LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Diprogenta (Betamethasone + Gentamicin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Diprogenta (Rp) krem 0,64 mg + 1 mg/g 1 tuba 15 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,50
Cena
100% (zł):
22,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Diprogenta (Rp) maść 0,64 mg + 1 mg/g 1 tuba 15 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
21,00
Cena
100% (zł):
21,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Diprogenta

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Organon Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Diprogenta?

Lek Diprogenta występuje w postaci kremu i maści na skórę. Obie pozycje leku są dostępne na receptę.

  • Diprogenta krem
    1 g kremu zawiera 0,5 mg betametazonu (w postaci dipropionianu) i 1 mg gentamycyny (w postaci siarczanu). Lek zawiera alkohol cetostearylowy i chlorokrezol. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Ze względu na zawartość chlorokrezolu, lek może powodować reakcje alergiczne.
  • Diprogenta maść
    1 g maści zawiera 0,5 mg betametazonu (w postaci dipropionianu) i 1 mg gentamycyny (w postaci siarczanu).

Jak działa lek Diprogenta?

Lek Diprogenta zawiera dwa składniki - betametazon i gentamycynę. Betametazon należy do grupy leków nazywanych kortykosteroidami o silnym działaniu; zastosowany na skórę łagodzi stan zapalny i świąd. Gentamycyna jest antybiotykiem aminoglikozydowym o działaniu przeciwbakteryjnym.

Kiedy stosować lek Diprogenta?

Lek Diprogenta jest wskazany w objawowym leczeniu zmian zapalnych skóry reagujących na kortykosteroidy, powikłanych wtórnymi zakażeniami wywołanymi przez drobnoustroje wrażliwe na gentamycynę.
Do chorób tych należą: łuszczyca, kontaktowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, neurodermit, liszaj płaski, wyprysk (w tym wyprysk pieniążkowaty, wyprysk skóry rąk, wypryskowe zapalenie skóry), wyprzenia, odparzenia, potówki, łojotokowe zapalenie skóry, złuszczające zapalenie skóry, zapalenie skóry wywołane promieniowaniem słonecznym, plamica na tle zastoju żylnego.

Jak stosować lek Diprogenta?

Lekarz dobierze właściwą dla pacjenta postać leku Diprogenta, poinformuje o sposobie dawkowanie leku oraz określi czas trwania leczenia.

Sposób podawania

Lek jest przeznaczony do stosowania na skórę. Cienką warstwę leku nakłada się na miejsca chorobowo zmienione i otaczającą skórę. Po nałożeniu leku należy umyć ręce, chyba że skóra dłoni jest miejscem stosowania leku.

Kiedy lek Diprogenta nie może być stosowany?

Leku Diprogenta nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (betametazon i gentamycynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Diprogenta nie należy stosować u dzieci w wieku do 2 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Diprogenta?

Przed zleceniem stosowania leku Diprogenta lekarz wykluczy przeciwwskazania i środki ostrożności z tym związane oraz przekaże zalecenia dotyczące prawidłowego stosowania tego leku. Należy poinformować lekarza, jeśli objawy zaostrzą się. Leku nie należy stosować do oczu i wokół oczu oraz na śluzówki. Należy unikać stosowania leku na dużą powierzchnię ciała, na uszkodzoną skórę, stosowania w dużych dawkach oraz stosowania opatrunków zamkniętych. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować lek Diprogenta z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.

Czy można stosować lek Diprogenta w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz decyduje o możliwości stosowania leku Diprogenta u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Diprogenta?

W trakcie stosowania leku Diprogenta mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Diprogenta i skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawi się podrażnienie lub objawy reakcji alergicznej.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Diprogenta?

Nadmierne lub długotrwałe stosowanie leku może spowodować wystąpienie ogólnych działań niepożądanych leku. W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Diprogenta?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Diprogenta - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem