LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Elmex (Aminofluoride + Sodium fluoride)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Elmex (OTC) żel 12,5 mg F/g 1 tuba 25 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
34,60
Cena
100% (zł):
34,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Elmex

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

CP GABA GmbH

Elmex - skład

1 g żelu zawiera 12,5 mg fluoru z: 30,32 mg aminofluorku Olaflur, 2,87 mg aminofluorku Dectaflur, 22,1 mg fluorku sodu. Preparat zawiera glikol propylenowy, aromat mięty pieprzowej i olejek mięty ogrodowej.

Elmex - wskazania

Preparat do stosowania profilaktycznie do intensywnej profilaktyki próchnicy, zwłaszcza u dzieci, młodzieży oraz u osób szczególnie narażonych na próchnicę - pacjentów z aparatami ortodontycznymi, mostami lub częściowymi protezami.
Preparat do stosowania leczniczo:
- do remineralizacji wczesnych zmian próchnicowych,
- do leczenia nadwrażliwości szyjek zębowych.

Elmex - dawkowanie

W przypadku podwyższonego ryzyka próchnicy i w leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych podaną niżej częstotliwość stosowania preparatu można zwiększyć. Dotyczy to szczególnie stosowania preparatu u pacjentów noszących aparaty ortodontyczne.

Stosowanie w domu
W profilaktyce próchnicy i leczeniu wczesnych zmian próchnicowych żel stosuje się raz w tygodniu, najlepiej wieczorem przed snem. Należy nałożyć 1 cm żelu (w przybliżeniu 0,5 g, co odpowiada 6,25 mg fluorku) na szczoteczkę, następnie szczotkować zęby przez 2-3 minuty, po czym wypluć i wypłukać jamę ustną.
Dzieci w wieku 6-8 lat powinny stosować żel tylko pod nadzorem dorosłych. Powinny one unikać połykania żelu podczas aplikacji, a po wyszczotkowaniu zębów wypluć i wypłukać jamę ustną. Żel nie powinien być stosowany przed opanowaniem umiejętności odpluwania (u dzieci w wieku przedszkolnym - poniżej 6 lat).
W leczeniu nadwrażliwości szyjek zębowych żel należy delikatnie nakładać palcem lub miękką szczoteczką na bolące powierzchnie.
  Stosowanie w gabinecie stomatologicznym
  Żel może być podawany za pomocą specjalnych indywidualnych szyn plastycznych oraz łyżek do aplikacji, może być również nakładany bezpośrednio na powierzchnie żujące i do przestrzeni międzyzębowych przy użyciu tępej igły z napełnionej strzykawki jednorazowej. Powinno się zapewnić kontakt zębów z żelem przez 2-4 minuty, ale nie dłużej niż przez 5 minut. Po zabiegu należy wypłukać jamę ustną. Zalecana częstotliwość tego typu aplikacji to około 2 razy w roku. U pacjentów szczególnie narażonych na próchnicę ten sposób aplikacji można stosować częściej. Aplikacja żelu za pomocą łyżek rekomendowana jest od 8. roku życia.
  Zalecane dawki przy stosowaniu żelu w gabinecie stomatologicznym:
  - aplikacja przy wykorzystaniu indywidualnej szyny plastycznej: około 3 g żelu (co odpowiada około 37,5 mg fluorku);
  - aplikacja na łyżce: do 8 g żelu (co odpowiada maksymalnie 100 mg fluorku);
  - za pomocą tępej igły z napełnionej strzykawki jednorazowej: od 0,5 do 1 g żelu (co odpowiada od 6,25 do 12,5 mg fluorku).
   Sposób podawania

   Do stosowania na zęby.

   Elmex - przeciwwskazania

   Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Patologiczne zmiany złuszczające błony śluzowej jamy ustnej. U niemowląt i dzieci w wieku do 2 lat, ponieważ preparat zawiera aromat mięty pieprzowej i olejek z mięty ogrodowej. U pacjentów z fluorozą kości i/lub szkliwa oraz u osób, które nie kontrolują odruchu połykania (dzieci w wieku przedszkolnym - poniżej 6 lat, osoby niepełnosprawne).

   Elmex - ciąża i karmienie piersią

   W okresie ciąży i karmienia piersią preparat można stosować jedynie po porozumieniu się z lekarzem. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu w czasie karmienia piersią.

   Elmex - działania niepożądane

   Aromat mięty pieprzowej i olejek z mięty kędzierzawej mogą powodować skurcz krtani u niemowląt i dzieci w wieku do 2 lat. Bardzo rzadko może wystąpić ograniczone podrażnienie błon śluzowych, złuszczanie błony śluzowej jamy ustnej lub reakcje uczuleniowe. Po aplikacjach za pomocą łyżki, następujących po sobie w krótkich odstępach czasu, bardzo rzadko obserwowano złuszczanie, uszkodzenia powierzchniowe, względnie owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej.

   Elmex - uwagi

   Ponieważ preparat zawiera aromat mięty pieprzowej i olejek z mięty ogrodowej, przed zastosowaniem preparatu pacjenci z astmą oskrzelową i innymi zaburzeniami oddechowymi powinni skonsultować się z lekarzem lub lekarzem stomatologiem. Po aplikacji preparatu zaleca się kilkudniową przerwę w systemowym doprowadzaniu fluoru (np. w postaci tabletek). Dodatkowo aplikowania preparatu za pomocą łyżki do fluoryzacji nie poleca się u dzieci w wieku poniżej 8 lat. Bezpośrednie zażycie wapnia, magnezu (np. mleka) i glinu (leki zobojętniające stosowane w leczeniu dolegliwości żołądkowych) po zastosowaniu preparatu może ograniczać skuteczność jego działania.

   Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

   Elmex - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

   banerbaner
   Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
   Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
   Rozumiem