LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

DexaPini (Pinus silvestris + Foeniculum vulgare + Dextromethorphan)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
DexaPini (OTC) syrop 426 mg + 65 mg + 6,5 mg/5 ml 1 but. 115 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,00
Cena
100% (zł):
22,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

DexaPini

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera DexaPini?

Lek DexaPini występuje w postaci syropu i jest dostępny bez recepty.
5 ml syropu zawiera: 426 mg wyciągu płynnego z pędów sosny, 65 mg nalewki z kopru włoskiego i 6,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu. Lek zawiera sacharozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Lek zawiera do 7% (m/v) alkoholu.

Kiedy stosować DexaPini?

Lek DexaPini jest stosowany w suchym kaszlu w przebiegu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych np. przeziębienia, grypy, zapalenia gardła.

Jak stosować DexaPini?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i młodzież w wieku od 12 lat
    15 ml syropu DexaPini 3 razy na dobę.
  • Dzieci
    Dzieci od 6 do 11 lat: 5 ml syropu DexaPini 3 razy na dobę.
    U dzieci w wieku od 4 do 6 lat należy podawać lek DexaPini po konsultacji z lekarzem.
    Nie zaleca się stosowania leku DexaPini u dzieci w wieku poniżej 4 lat.

Kiedy DexaPini nie może być stosowany?

Leku DexaPini nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne, na rośliny z rodziny baldaszkowatych (anyż, kminek, seler, kolendra i koper) lub na anetol, lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku DexaPini w przypadku kaszlu z dużą ilością wydzieliny, jeśli u pacjenta występuje astma oskrzelowa, ciężkie choroby wątroby oraz niewydolność oddechowa lub ryzyko jej wystąpienia. Leku DexaPini nie należy stosować podczas przyjmowania leków z grupy inhibitorów MAO i w ciągu 14 dni po ich odstawieniu. Nie stosować leku, jeśli pacjent przyjmuje selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Nie stosować leku, jeśli pacjent przyjmuje leki mukolityczne (rozrzedzające śluz w drogach oddechowych).

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku DexaPini?

Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni, kaszel ma charakter nawracający lub przebiega z gorączką, wysypką lub uporczywymi bólami głowy, należy skonsultować się z lekarzem. Należy sprawdzić, czy inne równocześnie przyjmowane leki nie zawierają dekstrometorfanu (ryzyko przedawkowania). Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Zalecana jest szczególna ostrożność, jeśli lek DexaPini jest stosowany u młodzieży i młodych osób dorosłych, a także u pacjentów, którzy nadużywali leków lub substancji psychoaktywnych w przeszłości. Lek DexaPini powinien być stosowany ostrożnie u dzieci z chorobami atopowymi. Stosowanie leku DexaPini może skutkować pozytywnym wynikiem testu antydopingowego.

Jak stosować DexaPini z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Dekstrometorfanu nie należy przyjmować w trakcie leczenia inhibitorami MAO oraz w ciągu 14 dni po zakończeniu leczenia takimi lekami. Dekstrometorfanu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi dekstrometorfan (ryzyko przedawkowania). Przed zastosowaniem dekstrometorfanu należy poradzić się lekarza, jeśli pacjent przyjmuje następujące leki: linezolid, fluoksetyna, paroksetyna, chinidyna, terbinafina, amiodaron, propafenon, sertralina, bupropion, metadon, cynakalcet, haloperydol, perfenazyna. W czasie stosowania leku DexaPini nie zaleca się spożywania alkoholu oraz przyjmować leków zawierających alkohol.

Czy można stosować DexaPini w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek DexaPini nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku DexaPini?

Rzadko może wystąpić senność. Mogą także wystąpić:: reakcje alergiczne ze strony skóry i układu oddechowego, pobudzenie, splątanie, zawroty głowy, drgawki, depresja oddechowa, wymioty, nudności, biegunka, wysypka skórna. Może wystąpić uzależnienie od dekstrometorfanu, zwłaszcza po długotrwałym stosowaniu dużych dawek leku DexaPini.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku DexaPini?

W przypadku przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy DexaPini wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Ze względu na możliwość wystąpienia senności należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn; należy również uwzględnić alkohol zawarty w leku.

Jak przechowywać DexaPini?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w opakowaniu szczelnie zamkniętym, w temperaturze do 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

DexaPini - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

DexaPini - powiązane artykuły

Leki bez recepty, które hamują odruch kaszlu, stosujemy w samodzielnym leczeniu kaszlu suchego o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu.

Więcej »

Leki przeciwkaszlowe hamują odruch kaszlu. Powinny być stosowane jedynie przez krótki czas dla złagodzenia suchego kaszlu najczęściej występującego na początku infekcji.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem