LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Dezaftan med tabletki do ssania (Cetylpyridinium chloride + Lidocaine + Zinc)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Dezaftan med (OTC) tabletki do ssania 1,5 mg + 1 mg + 17,42 mg 20 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
18,00
Cena
100% (zł):
18,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Dezaftan med tabletki do ssania

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Co zawiera Dezaftan med tabletki?

Lek Dezaftan med występuje w postaci tabletek do ssania i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka do ssania zawiera 1,5 mg chlorku cetylopirydyniowego, 1 mg jednowodnego chlorowodorku lidokainy oraz 17,42 mg glukonianu cynku (co odpowiada 2,5 mg jonów cynku). Lek zawiera aspartam (źródło fenyloalaniny) - należy wziąć to pod uwagę u osób z fenyloketonurią. Lek zawiera mannitol, który może mieć lekkie działanie przeczyszczające.

Jak działa Dezaftan med tabletki?

Lek Dezaftan med tabletki wykazuje miejscowe działanie przeciwbólowe i odkażające.

Kiedy stosować Dezaftan med tabletki?

Lek Dezaftan med tabletki jest stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej, w zapaleniu dziąseł oraz w zakażeniach i owrzodzeniach śluzówki jamy ustnej (afty, pleśniawki), w tym w urazach spowodowanych przez aparaty ortodontyczne i protezy dentystyczne.

Jak stosować Dezaftan med tabletki?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Bez konsultacji z lekarzem leku Dezaftan med tabletki nie należy stosować dłużej niż przez 5 kolejnych dni. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane.

  • Dorośli
    Ssać powoli 1 tabletkę Dezaftan med co 1 lub 2 godziny; nie stosować więcej niż 8 tabletek Dezaftan med na dobę.
  • Dzieci
    Dzieci w wieku powyżej 6 lat: ssać powoli 1 tabletkę Dezaftan med co 2 lub 3 godziny; nie stosować więcej niż 6 tabletek Dezaftan med na dobę. Leku Dezaftan med tabletki nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Sposób podawania

Tabletkę należy powoli ssać w jamie ustnej; nie należy jej żuć ani połykać. Leku nie należy stosować czasie posiłku ani tuż przed posiłkiem - lek najlepiej przyjmować godzinę przed posiłkiem lub godzinę po posiłku.

Kiedy Dezaftan med tabletki nie może być stosowany?

Leku Dezaftan med tabletki nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (lidokainę, chlorek cetylopirydyniowy, glukonian cynku), na inne leki miejscowo znieczulające z grupy amidów lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Stosowanie leku Dezaftan med tabletki jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek oraz u pacjentów chorujących na methemoglobinemię. Leku Dezaftan med tabletki nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Dezaftan med tabletki?

Jeśli po upływie 5 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Przed zastosowaniem leku Dezaftan med tabletki należy skonsultować się z lekarzem, jeśli ból gardła występuje z gorączką, zawrotami głowy, nudnościami lub wymiotami. Po zastosowaniu leku Dezaftan med tabletki może wystąpić przemijające uczucie drętwienia w jamie ustnej i gardle i powodować trudności w przełykaniu, co może utrudniać jedzenie i picie, a także może zwiększać ryzyko przygryzienia warg i (lub) języka - nie należy jeść ani pić przez co najmniej godzinę po przyjęciu leku. Należy zachować ostrożność podczas picia gorących napojów i jedzenia gorących pokarmów. Podczas stosowania leku Dezaftan med tabletki nie należy spożywać produktów mlecznych, ponieważ zmniejszają one wchłanianie cynku.

Jak stosować Dezaftan med tabletki z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Dezaftan med tabletki w ciąży i okresie karmienia piersią?

Przed zastosowaniem leku Dezaftan med tabletki w okresie ciąży lub karmienia piersią konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Dezaftan med tabletki?

Niezbyt często mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne, takie jak: rumień, swędzenie, wyprysk, pieczenie. Rzadko: ciężkie reakcje skórne (takie jak wyprysk pęcherzowy lub pryszczowaty), pokrzywka, nadwrażliwość na światło słoneczne, ból głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, bóle brzucha, biegunka), wymioty, metaliczny smak w ustach, zapalenie śluzówki jamy ustnej. Bardzo rzadko może wystąpić nasilenie występującej wcześniej niewydolności nerek.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Dezaftan med tabletki?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Po przedawkowaniu mogą wystąpić następujące objawy: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, metaliczny smak w ustach, ból głowy, zapaść (zatrzymanie krążenia z utratą przytomności), drgawki, śpiączka.

Czy Dezaftan med tabletki wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Brak danych na temat wpływu leku Dezaftan med tabletki na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Jak przechowywać Dezaftan med tabletki?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Dezaftan med tabletki do ssania - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Dezaftan med tabletki do ssania - powiązane artykuły

W łagodzeniu bólu gardła stosowane są leki miejscowe, działające odkażająco i bakteriobójczo same lub w połączeniu z lekami przecibólowymi przeciwzapalnymi.

Więcej »

Poniżej przedstawione są leki do łagodzenia bólu gardła u dzieci w postaciach do ssania (tabletki do ssania, pastylki) lub w postaciach do spryskiwania gardła.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem