LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Dutrozen (Dutasteride + Tamsulosin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Dutrozen (Rp) kapsułki twarde 0,5 mg + 0,4 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
38,00
Cena
100% (zł):
38,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Dutrozen

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera Dutrozen?

Lek Dutrozen występuje w postaci kapsułek i jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 0,5 mg dutasterydu i 0,4 mg chlorowodorku tamsulosyny. Lek zawiera glikol propylenowy oraz śladowe ilości lecytyny sojowej.

Jak działa Dutrozen?

Lek Dutrozen zawiera 2 substancje czynne: dutasteryd i tamsulosynę. Dutasteryd zmniejsza wytwarzanie hormonu - dihydrotestosteronu, co powoduje zmniejszenie prostaty i złagodzenie objawów, a także zmniejsza ryzyko ostrego zatrzymania moczu i konieczności wykonania operacji. Tamsulosyna działa rozkurczająco na mięśnie prostaty, co ułatwia przepływ moczu i powoduje szybkie złagodzenie objawów.

Kiedy stosować Dutrozen?

Lek Dutrozen jest stosowany u mężczyzn z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (powiększonym gruczołem krokowym, czyli prostatą), który jest spowodowany nadmiernym wytwarzaniem hormonu - dihydrotestosteronu.

Jak stosować Dutrozen?

Dawkowanie leku Dutrozen, sposób podawania i czas stosowania ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek Dutrozen należy przyjmować 30 minut po takim samym posiłku każdego dnia. Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Kapsułek nie należy rozgryzać ani otwierać. Kontakt z zawartością kapsułek może spowodować ból w jamie ustnej lub ból gardła.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Dutrozen?

Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć następną kapsułkę o zwykłej porze.

Kiedy Dutrozen nie może być stosowany?

Leku Dutrozen nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (dutasteryd i tamsulosynę), inne leki z grupy inhibitorów 5-alfa-reduktazy (do której należy dutasteryd) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne albo soję.
Lek Dutrozen nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Dutrozen?

Przed przepisaniem leku Dutrozen lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem i zadecyduje czy można lek zastosować. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać zalecanej przez lekarza dawki leku. Lekarz prowadzący zleci badania kontrolne związane z leczeniem łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Lek Dutrozen może mieć wpływ na ciśnienie krwi i wywoływać zawroty głowy lub rzadko omdlenie - w przypadku wystąpienia zawrotów głowy, kiedykolwiek podczas leczenia, należy usiąść lub położyć się i poczekać na ustąpienie objawów. Jeśli u pacjenta planowany jest zabieg chirurgiczny usunięcia zaćmy, należy poinformować lekarza okulistę o stosowaniu aktualnie lub w przeszłości leku Dutrozen lub innego leku zawierającego tamsulosynę. Kobietom, dzieciom i młodzieży nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek leku Dutrozen, ponieważ substancja czynna może być wchłaniana przez skórę; w przypadku kontaktu leku ze skórą, zanieczyszczoną powierzchnię należy jak najszybciej umyć wodą z mydłem.

Jak stosować Dutrozen z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Dutrozen w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Dutrozen nie wolno stosować u kobiet. Kobietom w ciąży (lub mogącym być w ciąży) nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek leku. Substancja zawarta w leku - dutasteryd wchłania się przez skórę i może zaburzyć prawidłowy rozwój dziecka płci męskiej (szczególne ryzyko istnieje w trakcie pierwszych 16 tygodni ciąży). Jeśli kobieta w ciąży miała kontakt z lekiem Dutrozen, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli partnerka jest w ciąży lub może być w ciąży należy unikać narażania jej na kontakt z nasieniem mężczyzny stosującego lek Dutrozen.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Dutrozen?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie terapii lekiem Dutrozen, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Dutrozen i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala w przypadku wystąpienia objawów reakcji uczuleniowej (takich jak wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk powiek, twarzy, warg, rąk i nóg) lub objawów poważnej reakcji skórnej (takich jak rozległa wysypka z pęcherzami i łuszczącą się skórą, szczególnie w okolicy ust, nosa, oczu i narządów płciowych).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Dutrozen?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy Dutrozen wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Dutrozen może u niektórych pacjentów powodować zawroty głowy, co może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn - jeśli wystąpią zawroty głowy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Dutrozen?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Dutrozen - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem