LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Donectil (Donepezil)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Donectil (Rp) tabletki powlekane 10 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
37,35
Cena
100% (zł):
37,35
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Donectil

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bausch Health Ireland Ltd.

Co zawiera Donectil lub Donectil ODT?

Lek Donectil występuje w postaci tabletek (1 dawka); lek Donectil ODT występuje w postaci tabletek rozpadających się w jamie ustnej (też 1 dawka). Obie pozycje leku są dostępne na receptę.

  • Donectil
    1 tabletka powlekana Donectil zawiera 10 mg chlorowodorku donepezylu. Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
  • Donectil ODT
    1 tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej Donectil ODT zawiera 10 mg chlorowodorku donepezylu. Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancję niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera aspartam (źródło fenyloalaniny) - należy wziąć to pod uwagę u osób z fenyloketonurią.

Jak działa Donectil lub Donectil ODT?

Donepezyl jest lekiem przeciw otępieniu z grupy leków nazywanych inhibitorami acetylocholinesterazy. Acetylocholina bierze udział w procesie zapamiętywania, a donepezyl poprzez spowolnienie rozpadu acetylocholiny, zwiększa jej stężenie w mózgu.

Kiedy stosować Donectil lub Donectil ODT?

Lek Donectil lub Donectil ODT jest stosowany w leczeniu łagodnej i średnio ciężkiej postaci otępienia w chorobie Alzheimera u dorosłych pacjentów.

Jak stosować Donectil lub Donectil ODT?

Dawkę leku Donectil lub Donectil ODT oraz długość leczenia ustala lekarz. Konieczne jest regularne przyjmowanie leku alby leczenie było skuteczne. Osoba opiekująca się pacjentem z otępieniem w chorobie Alzheimera musi stale nadzorować przyjmowanie leku przez pacjenta.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować wieczorem przed snem. Tabletkę powlekaną Donectil należy połknąć, popijając szklanką wody. Tabletkę ulegającą rozpadowi w jamie ustnej Donectil ODT należy umieścić na języku i odczekać aż się rozpuści przed połknięciem; następnie można ją popić wodą lub nie.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Donectil lub Donectil ODT?

W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć 1 tabletkę kolejnego dnia o zwykłej porze. W razie nieprzyjmowania leku przez ponad tydzień, przed ponownym przyjęciem leku należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Donectil lub Donectil ODT nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (donepezyl), pochodne piperydyny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Donectil lub Donectil ODT nie jest wskazany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Donectil lub Donectil ODT?

Przed przepisaniem leku Donectil lub Donectil ODT lekarz oceni stopień zaawansowania choroby Alzheimera oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o jego zastosowaniu ustali zasady kontroli skuteczności leczenia i objawów choroby. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. W razie planowanego zabiegu operacyjnego wymagającego podania narkozy należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Donectil lub Donectil ODT, ponieważ lek ten może zmieniać ilość potrzebnego środka znieczulającego. W trakcie przyjmowania leku Donectil lub Donectil ODT należy ograniczyć spożywanie alkoholu, ponieważ alkohol może osłabić jego działanie.

Jak stosować Donectil lub Donectil ODT z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Donectil lub Donectil ODT w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Donectil lub Donectil ODT nie należy stosować podczas ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Donectil lub Donectil ODT?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Donectil lub Donectil ODT są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy poinformować lekarza, jeśli w trakcie stosowania leku Donectil lub Donectil ODT wystąpi jakikolwiek z następujących ciężkich działań niepożądanych: wrzody żołądka lub dwunastnicy (z takimi objawami jak bóle brzucha i dyskomfort w nadbrzuszu); krwawienie z żołądka lub jelit (z takimi objawami jak czarne smoliste stolce lub widoczne krwawienie z odbytu); napady padaczkowe lub drgawkowe; zapalenie wątroby (z takimi objawami jak zażółcenie skóry i oczu, ciemne zabarwienie moczu, nudności lub wymioty, utrata apetytu); złośliwy zespół neuroleptyczny (z takimi objawami jak gorączka ze sztywnością mięśni, poceniem i obniżonym poziomem świadomości); rabdomioliza (z takimi objawami jak osłabienie mięśni, tkliwość lub ból mięśni występujące jednocześnie ze złym samopoczuciem, wysoką gorączką lub ciemnym zabarwieniem moczu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Donectil lub Donectil ODT?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Donectil lub Donectil ODT wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, ponieważ choroba Alzheimera może upośledzać zdolność do wykonywania tych czynności. Lek Donectil lub Donectil ODT może powodować zmęczenie, zawroty głowy i kurcze mięśni - w razie wystąpienia tych objawów nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Donectil lub Donectil ODT?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30ºC.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Donectil - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem