Dodaj do mojego indeksu leków »

Efferalgan Vitamin C (Paracetamol+Ascorbic acid - vitamin C) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Efferalgan Vitamin C (OTC) tabletki musujące 330 mg + 200 mg 20 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 19,50 Cena 100% (zł): 19,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Efferalgan Vitamin C

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Bristol-Myers Squibb Polska Sp. z o.o.

SKŁAD
1 tabletka musująca zawiera 330 mg paracetamolu i 200 mg kwasu askorbowego. 1 tabletka zawiera 300 mg sorbitolu, 330 mg sodu, 17 mg potasu.

WSKAZANIA
Ból o łagodnym i średnim nasileniu różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, stawów, mięśni, bóle miesiączkowe, nerwobóle i inne).
Leczenie objawowe stanów grypopodobnych i przeziębienia.
Gorączka.

DAWKOWANIE
Bez zalecenia lekarza pacjent nie powinien stosować leku dłużej niż 5 dni w przypadku bólu, a w przypadku przeziębienia i grypy lub gorączki nie dłużej niż 3 dni u dorosłych, u dzieci i młodzieży nigdy nie stosować preparatu dłużej niż 3 dni.
Dorośli i młodzież o masie ciała powyżej 50 kg (w wieku powyżej 15 lat)
Zalecana dawka jednorazowa paracetamolu wynosi 10 do 15 mg/kg mc. co 4 do 6 godzin, maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 75 mg/kg mc. Minimalny odstęp między dawkami wynosi 4 godziny.
Dawka jednorazowa preparatu wynosi 1 lub 2 tabletki. W razie konieczności dawkę można powtarzać, lecz po czasie nie krótszym niż 4 godziny. Zwykle nie ma konieczności stosowania dobowej dawki paracetamolu większej niż 3 g, tzn. 9 tabletek. W przypadku nasilonego bólu dawkę można zwiększyć do maksymalnej dawki dobowej 4 g, czyli 12 tabletek na dobę.
Dzieci i młodzież o masie ciała do 50 kg
Dawkę ustala się na podstawie masy ciała dziecka. Zalecana dawka jednorazowa paracetamolu wynosi 10 mg/kg mc. W razie konieczności dawkę można powtarzać, lecz po czasie nie krótszym niż 4, 6 lub 8 godzin. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 60 mg/kg mc.
Dzieci o masie ciała 27 do 33 kg (w wieku 8 do 12 lat): dawka jednorazowa wynosi 1 tabletkę, w razie konieczności dawkę można powtarzać co 4 godziny; nie należy stosować więcej niż 6 tabletek na dobę (maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 1980 mg).
Dzieci o masie ciała 33 do 50 kg (w wieku od 12 do 15 lat): dawka jednorazowa wynosi 1 do 2 tabletek, w razie konieczności dawkę można powtarzać co 6 godzin; nie należy stosować więcej niż 8 tabletek na dobę (maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi 2640 mg).
Preparatu nie należy stosować u dzieci o masie ciała mniejszej niż 27 kg.
Częstość stosowania preparatu
Regularne stosowanie leku pozwala zapobiec okresowym nasileniom bólu lub gorączki: u dzieci należy zachować regularny odstęp w podawaniu dawek zarówno w dzień, jak i w nocy; u dorosłych odstęp pomiędzy dawkami nie może być krótszy niż 4 godziny.
Osoby w podeszłym wieku
Nie ma konieczności modyfikacji dawki.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby należy zmniejszyć dawkę preparatu lub wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami. W następujących sytuacjach maksymalna dawka dobowa paracetamolu nie powinna przekroczyć 60 mg/kg mc./dobę (nie powinna przekroczyć 2 g/dobę): u dorosłych o masie ciała poniżej 50 kg; przewlekła lub wyrównana czynna choroba wątroby, zwłaszcza łagodna do umiarkowanej niewydolność wątroby, zespół Gilberta; przewlekła choroba alkoholowa; długotrwałe niedożywienie; odwodnienie. Preparat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolność wątroby lub czynnej niewyrównanej chorobie wątroby.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek minimalny odstęp pomiędzy dawkami powinien być zgodny z następującym schematem: klirens kreatyniny >= 50 ml/min - 4 godziny; klirens kreatyniny 10-50 ml/min - 6 godzin; klirens kreatyniny < 10 ml/min - 8 godzin.
Sposób podawania
Przed podaniem tabletkę należy rozpuścić w szklance wody. Nie żuć ani połykać nierozpuszczonej tabletki.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancje czynne lub chlorowodorek propacetamolu (prekursor paracetamolu), lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Pierwszy trymestr ciąży. Nie stosować u dzieci o masie ciała mniejszej niż 27 kg.
Związane z paracetamolem: ciężka niewydolność wątroby lub czynna niewyrównana choroba wątroby; ciężka niewydolność nerek; choroba alkoholowa; niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej; leczenie inhibitorami MAO oraz w okresie do 14 dni po zakończeniu leczenia; jednoczesne stosowanie z lekami przeciwbólowymi o działaniu agonistyczno-antagonistycznym: buprenorfmą, nalbufiną pentazocyną.
Związane z kwasem askorbowym: kamica nerkowa, w przypadku, gdy podawane są duże dawki witaminy C (większe niż 1 g).

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Paracetamol może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią tylko za zgodą lekarza i w indywidualnych przypadkach. Zalecana dawka i czas trwania leczenia powinny być ściśle monitorowane przez lekarza.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Mogą wystąpić: agranulocytoza, trombocytopenia, leukopenia, neutropenia; ból brzucha, biegunka; zapalenie wątroby, zwiększona aktywność aminotransferaz wątrobowych; reakcje anafilaktyczne, reakcje nadwrażliwości, wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy; zmiana wartości INR; zapalenie skóry, świąd, wysypka, pokrzywka, rumień, ostra uogólniona osutka krostkowa, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, zespół Stevens-Johnsona; obniżenie ciśnienia krwi (jako objaw anafilaksji); zawroty głowy; hiperoksaluria, zmiana zabarwienia moczu.
Ponadto paracetamol bardzo rzadko powoduje częstoskurcz, kolkę nerkową, martwicę brodawek nerkowych, ostrą niewydolność nerek, wymioty i nudności oraz rzadko złe samopoczucie. Duże dawki kwasu askorbowego (większe niż 1 g) mogą u niektórych osób powodować rozwój kamicy szczawianowej i moczanowej oraz nasilać hemolizę u osób z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej w postaciach z przewlekłą hemolizą.

UWAGI
Podczas stosowania preparatu nie należy pić alkoholu ani przyjmować leków zawierających alkohol, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych