LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Dermovate (Clobetasol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Dermovate (Rp) krem 0,5 mg/g 1 tuba 25 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
16,90
Cena
100% (zł):
16,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Dermovate (Rp) maść 0,5 mg/g 1 tuba 25 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
16,90
Cena
100% (zł):
16,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Dermovate

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

GlaxoSmithKline Ireland Ltd.

Co zawiera lek Dermovate?

Lek Dermovate występuje w postaci kremu i maści na skórę. Obie pozycje leku są dostępne na receptę.

  • Dermovate krem
    1 g kremu zawiera 0,5 mg propionianu klobetazolu. Lek zawiera chlorokrezol - może powodować reakcje alergiczne. Lek zawiera alkohol cetostearylowy - może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.
  • Dermovate maść
    1 g maści zawiera 0,5 mg propionianu klobetazolu. Lek zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.

Jak działa lek Dermovate?

Propionian klobetazolu należy do miejscowych kortykosteroidów o bardzo silnym działaniu. Zastosowany na skórę łagodzi stan zapalny i świąd.

Kiedy stosować lek Dermovate?

Lek Dermovate jest wskazany u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat do leczenia miejscowego chorób skóry reagujących na leczenie kortykosteroidami, takich jak: łuszczyca (z wyłączeniem zmian uogólnionych), liszaj płaski, toczeń rumieniowaty krążkowy, nawracający wyprysk, trudne w leczeniu choroby skóry, których dotychczasowe leczenie słabszymi kortykosteroidami okazało się nieskuteczne.
Lek w kremie jest przeznaczony szczególnie na wilgotne i sączące zmiany skórne, natomiast lek w maści jest przeznaczony szczególnie na suche, liszajowate, łuszczące się zmiany skórne.

Jak stosować lek Dermovate?

Lekarz dobierze odpowiednią dla pacjenta postać leku i przedstawi zasady dawkowanie leku Dermovate. Lek należy stosować przez czas ustalony przez lekarza.

Sposób podawania

Lek Dermovate należy stosować na skórę. Należy nakładać cienką warstwę leku, delikatnie wcierając, stosując najmniejszą ilość wystarczającą do pokrycia miejsc chorobowo zmienionych. Po zastosowaniu leku należy dokładnie umyć ręce, chyba że lek jest stosowany w leczeniu zmian na rękach.

Kiedy lek Dermovate nie może być stosowany?

Leku Dermovate nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (propionian klobetazolu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Dermovate nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Dermovate?

Przed przepisaniem leku Dermovate lekarz zapozna się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności dla tego leku oraz przedstawi dokładne zalecenia dotyczące prawidłowego stosowania leku. Należy poradzić się lekarza, jeśli objawy utrzymują się. Należy unikać stosowania na dużych powierzchniach skóry lub na uszkodzoną skórę. W stanach opornych na leczenie (np. zmiany łuszczycowe na łokciach i kolanach) lekarz może zalecić stosowanie opatrunku okluzyjnego (np. z folii polietylenowej); zazwyczaj zastosowanie opatrunku okluzyjnego tylko na noc przynosi wyraźną poprawę, która może być podtrzymywana przez stosowanie leku bez opatrunku okluzyjnego. Nie należy kontynuować leczenia dłużej niż 4 tygodnie; jeśli będzie wymagane dłuższe leczenie, lekarz przepisze lek o słabszym działaniu. Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Dermovate u dzieci; lek należy stosować w najmniejszej możliwej ilości zapewniającej korzyści lecznicze przez krótki czas. U osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek lek należy stosować w najmniejszej możliwej ilości i przez jak najkrótszy czas umożliwiający osiągnięcie oczekiwanej korzyści klinicznej. Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku w leczeniu łuszczycy. Należy unikać kontaktu leku z oczami i śluzówkami. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować lek Dermovate z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.
Przed zastosowaniem emolientu po nałożeniu leku Dermovate należy odczekać aż lek zostanie wchłonięty przez skórę.

Czy można stosować lek Dermovate w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję, czy będzie możliwe zastosowanie leku Dermovate u kobiety, która jest w ciąży lub karmi piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Dermovate?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Dermovate, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Dermovate?

W przypadku długotrwałego, nadmiernego dawkowania lub nieprawidłowego użycia leku, albo przypadkowego połknięcia (np. przez dziecko), należy natychmiast powiadomić o tym lekarza.

Jak przechowywać lek Dermovate?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Dermovate - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem