LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Duitam (Dutasteride + Tamsulosin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Duitam (Rp) kapsułki twarde 0,5 mg + 0,4 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
49,00
Cena
100% (zł):
49,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Duitam (Rp) kapsułki twarde 0,5 mg + 0,4 mg 90 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
127,00
Cena
100% (zł):
127,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Duitam

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

+Pharma Arzneimittel GmbH

Co zawiera Duitam?

Lek Duitam występuje w postaci kapsułek i jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 0,5 mg dutasterydu i 0,4 mg chlorowodorku tamsulosyny. Lek zawiera lecytynę sojową i glikol propylenowy.

Jak działa Duitam?

Lek Duitam zawiera 2 składniki - dutasteryd i tamsulosynę. Dutasteryd zmniejsza wytwarzanie hormonu dihydrotestosteronu, powodując zmniejszenie gruczołu krokowego i złagodzenie objawów; w wyniku tego działania dutasteryd zmniejsza ryzyko ostrego zatrzymania moczu i konieczności operacji chirurgicznej. Drugi składnik - tamsulosyna - rozluźnia mięśnie w obrębie gruczołu krokowego, co ułatwia przepływ moczu i powoduje szybkie złagodzenie objawów.

Kiedy stosować Duitam?

Lek Duitam jest stosowany u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym (łagodnym rozrostem gruczołu krokowego), który jest spowodowany nadmiernym wytwarzaniem hormonu nazywanego dihydrotestosteronem.

Jak stosować Duitam?

Dawkowanie leku Duitam i czas trwania terapii określa lekarz.

Sposób podawania

Lek Duitam należy przyjmować 30 minut po tym samym posiłku każdego dnia. Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Kapsułek nie należy rozgryzać ani otwierać. Kontakt z zawartością kapsułek może spowodować ból w jamie ustnej lub ból gardła.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Duitam?

Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć następną kapsułkę o zwykłej porze.

Kiedy Duitam nie może być stosowany?

Leku Duitam nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (dutasteryd i tamsulosynę), inne leki z grupy inhibitorów 5-alfa-reduktazy (do której należy dutasteryd) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne lub soję.
Lek Duitam nie jest przeznaczony do stosowania u kobiet ani u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Duitam?

Przed zaleceniem leku Duitam lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o zastosowaniu leku lekarz przekaże zalecenia dotyczące leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego i kontroli efektów. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. W leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego konieczne jest regularne wykonywanie badań kontrolnych zleconych przez lekarza. Lek Duitam może mieć wpływ na ciśnienie krwi i wywoływać zawroty głowy lub rzadko omdlenie - jeśli kiedykolwiek podczas leczenia pojawią się zawroty głowy, należy usiąść lub położyć się i poczekać na ustąpienie objawów. Jeśli u pacjenta planowany jest chirurgiczny zabieg usunięcia zaćmy, należy przed operacją poinformować okulistę o stosowaniu aktualnie lub w przeszłości leku Duitam albo innego leku zawierającego tamsulosynę. Kobietom, dzieciom i młodzieży zabronione jest dotykanie uszkodzonych kapsułek leku Duitam, ponieważ składnik leku może wchłaniać się przez skórę; jeśli dojdzie do kontaktu leku ze skórą, powierzchnię zanieczyszczoną przez lek należy jak najszybciej umyć wodą z mydłem.

Jak stosować Duitam z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Duitam w ciąży i okresie karmienia piersią?

Przyjmowanie leku Duitam przez kobiety jest przeciwwskazane. Kobietom w ciąży (lub mogącym być w ciąży) nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek leku. Dutasteryd zawarty w leku wchłania się przez skórę i może zaburzyć rozwój dziecka płci męskiej (szczególne ryzyko istnieje w trakcie pierwszych 16 tygodni ciąży). Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli kobieta w ciąży miała kontakt z lekiem Duitam. Jeśli partnerka jest w ciąży lub może być w ciąży należy unikać narażania jej na kontakt z nasieniem mężczyzny przyjmującego lek Duitam.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Duitam?

Lek Duitam może spowodować wystąpienie różnych działań niepożądanych - wszystkie są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Duitam i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala, jeśli wystąpią objawy reakcji uczuleniowej (takie jak wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk powiek, twarzy, warg, rąk lub nóg) albo objawy poważnej reakcji skórnej (takie jak rozległa wysypka z pęcherzami i łuszczącą się skórą, szczególnie w okolicy ust, nosa, oczu i narządów płciowych).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Duitam?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy Duitam wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

U niektórych pacjentów lek Duitam może spowodować zawroty głowy, co może mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn - jeśli pojawią się takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Duitam?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Duitam - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem