LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Elestar HCT (Olmesartan medoxomil + Amlodipine + Hydrochlorothiazide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Elestar HCT (Rp) tabletki powlekane 40 mg + 5 mg + 12,5 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
87,00
Cena
100% (zł):
87,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Elestar HCT (Rp) tabletki powlekane 40 mg + 10 mg + 12,5 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
90,00
Cena
100% (zł):
90,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Elestar HCT (Rp) tabletki powlekane 40 mg + 10 mg + 25 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
90,00
Cena
100% (zł):
90,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Elestar HCT

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Menarini International Operations Luxembourg S.A.

Co zawiera Elestar HCT?

Lek Elestar HCT występuje w postaci tabletek w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.

  • Elestar HCT 40 mg + 5 mg + 12,5 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 40 mg medoksomilu olmesartanu, 5 mg amlodypiny (w postaci bezylanu) oraz i 12,5 mg hydrochlorotiazydu.
  • Elestar HCT 40 mg + 10 mg + 12,5 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 40 mg medoksomilu olmesartanu i 10 mg amlodypiny (w postaci bezylanu) oraz i 12,5 mg hydrochlorotiazydu.
  • Elestar HCT 40 mg + 10 mg + 25 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 40 mg medoksomilu olmesartanu i 10 mg amlodypiny (w postaci bezylanu) oraz i 25 mg hydrochlorotiazydu.

Jak działa Elestar HCT?

Lek Elestar HCT zawiera trzy substancje czynne: medoksomil olmesartanu, amlodypinę i hydrochlorotiazyd. Medoksomil olmesartanu należy do grupy leków zwanych antagonistami receptora angiotensyny II. Amlodypina jest lekiem z grupy antagonistów wapnia, które działają rozkurczająco na naczynia krwionośne. Hydrochlorotiazyd jest tiazydowym lekiem moczopędnym, który poprzez zwiększenie objętości wydalanego moczu powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego. Działanie wszystkich trzech składników pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze.

Kiedy stosować Elestar HCT?

Lek Elestar HCT jest stosowany do leczenia nadciśnienia tętniczego:
- u dorosłych pacjentów, u których ciśnienie nie jest odpowiednio kontrolowane podczas przyjmowania leku dwuskładnikowego zawierającego medoksomil olmesartanu i amlodypinę;
- u dorosłych pacjentów, którzy przyjmują lek złożony zawierający skojarzenie medoksomilu olmesartanu i hydrochlorotiazydu oraz amlodypinę w oddzielnej tabletce albo lek złożony zawierający skojarzenie medoksomilu olmesartanu i amlodypiny oraz hydrochlorotiazyd w oddzielnej tabletce.

Jak stosować Elestar HCT?

Dawkę leku Elestar HCT dla każdego pacjenta i długość leczenia ustala lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia lekiem Elestar HCT.

Sposób podawania

Lek Elestar HCT można przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od posiłków. Jeśli to możliwe, należy przyjmować lek codziennie o tej samej porze, na przykład w trakcie śniadania. Tabletkę należy połknąć, popijając płynem (np. szklanką wody). Tabletki nie wolno żuć. Leku Elestar HCT nie należy przyjmować z sokiem grejpfrutowym.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Elestar HCT?

Lek Elestar HCT należy przyjmować regularnie każdego dnia. W razie pominięcia dawki, następnego dnia należy przyjąć zwykłą dawkę leku. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Elestar HCT nie może być stosowany?

Leku Elestar HCT nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (medoksomil olmesartanu, amlodypinę lub hydrochlorotiazyd) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u pacjentów z uczuleniem na innego antagonistę wapnia lub na inne tiazydowe leki moczopędne lub pochodne sulfonamidowe.
Lek Elestar HCT nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Elestar HCT?

Przed przepisaniem leku Elestar HCT lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz ustali harmonogram kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia krwi i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. Podczas przyjmowania leku Elestar HCT należy chronić skórę przed działaniem światła słonecznego i promieniowaniem UV. Należy unikać picia zbyt dużej ilości alkoholu w trakcie leczenia lekiem Elestar HCT.

Jak stosować Elestar HCT z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować Elestar HCT z jedzeniem i piciem?

Osoby przyjmujące lek Elestar HCT nie powinny spożywać grejpfrutów ani pić soku grejpfrutowego. Produkty te mogą spowodować zwiększenie stężenia we krwi amlodypiny (jednej z substancji czynnych tego leku), a to może wywołać nieprzewidywalne nasilenie działania leku Elestar HCT obniżającego ciśnienie krwi.

Czy można stosować Elestar HCT w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Elestar HCT nie jest zalecany do stosowania w czasie pierwszych 3 miesięcy ciąży i nie wolno go stosować w ostatnich 6 miesiącach ciąży, ponieważ przyjmowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Elestar HCT, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Lek Elestar HCT nie jest zalecany do stosowania podczas karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Elestar HCT?

Działania niepożądane, które może powodować lek Elestar HCT, są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Elestar HCT i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: nagły świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, duszność lub trudności z oddychaniem; obrzęk twarzy, jamy ustnej lub gardła powodujący trudności z oddychaniem; ciężkie reakcje skórne, w tym intensywna wysypka skórna, pokrzywka, zaczerwienienie skóry całego ciała, silny świąd skóry, powstawanie pęcherzy, złuszczanie oraz obrzęk skóry, zapalenie śluzówek (zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka); nieregularne bicie serca; ból w klatce piersiowej lub zawał serca; nasilone zawroty głowy lub omdlenia na skutek nadmiernego obniżenia ciśnienia krwi.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Elestar HCT?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Elestar HCT wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Elestar HCT może wystąpić senność, nudności, zawroty głowy lub ból głowy - jeśli wystąpią takie objawy, nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, aż do ustąpienia tych objawów.

Jak przechowywać Elestar HCT?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Elestar HCT - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem