LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Elmex (Aminofluoride + Sodium fluoride)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 65+ 18- Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Elmex (OTC) żel 12,5 mg F/g 1 tuba 25 g n.d. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 34,60 Cena 100% (zł): 34,60 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Elmex: żel (12,5 mg F/g) 1 tuba 25 g

CP GABA GmbH
Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Preparat zapobiegający próchnicy do stosowania miejscowego.

SKŁAD
1 g żelu zawiera 12,5 mg fluoru z: 30,32 mg aminofluorku Olaflur, 2,87 mg aminofluorku Dectaflur, 22,1 mg fluorku sodu. Preparat zawiera glikol propylenowy, aromat mięty pieprzowej i olejek mięty ogrodowej.

WSKAZANIA
Preparat do stosowania profilaktycznie do intensywnej profilaktyki próchnicy, zwłaszcza u dzieci, młodzieży oraz u osób szczególnie narażonych na próchnicę - pacjentów z aparatami ortodontycznymi, mostami lub częściowymi protezami.
Preparat do stosowania leczniczo:
- do remineralizacji wczesnych zmian próchnicowych,
- do leczenia nadwrażliwości szyjek zębowych.

W dalszej części serwisu znajdują się informacje fachowe przeznaczone dla profesjonalistów. 

Potwierdzam, że jestem lekarzem, farmaceutą lub osobą profesjonalnie związaną z ochroną zdrowia lub z obrotem produktami leczniczymi.

Korzystanie z serwisu jest bezpłatne


Nowy użytkownik     Posiadam konto



ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych


Elmex

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

CP GABA GmbH

Skład

1 g żelu zawiera 12,5 mg fluoru z: 30,32 mg aminofluorku Olaflur, 2,87 mg aminofluorku Dectaflur, 22,1 mg fluorku sodu. Preparat zawiera glikol propylenowy, aromat mięty pieprzowej i olejek mięty ogrodowej.

Wskazania

Preparat do stosowania profilaktycznie do intensywnej profilaktyki próchnicy, zwłaszcza u dzieci, młodzieży oraz u osób szczególnie narażonych na próchnicę - pacjentów z aparatami ortodontycznymi, mostami lub częściowymi protezami.
Preparat do stosowania leczniczo:
- do remineralizacji wczesnych zmian próchnicowych,
- do leczenia nadwrażliwości szyjek zębowych.

Dawkowanie

W przypadku podwyższonego ryzyka próchnicy i w leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych podaną niżej częstotliwość stosowania preparatu można zwiększyć. Dotyczy to szczególnie stosowania preparatu u pacjentów noszących aparaty ortodontyczne.

Stosowanie w domu
W profilaktyce próchnicy i leczeniu wczesnych zmian próchnicowych żel stosuje się raz w tygodniu, najlepiej wieczorem przed snem. Należy nałożyć 1 cm żelu (w przybliżeniu 0,5 g, co odpowiada 6,25 mg fluorku) na szczoteczkę, następnie szczotkować zęby przez 2-3 minuty, po czym wypluć i wypłukać jamę ustną.
Dzieci w wieku 6-8 lat powinny stosować żel tylko pod nadzorem dorosłych. Powinny one unikać połykania żelu podczas aplikacji, a po wyszczotkowaniu zębów wypluć i wypłukać jamę ustną. Żel nie powinien być stosowany przed opanowaniem umiejętności odpluwania (u dzieci w wieku przedszkolnym - poniżej 6 lat).
W leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych żel należy delikatnie nakładać palcem lub miękką szczoteczką na bolące powierzchnie.
    Stosowanie w gabinecie stomatologicznym
    Żel może być podawany za pomocą specjalnych indywidualnych szyn plastycznych oraz łyżek do aplikacji, może być również nakładany bezpośrednio na powierzchnie żujące i do przestrzeni międzyzębowych przy użyciu tępej igły z napełnionej strzykawki jednorazowej. Powinno się zapewnić kontakt zębów z żelem przez 2-4 minuty, ale nie dłużej niż przez 5 minut. Po zabiegu należy wypłukać jamę ustną. Zalecana częstotliwość tego typu aplikacji to około 2 razy w roku. U pacjentów szczególnie narażonych na próchnicę ten sposób aplikacji można stosować częściej. Aplikacja żelu za pomocą łyżek rekomendowana jest od 8. roku życia.
    Zalecane dawki przy stosowaniu żelu w gabinecie stomatologicznym:
    - aplikacja przy wykorzystaniu indywidualnej szyny plastycznej: około 3 g żelu (co odpowiada około 37,5 mg fluorku);
    - aplikacja na łyżce: do 8 g żelu (co odpowiada maksymalnie 100 mg fluorku);
    - za pomocą tępej igły z napełnionej strzykawki jednorazowej: od 0,5 do 1 g żelu (co odpowiada od 6,25 do 12,5 mg fluorku).
      Sposób podawania

      Do stosowania na zęby.

      Przeciwwskazania

      Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Patologiczne zmiany złuszczające błony śluzowej jamy ustnej. U niemowląt i dzieci w wieku do 2 lat, ponieważ preparat zawiera aromat mięty pieprzowej i olejek z mięty ogrodowej. U pacjentów z fluorozą kości i/lub szkliwa oraz u osób, które nie kontrolują odruchu połykania (dzieci w wieku przedszkolnym - poniżej 6 lat, osoby niepełnosprawne).

      Ciąża i karmienie piersią

      W okresie ciąży i karmienia piersią preparat można stosować jedynie po porozumieniu się z lekarzem. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu w czasie karmienia piersią.

      Działania niepożądane

      Aromat mięty pieprzowej i olejek z mięty kędzierzawej mogą powodować skurcz krtani u niemowląt i dzieci w wieku do 2 lat. Bardzo rzadko może wystąpić ograniczone podrażnienie błon śluzowych, złuszczanie błony śluzowej jamy ustnej lub reakcje uczuleniowe. Po aplikacjach za pomocą łyżki, następujących po sobie w krótkich odstępach czasu, bardzo rzadko obserwowano złuszczanie, uszkodzenia powierzchniowe, względnie owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej.

      Uwagi

      Ponieważ preparat zawiera aromat mięty pieprzowej i olejek z mięty ogrodowej, przed zastosowaniem preparatu pacjenci z astmą oskrzelową i innymi zaburzeniami oddechowymi powinni skonsultować się z lekarzem lub lekarzem stomatologiem. Po aplikacji preparatu zaleca się kilkudniową przerwę w systemowym doprowadzaniu fluoru (np. w postaci tabletek). Dodatkowo aplikowania preparatu za pomocą łyżki do fluoryzacji nie poleca się u dzieci w wieku poniżej 8 lat. Bezpośrednie zażycie wapnia, magnezu (np. mleka) i glinu (leki zobojętniające stosowane w leczeniu dolegliwości żołądkowych) po zastosowaniu preparatu może ograniczać skuteczność jego działania.

      Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

      Produkty zawierające tę samą substancję czynną





      banerbaner
      Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
      Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
      Rozumiem