LekInfo24 - serwis fachowej informacji o lekach: aktualizacja WRZESIEŃ 2020 (refundacja 01.09.2020)

reklama

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Dolomit VIS (Calcium+Magnesium) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Dolomit VIS (OTC) tabletki 54 mg Ca + 32 mg Mg 72 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 10,20 Cena 100% (zł): 10,20 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Dolomit VIS (OTC) tabletki 108 mg Ca + 64 mg Mg 100 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 14,70 Cena 100% (zł): 14,70 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Dolomit VIS

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne "VIS" Sp. z o.o.

CO ZAWIERA DOLOMIT VIS?

Dolomit VIS 250 mg1 tabletka Dolomit VIS (250 mg dolomitu) zawiera węglan magnezu i węglan wapnia (co odpowiada 32 mg jonów magnezu i 54 mg jonów wapnia). Lek zawiera laktozę i sacharozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Dolomit VIS 500 mg
1 tabletka Dolomit VIS (500 mg dolomitu) zawiera węglan magnezu i węglan wapnia (co odpowiada 64 mg jonów magnezu i 108 mg jonów wapnia). Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

JAK DZIAŁA DOLOMIT VIS?

Lek Dolomit VIS uzupełnia niedobór magnezu i wapnia w organizmie.

KIEDY STOSOWAĆ DOLOMIT VIS?

Lek Dolomit VIS jest stosowany leczniczo w celu wyrównania gospodarki wapniowo-magnezowej organizmu w stanach hipokalcemii i hipomagnezemii oraz profilaktycznie dla zapobiegania i powstawania niedoborów wapnia i magnezu.
Profilaktycznie leki zawierające magnez i wapń stosuje się w stanach zmęczenia fizycznego i psychicznego, wzmożonej drażliwości, sytuacjach stresowych, zaburzeniach snu, bólach mięśni, przy dłuższym wysiłku fizycznym, w okresach szybkiego wzrostu u dzieci i młodzieży, w okresie ciąży i laktacji. Ponadto w okresie rekonwalescencji po przebytych chorobach i złamaniach kości. U kobiet w okresie menopauzy, w zapobieganiu demineralizacji kości oraz wspomagająco w kompleksowym leczeniu osteoporozy.

JAK STOSOWAĆ DOLOMIT VIS?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dolomit VIS 250 mg
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
Profilaktycznie: 1 do 2 tabletek Dolomit VIS 250 mg na dobę. Leczniczo w stanach niedoboru wapnia i magnezu: 2 do 6 tabletek Dolomit VIS 250 mg na dobę, zależnie od wielkości niedoboru.
Dolomit VIS 500 mg
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
Profilaktycznie: 1 tabletka Dolomit VIS 500 mg na dobę. Leczniczo w stanach niedoboru wapnia i magnezu 1 do 3 tabletek Dolomit VIS 500 mg na dobę, zależnie od wielkości niedoboru.
Sposób podawania
Lek należy przyjmować po posiłku, popijając wodą.

KIEDY DOLOMIT VIS NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Dolomit VIS nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku Dolomit VIS w przypadku: zwiększonego stężenia wapnia we krwi, zwiększonego stężenia magnezu we krwi, bloku przedsionkowo-komorowego, miastenii, bezmoczu, chorób nerek z zaburzeniami filtracji oraz znacznego obniżenia ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi. Nie stosować w skojarzeniu z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi oraz glikozydami naparstnicy. Przeciwwskazaniem do podawania leku Dolomit VIS są rozwijające się nowotwory złośliwe, ponieważ magnez mógłby pobudzić ich wzrost.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU DOLOMIT VIS?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli u pacjenta występuje niewydolność nerek, łagodna hiperkalcuria (zaburzenia gospodarki wapniowej) lub kamica nerkowa, ponieważ wymagana jest wówczas kontrola wydalania wapnia z moczem. Pacjenci z kamicą nerkową powinni podczas leczenia pić dużo płynów. Podczas leczenia należy kontrolować stężenie wapnia we krwi.

JAK STOSOWAĆ DOLOMIT VIS Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Szczególnie należy poinformować lekarza o jednoczesnym przyjmowaniu następujących leków: fosforany, związki żelaza, antybiotyki z grupy fluorochinolonów lub tetracyklin, doustne leki przeciwzakrzepowe pochodne warfaryny, leki moczopędne, witamina D, glikozydy nasercowe.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ DOLOMIT VIS W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku Dolomit VIS.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU DOLOMIT VIS?

Mogą wystąpić: nudności, wymioty, luźne stolce. Przy dłuższym stosowaniu mogą wystąpić objawy senności.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU DOLOMIT VIS?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

CZY DOLOMIT VIS WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Lek Dolomit VIS nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

JAK PRZECHOWYWAĆ DOLOMIT VIS?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

Odwiedź nasz nowy serwis: jakleczymy.pl