substancją oraz starać się nie wdychać rozpylanej substancji.

Jak stosować Dermocort z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Dermocort w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Dermocort w okresie ciąży i karmienia piersią bez zalecenia lekarza. Jeśli lekarz zaleci stosowanie leku Dermocort w okresie ciąży lub karmienia piersią, lek powinien być stosowany ostrożnie, krótkotrwale i na małą powierzchnię skóry.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Dermocort?

Niezbyt często może wystąpić nieostre widzenie. Mogą także wystąpić następujące działania niepożądane: zanikowe zapalenie skóry, rozstępy na skórze, nawrót zakażenia, plamica posteroidowa (przebarwienia i odbarwienia skóry), powierzchowne rozszerzenie naczyń krwionośnych, trądzik, zapalenie skóry w okolicy ust, zapalenie skóry w okolicy oczu, zapalenie mieszków włosowych, nadmierne owłosienie, opóźnienie gojenia ran i owrzodzeń, nadkażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe, wybroczyny, podrażnienie skóry (pieczenie, zaczerwienienie, nadmierna suchość, alergia kontaktowa), rozstępy, jaskra lub zaćma (w przypadku stosowania leku na skórę powiek), zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespół Cushinga, zahamowanie wzrostu i rozwoju u dzieci, zwiększone stężenie cukru we krwi, występowanie cukru w moczu, zmniejszenie odporności, obrzęki, nadciśnienie.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Dermocort?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana ilości leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy Dermocort wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Ze względu na możliwość zaburzeń widzenia lek Dermocort może powodować upośledzenie sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Dermocort?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. Chronić przed światłem słonecznym. Przechowywać z dala od źródeł ciepła, gorących powierzchni, źródeł iskrzenia, otwartego ognia i innych źródeł zapłonu. Nie rozpylać nad otwartym ogniem lub innym źródłem zapłonu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Dermocort - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem