LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Egoropal (Paliperidone)

Lek jest refundowany. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Egoropal (Rp) zawiesina do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu 75 mg 1 amp.-strzyk. + 2 igły
Refundacja
B
Opłata
pacjenta (zł):
0,00
Cena
100% (zł):
365,03
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Egoropal (Rp) zawiesina do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu 100 mg 1 amp.-strzyk. + 2 igły
Refundacja
B
Opłata
pacjenta (zł):
0,00
Cena
100% (zł):
485,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Egoropal (Rp) zawiesina do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu 150 mg 1 amp.-strzyk. + 2 igły
Refundacja
B
Opłata
pacjenta (zł):
0,00
Cena
100% (zł):
729,08
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Egoropal

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Egis Pharmaceuticals PLC

Co zawiera lek Egoropal?

Lek Egoropal jest zawiesiną do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu, dostępną w trzech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 ampułko-strzykawka zawiera 75 mg, 100 mg lub 150 mg paliperydonu.

Jak działa lek Egoropal?

Paliperydon należy do grupy leków przeciwpsychotycznych. Jego działanie polega głównie na blokowaniu receptorów dla neuroprzekaźników dopaminy i serotoniny, które odgrywają rolę w schizofrenii. Blokowanie tych receptorów pomaga w normalizacji aktywności mózgu i łagodzi objawy choroby.

Kiedy stosować lek Egoropal?

Lek Egoropal jest stosowany w leczeniu podtrzymującym objawów schizofrenii u dorosłych pacjentów ustabilizowanych na leku zawierającym paliperydon lub rysperydon.
Jeśli pacjent w przeszłości reagował na paliperydon lub rysperydon i ma łagodne lub umiarkowane objawy, lekarz może rozpocząć leczenie lekiem Egoropal bez wcześniejszej stabilizacji za pomocą paliperydonu lub rysperydonu.

Jak stosować lek Egoropal?

Dawkowanie leku Egoropal określa lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku, chyba że zadecyduje o tym lekarz.

Sposób podawania

Lek podaje lekarz lub inny pracownik personelu medycznego. Pierwsze wstrzyknięcie leku (150 mg) i drugie wstrzykniecie (100 mg) zostaną wykonane w górną część ramienia z około tygodniowym odstępem. Następne wstrzyknięcia (z zakresu od 25 do 150 mg) pacjent będzie otrzymywał w górną część ramienia lub pośladek raz w miesiącu.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Egoropal?

Ważne jest, aby nie pominąć zaplanowanej dawki leku. Jeśli nie można dotrzymać terminu wizyty, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, aby umówić termin kolejnej wizyty.

Kiedy lek Egoropal nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paliperydon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli pacjent ma uczulenie na inny lek przeciwpsychotyczny, w tym substancję rysperydon.
Leku Egoropal nie stosuje się u osób w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Egoropal?

Przed wdrożeniem terapii lekiem Egoropal lekarz przeprowadzi wywiad oraz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz ustali terminy wizyt kontrolnych w celu oceny objawów choroby i skuteczności leczenia. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości dotyczące stosowania tego leku. W trakcie leczenia lekarz będzie kontrolował, czy u pacjenta nie występują objawy podwyższonego poziomu cukru we krwi, ponieważ u pacjentów stosujących ten lek stwierdzano nowe zachorowania na cukrzycę lub pogorszenie już występującej cukrzycy; u pacjentów z cukrzycą należy regularnie badać stężenie glukozy we krwi. Należy powiedzieć lekarzowi okuliście o przyjmowaniu leku Egoropal przed zaplanowaną operacją oka. Podczas stosowania leku Egoropal należy unikać spożywania alkoholu.

Jak stosować lek Egoropal z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Egoropal w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz decyduje o zastosowaniu leczenia lekiem Egoropal u pacjentek, które są w ciąży. Podczas stosowania leku Egoropal nie należy karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Egoropal?

W ulotce dołączonej do opakowania są dokładnie opisane działania niepożądane powiązane z terapią lekiem Egoropal. Najczęstszym działaniem niepożądanym leku są trudności z zasypianiem lub utrzymaniem ciągłości snu. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Egoropal wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas leczenia lekiem Egoropal mogą wystąpić zawroty głowy, uczucie skrajnego zmęczenia i zaburzenia widzenia, co należy wziąć pod uwagę w sytuacjach, gdy wymagana jest pełna czujność, np. podczas prowadzenia pojazdu lub obsługiwania maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Egoropal - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Egoropal - powiązane artykuły

Poniedziałek, 16 października 2023

Egoropal (Paliperidone) wszystkie serie wstrzymane w obrocie Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotycząca wstrzymania w obrocie wszystkich serii produktu leczniczego...

Więcej »
Czwartek, 2 marca 2023

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 marca 2023 Nowa lista refundacyjna na dzień 1 marca 2023 r.– informacje ogólne Nowa lista refundacyjna na dzień 1 marca 2023 r....

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem