LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Dutafin (Dutasteride)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Dutafin (Rp) kapsułki miękkie 0,5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
26,00
Cena
100% (zł):
26,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Dutafin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

+Pharma Arzneimittel GmbH

Co zawiera Dutafin?

Lek Dutafin występuje w postaci kapsułek i jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 0,5 mg dutasterydu. Lek zawiera lecytynę sojową, która może zawierać olej sojowy.

Jak działa Dutafin?

Substancją czynną leku jest dutasteryd, który należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu 5-alfa-reduktazy. Dutasteryd zmniejsza wytwarzanie hormonu dihydrotestosteronu, powodując zmniejszenie gruczołu krokowego i złagodzenie objawów. Efektem jego działania jest zmniejszenie ryzyka ostrego zatrzymania moczu i konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Kiedy stosować Dutafin?

Lek Dutafin jest stosowany u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym (łagodnym rozrostem gruczołu krokowego), spowodowanym nadmiernym wytwarzaniem hormonu dihydrotestosteronu.
Lek Dutafin może być także stosowany jednocześnie z tamsulozyną, która jest lekiem stosowanym w leczeniu objawów powiększenia gruczołu krokowego.

Jak stosować Dutafin?

Dawkowanie leku Dutafin i czas leczenia ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Kapsułek nie należy rozgryzać ani otwierać. Kontakt z zawartością kapsułek może spowodować ból w jamie ustnej lub ból gardła.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Dutafin?

Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć następną dawkę o zwykłej porze i kontynuować dotychczasowy schemat dawkowania.

Kiedy Dutafin nie może być stosowany?

Leku Dutafin nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (dutasteryd), inne leki z grupy inhibitorów 5-alfa-reduktazy (do której należy dutasteryd) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku w razie stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne albo soję.
Lek Dutafin nie jest przeznaczony do stosowania u kobiet, dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Dutafin?

Przed przepisaniem leku Dutafin lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem i podejmie decyzję o rozpoczęciu leczenia. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać ustalonej przez lekarza dawki leku. Konieczne będą badania kontrolne związane z leczeniem łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Kobietom, dzieciom i młodzieży nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek leku Dutafin, ponieważ substancja czynna może wchłaniać się przez skórę; w przypadku kontaktu leku ze skórą, zanieczyszczoną powierzchnię należy jak najszybciej umyć wodą z mydłem.

Jak stosować Dutafin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Dutafin w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Dutafin nie wolno stosować u kobiet. Kobietom w ciąży (lub mogącym być w ciąży) nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek leku. Dutasteryd zawarty w leku wchłania się przez skórę i może zaburzyć rozwój dziecka płci męskiej; szczególne ryzyko istnieje w trakcie pierwszych 16 tygodni ciąży. Należy stosować prezerwatywę podczas stosunku płciowego. Jeśli kobieta w ciąży miała kontakt dutasterydem, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli partnerka jest w ciąży lub może być w ciąży należy unikać narażania jej na kontakt z nasieniem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Dutafin?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Dutafin są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Dutafin i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala w przypadku wystąpienia objawów reakcji alergicznej (np. wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk powiek, twarzy, warg, rąk lub nóg).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Dutafin?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem.

Czy Dutafin wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Dutafin nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Jak przechowywać Dutafin?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30ºC w zewnętrznym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Dutafin - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem