LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Divigel (Estradiol)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Divigel 0,1% (Rp) żel 0,5 mg/0,5 g 28 saszetek
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
23,51
0,00
Cena
100% (zł):
31,70
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Divigel 0,1% (Rp) żel 1 mg/g 28 saszetek
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
24,88
0,00
Cena
100% (zł):
41,25
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Divigel 0,1% (import równoległy) (Rp) żel 1 mg/g 28 saszetek
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
15,15
0,00
Cena
100% (zł):
31,52
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Divigel

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Orion Corporation, InPharm Sp. z o.o.

Co zawiera lek Divigel?

Lek Divigel to żel do stosowania na skórę w dwóch dawkach, który jest na receptę.

  • Divigel 0,1% 0,5 mg
    1 saszetka zawiera 0,5 mg estradiolu w postaci estradiolu półwodnego.
  • Divigel 0,1% 1,0 mg
    1 saszetka zawiera 1 mg estradiolu w postaci estradiolu półwodnego.
    Lek zawiera glikol propylenowy i może powodować podrażnienie skóry. Lek zawiera również etanol i w związku z tym może powodować pieczenie uszkodzonej skóry.

Jak działa lek Divigel?

Lek zawiera żeński hormon estradiol (estrogen). Lek łagodzi objawy związane z menopauzą.

Kiedy stosować lek Divigel?

Lek Divigel jest stosowany w celu łagodzenia objawów występujących po menopauzie oraz w celu zapobiegania osteoporozie po menopauzie. Doświadczenia w leczeniu kobiet w wieku powyżej 65 lat są ograniczone.

Jak stosować lek Divigel?

Lekarz ustali dawkę leku Divigel odpowiednią dla pacjentki oraz wyjaśni sposób jego stosowania. W razie zamiaru przerwania stosowania leku należy najpierw omówić to z lekarzem.

Sposób podawania

Lek może być stosowany do leczenia w sposób ciągły lub cykliczny. Ustaloną dawkę leku pacjentka powinna nakładać raz na dobę, na skórę dolnego odcinka tułowia albo prawego lub lewego uda naprzemiennie. Powierzchnia nakładania powinna być 1-2-krotnie większa od powierzchni dłoni. Po nałożeniu żelu zawsze należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Leku nie należy nakładać na piersi, na twarz lub na podrażnioną skórę lub do pochwy. Po nałożeniu żel należy pozostawić na kilka minut do wyschnięcia, a miejsca nałożenia żelu nie należy myć przez godzinę. Do czasu wyschnięcia żelu należy unikać kontaktu skóry z innymi osobami dorosłymi i dziećmi oraz zwierzętami. Należy unikać kontaktu żelu z oczami.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Divigel?

Jeśli pacjentka zapomniała o zastosowaniu jednej dawki i opóźnienie wynosi nie więcej niż 12 godzin, powinna ją nałożyć tak szybko jak to możliwe. Natomiast jeśli opóźnienie wynosi ponad 12 godzin, dawkę należy pominąć i kontynuować leczenie według dotychczasowego schematu. Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Divigel nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentkom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (estradiol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Divigel?

Przed przepisaniem leku Divigel lekarz przeprowadzi z pacjentką dokładny wywiad, w tym również wywiad dotyczący chorób występujących u bliskich krewnych w przeszłości. Przeanalizuje także wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i podejmie decyzję, czy hormonalna terapia zastępcza jest właściwa dla pacjentki. Lekarz może przeprowadzić dodatkowe badania, w tym badanie piersi i (lub) narządów wewnętrznych, jeżeli zajdzie taka konieczność. W trakcie leczenia konieczne są wizyty kontrolne (co najmniej raz w roku), podczas których lekarz omówi z pacjentką korzyści i ryzyko dalszego stosowania leku Divigel. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem tego leku, należy skontaktować się z lekarzem.
Przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) zwiększa ryzyko wystąpienia następujących chorób w porównaniu do kobiet, które z niej nie korzystają: nowotwór piersi, nieprawidłowy rozrost lub nowotwór śluzówki macicy (hiperplazja endometrium lub nowotwór endometrium), nowotwór jajników, zakrzepy w żyłach kończyn dolnych lub płucach (zaburzenia zakrzepowo-zatorowe żył), choroby serca, udar mózgu, ryzyko otępienia (jeśli stosowanie HTZ rozpoczęto w wieku powyżej 65 lat). Przed rozpoczęciem stosowania HTZ lekarz opisze pacjentce objawy na jakie powinna zwrócić uwagę podczas terapii; konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza w razie pojawienia się niepokojących objawów.
Jeżeli pacjentka ma mieć wykonany zabieg chirurgiczny, powinna poinformować chirurga o stosowaniu leku Divigel. Może być konieczne zaprzestanie jego stosowania 4 do 6 tygodni przed operacją, w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia zakrzepu. Należy zapytać lekarza kiedy będzie można ponownie stosować lek.

Jak stosować lek Divigel z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Divigel w ciąży i okresie karmienia piersią?

Stosowanie leku Divigel jest przeciwwskazane w ciąży i w okresie karmienia piersią. Lek ten jest przeznaczony do stosowania wyłącznie przez kobiety po menopauzie. W przypadku zajścia w ciążę należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Divigel?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Divigel, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Divigel?

W razie zastosowania zbyt dużej dawki leku należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Divigel wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu leku Divigel na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Divigel?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Divigel - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem