LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Dextin (Dexketoprofen)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Dextin (OTC) roztwór doustny w saszetce 25 mg 20 saszetek 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
28,50
Cena
100% (zł):
28,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Dextin (OTC) tabletki powlekane 25 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
16,50
Cena
100% (zł):
16,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Dextin (OTC) tabletki powlekane 25 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
25,40
Cena
100% (zł):
25,40
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Dextin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Solinea Sp. z o.o. Sp.k.

Co zawiera Dextin?

Lek Dextin występuje w postaci tabletek i roztworu doustnego w saszetce. Obie pozycje leku są dostępne bez recepty.

 • Dextin tabletki
  1 tabletka powlekana zawiera 25 mg deksketoprofenu w postaci deksketoprofenu z trometamolem. Tabletki można dzielić na połowy.
 • Dextin roztwór doustny
  1 saszetka zawiera 25 mg deksketoprofenu w postaci deksketoprofenu z trometamolem. Lek zawiera sacharozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i może powodować reakcje alergiczne (również opóźnione).

Jak działa Dextin?

Deksketoprofen jest lekiem przeciwbólowym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Kiedy stosować Dextin?

 • Dextin tabletki
  Lek Dextin tabletki jest stosowany do krótkotrwałego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego np. bólu mięśni lub stawów, bolesnego miesiączkowania, bólu zębów.
 • Dextin roztwór doustny
  Lek Dextin roztwór doustny jest stosowany do krótkotrwałego, objawowego leczenia ostrego bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego np. ostrego bólu mięśni lub stawów, bolesnego miesiączkowania, bólu zębów.

Jak stosować Dextin?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek Dextin jest przeznaczony wyłącznie do krótkotrwałego stosowania, a leczenie należy ograniczyć do okresu występowania objawów.

 • Dorośli
  Dawkowanie tabletek Dextin
  Wymagana dawka leku Dextin to pół tabletki (12,5 mg) co 4-6 godzin lub 1 tabletka (25 mg) co 8 godzin, jednak nie więcej niż 3 tabletki na dobę (75 mg). Jeśli po upływie 3 do 4 dni nie nastąpiła poprawa albo pogorszenie objawów, należy skontaktować się z lekarzem; lekarz zadecyduje o ilości tabletek przyjmowanych w ciągu doby oraz o czasie stosowania leku.
  Dawkowanie roztworu doustnego Dextin
  Zalecana dawka dobowa to 1 saszetka Dextin (25 mg) co 8 godzin, jednak nie więcej niż 3 saszetki na dobę (75 mg). Jeśli po upływie 3 do 4 dni nie nastąpiła poprawa lub pogorszenie objawów, należy skontaktować się z lekarzem; lekarz zadecyduje o ilości saszetek przyjmowanych w ciągu doby oraz o czasie stosowania leku.
 • Dzieci i młodzież
  Leku Dextin nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Osoby w podeszłym wieku oraz pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Osoby w podeszłym wieku oraz pacjenci z chorobami wątroby lub nerek powinni rozpoczynać leczenie od mniejszej całkowitej dawki dobowej, tj. od nie więcej niż 2 tabletek lub 2 saszetek leku Dextin. Jeśli lek jest dobrze tolerowany, osoby w wieku podeszłym mogą zwiększyć dawkę początkową do dawki zalecanej dla ogólnej populacji, tj. do 3 tabletek lub 3 saszetek leku.

Sposób podawania

Dextin tabletki
Tabletki należy połykać, popijając odpowiednią ilością wody. Przyjmowanie leku z jedzeniem umożliwia zmniejszenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych dotyczących żołądka lub jelit. W przypadku ostrego bólu zaleca się przyjmowanie leku na pusty żołądek np. co najmniej 30 minut przed posiłkiem, co umożliwi szybsze rozpoczęcie działania leku.
Dextin roztwór doustny
Roztwór doustny można przyjąć bezpośrednio z saszetki lub po wymieszaniu zawartości saszetki w szklance wody. Po otwarciu saszetki należy zużyć całą jej zawartość. Przyjmowanie leku z jedzeniem umożliwia zmniejszenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych dotyczących żołądka lub jelit. W przypadku ostrego bólu zaleca się przyjmowanie leku na pusty żołądek np. co najmniej 15 minut przed posiłkiem, co umożliwi szybsze rozpoczęcie działania leku.

Kiedy Dextin nie może być stosowany?

Leku Dextin nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (deksketoprofen) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku, lub jeśli pacjent ma uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Leku nie należy stosować, jeśli u pacjenta występuje astma lub w przeszłości występowały napady astmy, ostry alergiczny nieżyt nosa, polipy nosa, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy lub świszczący oddech po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innego leku z grupy NLPZ. Nie stosować, jeżeli u pacjenta w przeszłości występowały reakcje nadwrażliwości na światło słoneczne: reakcje fotoalergiczne lub reakcje fototoksyczne (w szczególności w postaci zaczerwienienia lub pęcherzy na skórze poddanej ekspozycji na słońce) podczas przyjmowania ketoprofenu (inny niesteroidowy lek przeciwzapalny) lub fibratów (leki stosowane w celu obniżenia stężenia lipidów we krwi). Stosowanie leku Dextin jest przeciwwskazane, jeśli u pacjenta występuje choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy lub krwawienie z żołądka lub jelit, lub jeśli w przeszłości występowało krwawienie z żołądka lub jelit, owrzodzenie lub perforacja; jeśli u pacjenta występują przewlekłe problemy trawienne (np. niestrawność, zgaga); jeśli u pacjenta występowało krwawienie z żołądka lub jelit lub perforacje z powodu wcześniejszego stosowania leków z grupy NLPZ przyjmowanych w leczeniu bólu; jeśli u pacjenta występują choroby jelit przebiegające z przewlekłym stanem zapalnym (choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego); jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność serca, umiarkowane lub ciężkie zaburzenia czynności nerek, lub ciężkie zaburzenia czynności wątroby; jeśli u pacjenta występuje nadmierna skłonność do krwawień lub zaburzenia krzepnięcia; jeśli pacjent jest ciężko odwodniony z powodu wymiotów, biegunki lub przyjmowania niedostatecznej ilości płynów. Lek Dextin nie może być stosowany przez kobiety w trzecim trymestrze ciąży lub kobiety karmiące piersią.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Dextin?

Jeśli po upływie 3-4 dni stosowania leku objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować większych dawek leku ani stosować leku przez czas dłuższy niż zalecany. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Dextin konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą w następujących sytuacjach: występowanie alergii; występowanie zaburzeń czynności nerek, wątroby lub serca (nadciśnienie tętnicze lub niewydolność serca) oraz zatrzymywanie płynów, także w przeszłości; przyjmowanie leków moczopędnych lub występowanie zmniejszonego nawodnienia i zmniejszonej objętość krwi spowodowanych nadmierną utratą płynów (np. zbyt częste oddawanie moczu, biegunka lub wymioty); występowanie chorób serca, przebyty udar lub podejrzenie; występowanie zaburzeń tworzenia krwi lub komórek krwi; występowanie tocznia rumieniowatego układowego lub mieszanej choroby tkanki łącznej; występowanie w przeszłości przewlekłych chorób zapalnych jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna); występowanie aktualnie lub w przeszłości innych chorób dotyczących żołądka lub jelit; chorowanie na ospę wietrzną (w wyjątkowych przypadkach niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą spowodować zaostrzenie tej infekcji); stosowanie innych leków zwiększających ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy lub krwawienia (np. doustne leki steroidowe, niektóre leki przeciwdepresyjne - np. inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), leki zapobiegające powstawaniu zakrzepów takie jak kwas acetylosalicylowy lub leki przeciwzakrzepowe takie jak warfaryna; występowanie astmy w połączeniu z przewlekłym nieżytem nosa, przewlekłym zapaleniem zatok i (lub) polipami w nosie. Jeżeli pacjent jest osobą w podeszłym wieku, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Lek Dextin może zaburzać płodność kobiet - nie jest zalecany u kobiet planujących ciążę lub leczonych z powodu niepłodności.

Jak stosować Dextin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania: kwasu acetylosalicylowego, kortykosteroidów lub innych leków przeciwzapalnych, warfaryny, heparyny lub innych leków przeciwdziałających wystąpieniu zakrzepów, litu, metotreksatu stosowanego w dużych dawkach 15 mg na tydzień, fenytoiny, sulfametoksazolu. Stosowanie leku Dextin z następującymi lekami wymaga zachowania ostrożności: inhibitory ACE, leki moczopędne i antagoniści angiotensyny II stosowane w leczeniu podwyższonego ciśnienia krwi i chorób serca, pentoksyfilina i oksypentyfilina, zydowudyna, antybiotyki aminoglikozydowe, pochodne sulfonylomocznika stosowane w leczeniu cukrzycy, metotreksat stosowany w małych dawkach - poniżej 15 mg na tydzień. Jednoczesne stosowanie z następującymi lekami wymaga szczególnego rozważenia: antybiotyki chinolonowe (np. cyprofloksacyna, lewofloksacyna), cyklosporyna i takrolimus, streptokinaza i inne leki trombolityczne lub fibrynolityczne, probenecyd, digoksyna, leki przeciwdepresyjne z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, leki przeciwpłytkowe, leki beta-adrenolityczne, tenefowir, deferazyroks, pemetreksed.

Czy można stosować Dextin w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Dextin nie należy stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży lub w okresie karmienia piersią. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie zaleca się stosowania leku Dextin u kobiet planujących ciążę lub podczas diagnostyki niepłodności.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Dextin?

Podczas stosowania leku często mogą wystąpić: nudności i (lub) wymioty, bóle brzucha, biegunka, niestrawność. Niezbyt często: zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, senność, zaburzenia snu, nerwowość, bóle głowy, zawroty głowy, kołatanie serca, zaczerwienienie twarzy, zapalenie śluzówki żołądka, zaparcia, suchość śluzówki jamy ustnej, wzdęcia z oddawaniem gazów, wysypka, zmęczenie, ból, odczuwanie gorączki i dreszczy, złe samopoczucie. Rzadko: choroba wrzodowa żołądka, krwawienie lub perforacja wrzodu trawiennego (które może objawiać się krwawymi wymiotami lub czarnymi stolcami), omdlenia, nadciśnienie tętnicze, zwolnienie częstości oddechów, gromadzenie wody w kończynach i obrzęki obwodowe (np. spuchnięte kostki), obrzęk gardła, utrata apetytu, nieprawidłowe czucie, swędząca wysypka, trądzik, zwiększone pocenie się, ból pleców, zwiększone oddawanie moczu, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia gruczołu krokowego, nieprawidłowe wskaźniki czynności wątroby, zapalenie wątroby, ostra niewydolność nerek. Bardzo rzadko: ostre reakcje nadwrażliwości, które mogą prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, owrzodzenie skóry, warg, oczu i okolic narządów płciowych (zespół Stevens-Johnsona i zespół Lyella), obrzęk twarzy lub obrzęk warg i gardła (obrzęk naczynioruchowy), skurcz oskrzeli, krótki oddech, przyspieszony rytm serca, obniżone ciśnienie krwi, zapalenie trzustki, nieostre widzenie, szumy uszne, reakcje nadwrażliwości skóry i nadwrażliwość skóry na światło, swędzenie, uszkodzenie nerek, zmniejszona liczba białych krwinek, zmniejszona liczba płytek krwi. Przyjmowanie takich leków jak Dextin może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu.
Jeżeli wystąpi wysypka skórna lub jakiekolwiek uszkodzenie śluzówek wewnątrz ust lub na narządach płciowych, lub jakiekolwiek objawy alergii, należy natychmiast przerwać stosowanie leku Dextin. Należy poinformować lekarza, jeśli na początku leczenia pojawią się jakiekolwiek działania niepożądane dotyczące żołądka lub jelit (np. ból żołądka, zgaga lub krwawienie), jeżeli w przeszłości u pacjenta wystąpiły jakiekolwiek podobne działania niepożądane z powodu długotrwałego przyjmowania leków przeciwzapalnych, szczególnie u osób w podeszłym wieku.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Dextin?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy Dextin wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Dextin może powodować zawroty głowy, senność lub zaburzenia widzenia, co może wpływać w niewielkim stopniu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W przypadku zaobserwowania takich objawów nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn aż do czasu ich ustąpienia.

Jak przechowywać Dextin?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Dextin - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Dextin - powiązane artykuły

W silnych bólach stawów mięśni i pleców stosujemy leki doustne. Często zawierają one te same substancje czynne o działaniu przeciwzapalnym co leki stosowane do nacierania.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem