DexaPini (Pinus silvestris + Foeniculum vulgare + Dextromethorphan)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja |
Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
DexaPini (OTC) | syrop | 426 mg + 65 mg + 6,5 mg/5 ml | 1 but. 115 ml |
Refundacja |
Opłata pacjenta (zł): 22,00 |
Cena 100% (zł): 22,00 |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
DexaPini
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
- Co zawiera DexaPini?
- Kiedy stosować DexaPini?
- Jak stosować DexaPini?
- Kiedy DexaPini nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku DexaPini?
- Jak stosować DexaPini z innymi lekami?
- Czy można stosować DexaPini w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku DexaPini?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku DexaPini?
- Czy DexaPini wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać DexaPini?
- DexaPini - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
- DexaPini - powiązane artykuły
Co zawiera DexaPini?
Lek DexaPini występuje w postaci syropu i jest dostępny bez recepty.
5 ml syropu zawiera: 426 mg wyciągu płynnego z pędów sosny, 65 mg nalewki z kopru włoskiego i 6,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu. Lek zawiera sacharozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Lek zawiera do 7% (m/v) alkoholu.
Kiedy stosować DexaPini?
Lek DexaPini jest stosowany w suchym kaszlu w przebiegu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych np. przeziębienia, grypy, zapalenia gardła.
Jak stosować DexaPini?
Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Dorośli i młodzież w wieku od 12 lat
15 ml syropu DexaPini 3 razy na dobę. - Dzieci
Dzieci od 6 do 11 lat: 5 ml syropu DexaPini 3 razy na dobę.
U dzieci w wieku od 4 do 6 lat należy podawać lek DexaPini po konsultacji z lekarzem.
Nie zaleca się stosowania leku DexaPini u dzieci w wieku poniżej 4 lat.
Kiedy DexaPini nie może być stosowany?
Leku DexaPini nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne, na rośliny z rodziny baldaszkowatych (anyż, kminek, seler, kolendra i koper) lub na anetol, lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku DexaPini w przypadku kaszlu z dużą ilością wydzieliny, jeśli u pacjenta występuje astma oskrzelowa, ciężkie choroby wątroby oraz niewydolność oddechowa lub ryzyko jej wystąpienia. Leku DexaPini nie należy stosować podczas przyjmowania leków z grupy inhibitorów MAO i w ciągu 14 dni po ich odstawieniu. Nie stosować leku, jeśli pacjent przyjmuje selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Nie stosować leku, jeśli pacjent przyjmuje leki mukolityczne (rozrzedzające śluz w drogach oddechowych).
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku DexaPini?
Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni, kaszel ma charakter nawracający lub przebiega z gorączką, wysypką lub uporczywymi bólami głowy, należy skonsultować się z lekarzem. Należy sprawdzić, czy inne równocześnie przyjmowane leki nie zawierają dekstrometorfanu (ryzyko przedawkowania). Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Zalecana jest szczególna ostrożność, jeśli lek DexaPini jest stosowany u młodzieży i młodych osób dorosłych, a także u pacjentów, którzy nadużywali leków lub substancji psychoaktywnych w przeszłości. Lek DexaPini powinien być stosowany ostrożnie u dzieci z chorobami atopowymi. Stosowanie leku DexaPini może skutkować pozytywnym wynikiem testu antydopingowego.
Jak stosować DexaPini z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Dekstrometorfanu nie należy przyjmować w trakcie leczenia inhibitorami MAO oraz w ciągu 14 dni po zakończeniu leczenia takimi lekami. Dekstrometorfanu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi dekstrometorfan (ryzyko przedawkowania). Przed zastosowaniem dekstrometorfanu należy poradzić się lekarza, jeśli pacjent przyjmuje następujące leki: linezolid, fluoksetyna, paroksetyna, chinidyna, terbinafina, amiodaron, propafenon, sertralina, bupropion, metadon, cynakalcet, haloperydol, perfenazyna. W czasie stosowania leku DexaPini nie zaleca się spożywania alkoholu oraz przyjmować leków zawierających alkohol.
Czy można stosować DexaPini w ciąży i okresie karmienia piersią?
Lek DexaPini nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku DexaPini?
Rzadko może wystąpić senność. Mogą także wystąpić:: reakcje alergiczne ze strony skóry i układu oddechowego, pobudzenie, splątanie, zawroty głowy, drgawki, depresja oddechowa, wymioty, nudności, biegunka, wysypka skórna. Może wystąpić uzależnienie od dekstrometorfanu, zwłaszcza po długotrwałym stosowaniu dużych dawek leku DexaPini.
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku DexaPini?
W przypadku przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
DexaPini - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
DexaPini - powiązane artykuły

Syrop Dexapini (Pini extractum fluidum + Foeniculi tinctura + Dextromethorphani hydrobromidum) seria wstrzymana w obrocie
Syrop Dexapini (Pini extractum fluidum + Foeniculi tinctura + Dextromethorphani hydrobromidum) seria wstrzymana w obrocie Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego seria...
Więcej »
Leki przeciwkaszlowe na kaszel suchy
Leki bez recepty, które hamują odruch kaszlu, stosujemy w samodzielnym leczeniu kaszlu suchego o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu.
Więcej »
Leki przeciwkaszlowe na kaszel suchy u dzieci
Poznaj syropy i krople na suchy kaszel u dzieci, sprawdź składniki, dawki wiekowe oraz wskazówki bezpiecznego podawania w domu.
Więcej »Reklama
Reklama