LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Dironorm (Lisinopril + Amlodipine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Dironorm (Rp) tabletki 10 mg + 5 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+
Opłata
pacjenta (zł):
13,51
0,00
Cena
100% (zł):
15,89
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Dironorm (Rp) tabletki 20 mg + 5 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+
Opłata
pacjenta (zł):
17,97
0,00
Cena
100% (zł):
22,74
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Dironorm (Rp) tabletki 20 mg + 10 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+
Opłata
pacjenta (zł):
19,92
0,00
Cena
100% (zł):
24,69
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Dironorm

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

Co zawiera Dironorm?

Lek Dironorm występuje w postaci tabletek w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.

  • Dironorm 10 mg + 5 mg
    1 tabletka zawiera 10 mg lizynoprylu i 5 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).
  • Dironorm 20 mg + 5 mg
    1 tabletka zawiera 20 mg lizynoprylu i 5 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).
  • Dironorm 20 mg + 10 mg
    1 tabletka zawiera 20 mg lizynoprylu i 10 mg amlodypiny (w postaci bezylanu).

Jak działa Dironorm?

Lek Dironorm zawiera dwie substancje czynne: lizynopryl i amlodypinę. Lizynopryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami ACE. Amlodypina jest lekiem z grupy antagonistów wapnia, które działają rozkurczająco na naczynia krwionośne.

Kiedy stosować Dironorm?

Lek Dironorm jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u dorosłych pacjentów.
Pacjenci przyjmujący już lizynopryl i amlodypinę w odpowiednich dawkach w oddzielnych tabletkach mogą zamiast tego zastosować 1 tabletkę leku Dironorm, który zawiera te dwie substancje czynne w takich samych dawkach.

Jak stosować Dironorm?

Lekarz dobiera odpowiednią dawkę leku Dironorm i określa długość leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, podczas posiłków lub niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Leku nie należy przyjmować z sokiem grejpfrutowym.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Dironorm?

Istotną rzeczą jest regularne przyjmowanie leku. Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Dironorm nie może być stosowany?

Leku Dironorm nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (lizynopryl lub amlodypinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u pacjentów z uczuleniem na inne inhibitory ACE lub inne leki z grupy antagonistów wapnia. Leku nie należy stosować, jeśli u pacjenta w przeszłości wystąpił obrzęk naczynioruchowy z objawami, takimi jak świszczący oddech, obrzęk rąk, gardła, ust lub powiek, świąd, pokrzywka, związany lub niezwiązany ze stosowaniem inhibitorów ACE. Nie należy go również stosować, jeśli takie objawy wystąpiły kiedykolwiek u osoby spokrewnionej lub jeśli wcześniej u pacjenta wystąpiła ciężka reakcja uczuleniowa o nieznanej przyczynie (tzw. idiopatyczny obrzęk naczynioruchowy).
Leku Dironorm nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Dironorm?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Dironorm lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Podczas terapii lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. Jeśli dowolnym momencie leczenia wystąpią nagły obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, który może powodować trudności z połykaniem lub oddychaniem (obrzęk naczynioruchowy), należy przerwać przyjmowanie leku Dironorm i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. O przyjmowaniu leku Dironorm należy poinformować lekarza w następujących sytuacjach: planowane znieczulenie ogólne lub zabieg chirurgiczny; dializoterapia; zabieg aferezy LDL; planowane leczenie odczulające na jad pszczół lub os. Jeśli u pacjenta pojawi się suchy kaszel, który utrzymuje się przez długi czas po rozpoczęciu leczenia lekiem Dironorm, należy skonsultować się z lekarzem. W trakcie leczenia lekiem Dironorm należy unikać spożywania alkoholu.

Jak stosować Dironorm z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować Dironorm z jedzeniem i piciem?

Podczas stosowania leku Dironorm nie należy spożywać grejpfrutów ani pić soku grejpfrutowego, ponieważ mogą one powodować zwiększenie stężenia amlodypiny we krwi (składnik leku Dironorm), co może spowodować nieprzewidziane nasilenie działania obniżającego ciśnienie tętnicze leku.

Czy można stosować Dironorm w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Dironorm w pierwszych 3 miesiącach ciąży i nie wolno go stosować w ostatnich 6 miesiącach ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku. Jeśli pacjentka zaszła w ciążę podczas stosowania leku Dironorm, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Nie zaleca się stosowania leku Dironorm w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Dironorm?

W trakcie stosowania leku Dironorm mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać leczenie lekiem Dironorm i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: trudności w oddychaniu z lub bez obrzęku twarzy, warg, języka i (lub) gardła; obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła mogący powodować trudności w połykaniu; ciężkie reakcje skórne, takie jak silna wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie skóry całego ciała, nasilony świąd, pęcherze, łuszczenie się i obrzęk skóry, zapalenie śluzówek (objawy zespołu Stevensa-Johnsona, toksycznego martwiczego oddzielania się naskórka).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Dironorm?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Dironorm wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli podczas stosowania leku Dironorm u pacjenta wystąpią nudności, zawroty głowy, zmęczenie lub ból głowy, nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Dironorm?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Dironorm - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem