LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Donesyn (Donepezil)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Donesyn (Rp) tabletki powlekane 5 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
7,67
0,00
Cena
100% (zł):
20,82
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Donesyn (Rp) tabletki powlekane 10 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
11,85
0,00
Cena
100% (zł):
38,15
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Donesyn

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Vipharm S.A.

Co zawiera Donesyn?

Lek Donesyn występuje w postaci tabletek w 2 dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 5 mg lub 10 mg chlorowodorku donepezylu. Lek zawiera laktozę - jeśli pacjent cierpi na nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku.

Jak działa Donesyn?

Donepezyl jest lekiem przeciw otępieniu z grupy leków nazywanych inhibitorami acetylocholinesterazy. Acetylocholina bierze udział w procesie zapamiętywania, a donepezyl poprzez spowolnienie rozpadu acetylocholiny, zwiększa jej stężenie w mózgu.

Kiedy stosować Donesyn?

Lek Donesyn jest wskazany w leczeniu objawów łagodnej do średnio ciężkiej postaci otępienia w chorobie Alzheimera u dorosłych pacjentów.

Jak stosować Donesyn?

Lekarz ustala dawkę leku Donesyn i czas trwania leczenia. Lek musi być przyjmowany regularnie, aby leczenie było skuteczne. Osoba opiekująca się pacjentem musi stale nadzorować przyjmowanie leku przez pacjenta.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować wieczorem przed pójściem spać. Tabletkę należy popić wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Donesyn?

W sytuacji opuszczenia dawki leku, należy przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W przypadku dłuższego niż tydzień pominięcia zastosowania leku Donesyn, należy skontaktować się z lekarzem przed ponownym zastosowaniem leku.

Kiedy Donesyn nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (donepezyl), na pochodne piperydyny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Donesyn nie jest wskazany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Donesyn?

Przed przepisaniem leku Donesyn lekarz oceni u pacjenta stopień zaawansowania choroby Alzheimera. Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego oraz przeanalizowaniu przeciwwskazań i środków ostrożności lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu leczenia lekiem Donesyn. Przez cały czas przyjmowania leku lekarz prowadzący będzie oceniał efekty prowadzonej terapii. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Donesyn w przypadku zaplanowanej operacji wymagającej znieczulenia ogólnego, ponieważ lek ten może wpływać na ilość potrzebnego środka znieczulającego. Podczas stosowania leku Donesyn nie należy spożywać alkoholu, ponieważ alkohol może zmienić działanie leku.

Jak stosować Donesyn z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Donesyn w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Donesyn jest przeciwwskazany w okresie ciąży. Kobiety przyjmujące lek Donesyn nie powinny karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Donesyn?

Działania niepożądane związane z leczeniem lekiem Donesyn są zestawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpi jakikolwiek z przedstawionych objawów: zażółcenie skóry i oczu, ciemno zabarwiony mocz, nudności lub wymioty, utrata apetytu - są to objawy zapalenia wątroby; ból brzucha i dyskomfort w nadbrzuszu - są to objawy wrzodów żołądka lub dwunastnicy; oddawanie czarnych smolistych stolców lub pojawienie się krwi z odbytnicy - są to objawy krwawienia z żołądka lub jelit; napady padaczkowe lub drgawki; gorączka ze sztywnością mięśni, poceniem lub obniżonym poziomem świadomości - są to objawy choroby nazywanej złośliwym zespołem neuroleptycznym; osłabienie, tkliwość lub ból mięśni z towarzyszącym złym samopoczuciem, wysoką gorączką lub ciemnym moczem - są to objawy choroby nazywanej rabdomiolizą.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Donesyn?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy natychmiast powiadomić o tym lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Donesyn wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Otępienie w chorobie Alzheimera może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Ponadto lek Donesyn może powodować uczucie zmęczenia, zawroty głowy oraz kurcze mięśni - jeśli pojawi się jakiekolwiek z tych objawów, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Donesyn?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Donesyn - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem