LekInfo24 - serwis fachowej informacji o lekach: aktualizacja GRUDZIEŃ 2020 (refundacja 01.11.2020)

reklama

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Dicopeg Junior free pojemnik (Macrogol) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Dicopeg Junior free (WM) proszek do sporządzania roztworu doustnego 1 op. 100 g 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 35,70 Cena 100% (zł): 35,70 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Dicopeg Junior free pojemnik

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Vitis Pharma Sp. z o.o.

CO ZAWIERA DICOPEG JUNIOR FREE

Produkt zawiera makrogol 3350.

KIEDY STOSUJE SIĘ DICOPEG JUNIOR FREE

Wyrób medyczny Dicopeg Junior free jest szczególnie zalecany w przypadku przewlekłych zaparć oraz w sporadycznych przypadkach nieregularnej pracy jelit.

JAK STOSOWAĆ DICOPEG JUNIOR FREE

Dzieci od 6. miesiąca życia do 2 lat (masa ciała do 12 kg): 0,8 g produktu na kg masy ciała dziennie.
Dzieci od 2. do 11. roku życia (masa ciała od 12 do 20 kg): 1 g produktu na kg masy ciała dziennie.
Dzieci powyżej 11. roku życia (lub o masie ciała powyżej 20 kg): 10-30 g produktu dziennie.
Produktu nie należy podawać dzieciom poniżej 6. miesiąca życia.
Pod żadnym pozorem nie należy przekraczać zalecanych dawek. Dawka może być odpowiednio zwiększana lub zmniejszana w zależności od indywidualnej odpowiedzi pacjenta na preparat - w każdym przypadku zaleca się konsultację z lekarzem. Małym dzieciom produkt może być podawany tylko w oparciu o wskazania lekarza. Maksymalna konieczna dzienna dawka zazwyczaj nie przekracza 30 g produktu.
Sposób podawania
Pobrać ilość preparatu za pomocą dozownika z zaznaczonymi dawkami, które pozwalają na podanie 0,5 g (pierwsza kreska), 1 g (druga kreska) i 2 g (pełna miarka) preparatu. Rozpuścić pełną miarkę (odpowiadającą 2 g) w około 25 ml wody lub innego płynu (takiego jak herbata, mleko, napary ziołowe, rosół lub soki owocowe) i wypić sporządzony roztwór. Dawkę dzienną można przyjmować w kilku podaniach; produkt rozpuszczony w odpowiedniej objętości płynu może być przechowywany w lodówce maksymalnie przez 24 godziny. Zaleca się przyjmować Dicopeg Junior free w długich odstępach czasu od posiłków.

KIEDY DICOPEG JUNIOR FREE NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY

Nie stosować w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na składniki produktu. Nie stosować u dzieci poniżej 6. miesiąca życia. Stosowanie produktu nie jest wskazane w przypadku: perforacji lub niedrożności jelit spowodowanej zaburzeniami budowy lub działania ścian jelit, jelita krętego, w przypadku schorzeń jelit o charakterze zapalnym (takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i ostre rozdęcie okrężnicy). Nie stosować w przypadku występowania uszkodzeń żołądka lub jelit.

OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Podczas stosowania produktu zaleca się przestrzeganie odpowiedniej diety, uwzględniającej spożywanie doustnego płynu nawadniającego, który pozwoli uniknąć odwodnienia; zaleca się konsultację z lekarzem. Produktu nie należy stosować dłużej niż 30 dni; jeśli zaparcia nie ustąpiły należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku przedawkowania mogą wystąpić silne bóle i wzdęcia. Ponadto może wystąpić biegunka powodująca zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej wywołane nadmiernym wypróżnieniem. W przypadku podejrzenia spożycia nadmiernej ilości preparatu należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. W przypadku stosowania innych leków, przed zażyciem produktu Dicopeg Junior free należy skonsultować się z lekarzem.

MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Szczególnie w początkowym okresie przyjmowania preparatu mogą wystąpić zaburzenia ze strony układu pokarmowego (ból brzucha, biegunka lub nietrzymanie stolca) , ponadto nudności, lekkie wymioty, wzdęcia, gazy jelitowe, zapalenie i podrażnienie okolicy odbytu, które zazwyczaj ustępują po zmniejszeniu stosowanej dawki. Bardzo rzadko występują reakcje alergiczne, w tym wstrząs anafilaktyczny. Inne reakcje alergiczne to świąd, pokrzywka i duszność. Jeśli działania niepożądane będą w dalszym ciągu występowały, należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

PRZECHOWYWANIE

Przechowywać preparat lub uzyskany roztwór w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Produkt należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w suchym miejscu, z daleka od źródeł światła i ciepła, w temperaturze nieprzekraczającej 25°C. Trwałość preparatu po otwarciu pojemnika wynosi 2 miesiące.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

reklama

Odwiedź nasz nowy serwis: jakleczymy.pl