LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Drovelis (Estetrol and drospirenone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Drovelis (Rp) tabletki powlekane 3 mg + 14,2 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
55,90
Cena
100% (zł):
55,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Drovelis

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Gedeon Richter Plc.

Co zawiera Drovelis?

Lek Drovelis występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 opakowanie leku zawiera 28 tabletek: 24 tabletki różowe i 4 tabletki białe.
1 różowa tabletka zawierająca substancje czynne zawiera 3 mg drospirenonu i 14,2 mg estetrolu. Białe tabletki placebo nie zawiera substancji czynnych.
Wszystkie tabletki zawierają laktozę - pacjentki, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinny skonsultować się z lekarzem zanim rozpoczną przyjmowanie tego leku.

Jak działa Drovelis?

Lek Drovelis zawiera dwie substancje czynne - drospirenon i estetrol. Są to hormony, których połączone działanie powoduje zahamowanie owulacji (czyli uwolnienia komórki jajowej z jajnika) i zmniejszenie prawdopodobieństwa zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej, a w konsekwencji zajścia w ciążę przez pacjentkę.

Kiedy stosować Drovelis?

Lek Drovelis jest środkiem antykoncepcyjnym, stosowanym w celu zapobiegania zajściu w ciążę.

Jak stosować Drovelis?

Lekarz omówi z pacjentką sposób przyjmowania leku Drovelis. Przyjmowanie leku można przerwać w dowolnej chwili. Jeśli pacjentka nie planuje zajścia w ciążę, powinna najpierw skonsultować się z lekarzem odnośnie innych metod antykoncepcyjnych. W przypadku decyzji o przerwaniu przyjmowania leku ze względu na planowanie zajścia w ciążę, przed próbą zajścia w ciążę należy odczekać do wystąpienia pierwszego naturalnego krwawienia miesiączkowego, co ułatwi określenie terminu porodu.

Sposób podawania

Stosowanie każdego nowego blistra leku Drovelis należy rozpoczynać od różowej tabletki zawierającej substancje czynne. Należy wybrać jedną naklejkę z odpowiednim dniem tygodnia, od którego rozpoczyna się stosowanie leku. Tabletki należy przyjmować zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez strzałkę na blistrze, tak aby najpierw wykorzystać różowe tabletki zawierające substancje czynne, a następnie białe tabletki placebo. Należy rozpocząć przyjmowanie tabletek z kolejnego blistra natychmiast po przyjęciu ostatniej białej tabletki, nawet jeśli krwawienie nie ustąpiło.
Należy przyjmować 1 tabletkę każdego dnia, mniej więcej o tej samej porze. Tabletki można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia, popijając niewielką ilością wody w razie potrzeby.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Drovelis?

Ostatnie 4 białe tabletki w blistrze to tabletki placebo, które nie zawierają substancji czynnych - pominięcie jednej z tych tabletek nie ma to wpływu na skuteczność leku Drovelis i należy taką tabletkę wyrzucić.
W przypadku pominięcia jednej z różowych tabletek zawierających substancje czynne, istotny jest czas jaki upłynął od pory planowego przyjmowania tych tabletek:
- jeżeli od czasu planowego przyjęcia tabletki upłynęły mniej niż 24 godziny, skuteczność ochrony antykoncepcyjnej nie ulega zmniejszeniu i należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę i kontynuować stosowanie tabletek o zwykłej porze;
- jeżeli jednak od czasu planowego przyjęcia tabletki upłynęły 24 godziny lub więcej, skuteczność ochrony antykoncepcyjnej może ulec zmniejszeniu, a im więcej kolejnych tabletek zostało pominiętych, tym większe jest ryzyko zajścia w ciążę. Szczególnie duże ryzyko zajścia w ciążę występuje w przypadku pominięcia różowej tabletki na początku lub na końcu blistra z tabletkami, dlatego w takim przypadku najlepiej jest skontaktować się z lekarzem i dokładnie omówić okoliczności pominięcia tabletek leku.

Kiedy Drovelis nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentkom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (drospirenon lub estetrol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Stosowanie leku Drovelis jest wskazane u kobiet dopiero po wystąpieniu pierwszej miesiączki.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Drovelis?

Przed przepisaniem leku Drovelis lekarz przeprowadzi z pacjentką dokładny wywiad, w tym również wywiad dotyczący chorób występujących u bliskich krewnych w przeszłości. Przeanalizuje także wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem złożonej hormonalnej terapii antykoncepcyjnej i podejmie decyzję, czy taki lek może być u pacjentki stosowany. Lekarz zmierzy ciśnienie krwi i indywidualnie zadecyduje o przeprowadzeniu innych badań. Podczas stosowania leku Drovelis konieczne są regularne wizyty kontrolne, których harmonogram lekarz dobierze indywidulanie dla każdej pacjentki. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy skontaktować się z lekarzem. Należy pamiętać, że stosowanie leku Drovelis nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV ani innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. chlamydioza, opryszczka narządów płciowych, kłykciny kończyste, rzeżączka, kiła); przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową chronią wyłącznie prezerwatywy.
U kobiet przyjmujących złożone hormonalne środki antykoncepcyjne (takim lekiem jest Drovelis) istnieje większe ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi niż u kobiet, które nie stosują takiej antykoncepcji. W rzadkich przypadkach zakrzep krwi może zablokować naczynie krwionośne i spowodować ciężkie zaburzenia. Ulotka dołączona do opakowania leku zawiera instrukcję postępowania w przypadku pojawienia się objawów, które mogąc mieć związek z wystąpieniem choroby zakrzepowej. Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli podczas stosowania tego leku pojawią się objawy mogące oznaczać obecność zakrzepu krwi w naczyniach kończyny dolnej (czyli zakrzepicy żył głębokich), w naczyniach płucnych (czyli zatorowości płucnej), wystąpienie zawału serca lub udaru mózgu.
W razie wystąpienia wymiotów w ciągu 3-4 godzin od przyjęcia różowej tabletki zawierającej substancje czynne lub w razie wystąpienia ciężkiej biegunki, wchłanianie substancji czynnych leku do organizmu może nie być całkowite i skuteczność ochrony antykoncepcyjnej leku może być zmniejszona. Po ustąpieniu wymiotów lub biegunki należy możliwie najszybciej przyjąć różową tabletkę z zapasowego blistra (najlepiej w ciągu 24 godzin od zwykłej pory planowego przyjmowania tabletki). Jeśli nie jest to możliwe albo upłynęły 24 godziny lub więcej, najlepiej skontaktować się z lekarzem, który udzieli informacji o właściwym postępowaniu w takiej sytuacji.

Jak stosować Drovelis z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Drovelis w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Drovelis nie może być stosowany u kobiet w ciąży lub które mogą być w ciąży. W przypadku zajścia w ciążę podczas przyjmowania leku Drovelis należy natychmiast przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem. Jeżeli pacjentka chce zajść w ciążę, może przerwać stosowanie tego leku w każdej chwili. Przed rozpoczęciem stosowania leku Drovelis podczas karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Drovelis?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Drovelis, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Drovelis?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego przyjęcia leku przez dziecko, należy skontaktować się z lekarzem.

Czy Drovelis wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Drovelis nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Drovelis?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Drovelis - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem