LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Diclac Lipogel (Diclofenac)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Diclac Lipogel (OTC) żel 10 mg/g 1 tuba 50 g n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 17,50 Cena 100% (zł): 17,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Diclac Lipogel (OTC) żel 10 mg/g 1 tuba 100 g n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 25,50 Cena 100% (zł): 25,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Diclac Lipogel

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sandoz GmbH

Skład

1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego.

Wskazania

Preparat jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 14 lat. Stosowany jest w miejscowym leczeniu:

 • Dorośli i młodzież powyżej 14 lat:
  - pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów (np. powstałych wskutek skręceń, nadwerężeń lub stłuczeń);
  - bólu pleców;
  - ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich, takich jak: zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe.
 • Dorośli (powyżej 18 lat):
  - ograniczonych i łagodnych postaci choroby zwyrodnieniowej stawów.

Dawkowanie

 • Dorośli i i młodzież powyżej 14 lat
  Preparat należy stosować miejscowo na skórę 3 lub 4 razy na dobę, delikatnie wcierając. Ilość zużytego żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo. Na przykład ilość 2 do 4 g żelu (odpowiadająca wielkości od owocu wiśni do orzecha włoskiego) jest wystarczająca do posmarowania powierzchni 400-800 cm2. Po zastosowaniu preparatu należy umyć ręce, chyba że ręce są miejscem leczonym. Preparat można stosować jednocześnie z nieokluzyjnymi bandażami, ale nie należy go stosować z nieprzepuszczającymi powietrza opatrunkami okluzyjnymi.
  Czas trwania leczenia zależy od wskazań i od reakcji na leczenie. Jeśli preparat jest stosowany u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 14 lat bez konsultacji z lekarzem, w przypadku nadwerężeń i reumatyzmu tkanki miękkiej nie należy go stosować dłużej niż przez 14 dni. Jeśli preparat jest stosowany u dorosłych (powyżej 18 lat) bez konsultacji z lekarzem, w przypadku bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów nie należy go stosować dłużej niż przez 21 dni. Zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania żelu w przypadku braku skuteczności leczenia lub z chwilą nasilenia się objawów chorobowych. U młodzieży w wieku powyżej 14 lat, jeśli w leczeniu bólu konieczne jest stosowanie preparatu dłużej niż przez 7 dni lub w przypadku pogorszenia się objawów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.
 • Dzieci i młodzież poniżej 14 lat
  Brak wystarczających danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 14 lat.
Osoby w podeszłym wieku

U osób w podeszłym wieku należy stosować dawkowanie jak u osób dorosłych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Pacjenci, u których podanie kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych wywołuje napady astmy, pokrzywkę lub ostre zapalenie błony śluzowej nosa. Trzeci trymestr ciąży. Dzieci i młodzież w wieku poniżej 14 lat.

Ciąża i karmienie piersią

Diklofenak można stosować w pierwszym i drugim trymestrze ciąży wyłącznie w przypadku bezwzględnej konieczności. Stosowanie diklofenaku w trzecim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Ze względu na brak kontrolowanych badań u kobiet karmiących piersią, preparat można stosować w czasie karmienia piersią wyłącznie na zlecenie lekarza; nie należy wóczas stosować preparatu na okolice piersi lub na duże powierzchnie skóry i nie stosować go lub długotrwale.

Działania niepożądane

Często: wysypka skórna, wyprysk, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry), świąd. Rzadko: pęcherzykowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: wysypka grudkowata; nadwrażliwość (w tym pokrzywka), obrzęk naczynioruchowy; astma; reakcje nadwrażliwości na światło. Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnych działań niepożądanych podczas długotrwałego stosowania preparatu lub stosowania na duże powierzchnie skóry.

Uwagi

Preparat należy stosować tylko na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem