LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Dezaftan med aerozol (Cetylpyridinium chloride + Lidocaine + Zinc)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Dezaftan med (OTC) aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór 2,9 mg + 1,96 mg + 25,6 mg/ml 1 but. 30 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,50
Cena
100% (zł):
22,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Dezaftan med aerozol

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Co zawiera Dezaftan med aerozol?

Lek Dezaftan med występuje w postaci aerozolu do jamy ustnej i jest dostępny bez recepty.
1 ml aerozolu zawiera 2,9 mg chlorku cetylopirydyniowego, 1,96 mg chlorowodorku lidokainy oraz 25,6 mg glukonianu cynku (co odpowiada 3,7 mg jonów cynku). Lek zawiera lewomentol. Lek zawiera małe ilości alkoholu (mniej niż 100 mg na dawkę).

Jak działa Dezaftan med aerozol?

Lek Dezaftan med aerozol wykazuje miejscowe działanie przeciwbólowe i odkażające.

Kiedy stosować Dezaftan med aerozol?

Lek Dezaftan med aerozol jest stosowany: w stanach zapalnych jamy ustnej; w zapaleniu dziąseł; w zakażeniach i owrzodzeniach śluzówki jamy ustnej (afty, pleśniawki), w tym wynikających z urazów wywołanych przez aparaty ortodontyczne i protezy dentystyczne.

Jak stosować Dezaftan med aerozol?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować leku Dezaftan med aerozol dłużej niż przez 5 kolejnych dni bez porozumienia z lekarzem. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane.

  • Dorośli
    Stosować po 3 dawki aerozolu Dezaftan med co 1 lub 2 godziny. Nie stosować częściej niż 8 razy na dobę.
  • Dzieci
    Dzieci w wieku powyżej 6 lat: stosować po 3 dawki aerozolu Dezaftan med co 2 lub 3 godziny; nie stosować częściej niż 6 razy na dobę. Leku Dezaftan med aerozol nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Sposób podawania

Lek stosuje się miejscowo, spryskując powierzchnię śluzówki jamy ustnej. Leku nie należy stosować bezpośrednio przed lub podczas jedzenia lub picia - lek najlepiej stosować godzinę przed posiłkiem lub godzinę po posiłku.

Kiedy Dezaftan med aerozol nie może być stosowany?

Leku Dezaftan med aerozol nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (lidokainę, chlorek cetylopirydyniowy, glukonian cynku), na inne leki miejscowo znieczulające z grupy amidów lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek Dezaftan med aerozol jest przeciwwskazany, jeśli u pacjenta stwierdzono ciężką niewydolność wątroby lub nerek, jeśli choruje na miastenię lub methemoglobinemię. Leku Dezaftan med aerozol nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Dezaftan med aerozol?

Jeśli po upływie 5 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Przed zastosowaniem leku Dezaftan med aerozol należy skonsultować się z lekarzem, jeśli stan zapalny gardła i gorączka utrzymują się kilka dni przed zastosowaniem leku Dezaftan med oraz gdy bólowi gardła towarzyszy gorączka, zawroty głowy, nudności lub wymioty. Po zastosowaniu leku Dezaftan med aerozol może wystąpić przemijające uczucie drętwienia w jamie ustnej i gardle i powodować trudności w przełykaniu, co może utrudniać jedzenie i picie, a także może zwiększać ryzyko zachłyśnięcia - nie należy jeść ani pić przez co najmniej godzinę po zastosowaniu leku. Należy zachować ostrożność podczas picia gorących napojów i jedzenia gorących pokarmów. Podczas stosowania leku Dezaftan med aerozol nie należy spożywać produktów mlecznych, ponieważ zmniejszają one wchłanianie cynku.

Jak stosować Dezaftan med aerozol z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Dezaftan med aerozol w ciąży i okresie karmienia piersią?

Przed zastosowaniem leku Dezaftan med aerozol w okresie ciąży lub karmienia piersią konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Dezaftan med aerozol?

Niezbyt często mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne, takie jak: rumień, świąd, wyprysk, pieczenie. Rzadko: zapalenie śluzówki jamy ustnej, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, bóle brzucha, biegunka), wymioty, metaliczny smak w ustach, ból głowy, pokrzywka, nadwrażliwość na światło słoneczne, ciężkie reakcje skórne, takie jak: wyprysk pęcherzowy lub pryszczowaty. Bardzo rzadko może wystąpić nasilenie występującej wcześniej niewydolności nerek.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Dezaftan med aerozol?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Mogą wystąpić następujące objawy przedawkowania: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, metaliczny smak w ustach, ból głowy, zapaść (zatrzymanie krążenia z utratą przytomności), drgawki, śpiączka.

Czy Dezaftan med aerozol wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Brak danych na temat wpływu leku Dezaftan med aerozol na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Dezaftan med aerozol?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności po pierwszym otwarciu opakowania wynosi 3 miesiące.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Dezaftan med aerozol - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Dezaftan med aerozol - powiązane artykuły

W łagodzeniu bólu gardła stosowane są leki miejscowe, działające odkażająco i bakteriobójczo same lub w połączeniu z lekami przecibólowymi przeciwzapalnymi.

Więcej »

Poniżej przedstawione są leki do łagodzenia bólu gardła u dzieci w postaciach do ssania (tabletki do ssania, pastylki) lub w postaciach do spryskiwania gardła.

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem