LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Echinasal (Plantago lanceolata + Grindelia robusta + Thymus vulgaris + Echinacea purpurea + Rosa canina)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Echinasal (OTC) syrop 1 but. 125 g 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 9,20 Cena 100% (zł): 9,20 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Echinasal

Wrocławskie Zakłady Zielarskie "Herbapol" S.A.

SKŁAD
100 g syropu zawiera: 5 g wyciągu złożonego z: liści babki lancetowatej (3 cz.), ziela grindelii (1 cz.) i owocu róży (1 cz.); 3 g wyciągu z ziela tymianku; 2 g soku z ziela jeżówki purpurowej. Preparat zawiera sacharozę oraz małe ilości etanolu (mniej niż 100 mg na dawkę).

Wskazania

Środek profilaktyczny w okresach zmniejszonej odporności.
Pomocniczo w łagodnych stanach zapalnych górnych dróg oddechowych z objawami kaszlu (np. w przebiegu przeziębienia).

Dawkowanie

Dorośli i młodzież powyżej 12 lat
3 do 4 razy na dobę po 1 łyżce stołowej (15 ml) preparatu; leczenie powinno trwać nie dłużej niż 10 dni. W zastosowaniu profilaktycznym należy stosować połowę dawek leczniczych - 2 razy na dobę po 1 łyżce stołowej (15 ml) preparatu; stosowanie profilaktyczne preparatu wymaga wielodniowego podawania, jednak nie dłużej niż 20 dni.
Dzieci od 7 do 12 lat
2 razy na dobę po 1 łyżce stołowej (15 ml) preparatu; leczenie powinno trwać nie dłużej niż 10 dni. W zastosowaniu profilaktycznym należy stosować połowę dawek leczniczych - raz na dobę po 1 łyżce stołowej (15 ml) preparatu; stosowanie profilaktyczne preparatu wymaga wielodniowego podawania, jednak nie dłużej niż 20 dni.
Dzieci poniżej 7 lat
W uzasadnionych przypadkach dzieci od 3 do 7 lat: 2 razy na dobę po 1 łyżeczce do herbaty (5 ml) preparatu. Ze względu na brak dobrze kontrolowanych badań klinicznych preparatu, dotyczących stosowania u dzieci, zaleca się zachowanie ostrożności przy podawaniu dzieciom w wieku poniżej 7 lat. Z uwagi na obecność w syropie do 1%  (m/m) etanolu, nie podawać dzieciom w wieku do 3 lat, natomiast u dzieci w wieku od 3 do 7 lat stosować wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nadwrażliwość na rośliny z rodziny Asteraceae. Postępujące choroby układowe: gruźlica, białaczka, kolagenozy, AIDS, zakażenia wirusem HIV, stwardnienie rozsiane, choroby autoimmunologiczne.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Nie wykonano kontrolowanych badań klinicznych stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią; może być on stosowany wyłącznie wtedy, gdy korzyść leczenia jest większa niż potencjalne zagrożenie dla płodu.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Mogą wystąpić skórne reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd).

UWAGI
Preparatu nie należy stosować łącznie z lekami upośledzającymi czynność wątroby oraz lekami immunosupresyjnymi.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

banerbaner