LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Eltroxin (Levothyroxine sodium)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Eltroxin (Rp) tabletki 50 µg 100 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
36,00
Cena
100% (zł):
36,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Eltroxin (Rp) tabletki 100 µg 100 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
42,00
Cena
100% (zł):
42,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Eltroxin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aspen Pharma Trading Ltd.

Co zawiera lek Eltroxin?

Lek Eltroxin występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 50 mikrogramów lub 100 mikrogramów lewotyroksyny sodowej.

Jak działa lek Eltroxin?

Substancją czynną leku jest lewotyroksyna sodowa, która jest syntetycznym hormonem tarczycy o takim samym działaniu jak hormon tarczycy występujący naturalnie w organizmie.

Kiedy stosować lek Eltroxin?

Lek Eltroxin stosowany jest w leczeniu niedoczynności tarczycy.

Jak stosować lek Eltroxin?

Lekarz określi dawkę leku na podstawie przeprowadzonych badań i wyników testów laboratoryjnych. Czas leczenia określa indywidualnie lekarz. Nie należy zmieniać dawki leku, przerywać lub kończyć leczenia bez porozumienia z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować na czczo, najlepiej przed śniadaniem. Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody. Tabletek nie należy rozkruszać ani dzielić. Niemowlętom należy podawać całkowitą dawkę dobową jednorazowo, co najmniej 30 minut przed pierwszym posiłkiem w danym dniu - tabletkę należy rozmieszać w niewielkiej ilości wody (10 do 15 ml); tak przygotowaną, bezpośrednio przed każdym podaniem, zawiesinę należy podawać razem z dodatkową, niewielką ilością płynu (5 do 10 ml).

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Eltroxin?

Ważne jest regularne przyjmowanie leku. W razie pominięcia dobowej dawki należy przyjąć zwykłą dawkę leku jak najszybciej po przypomnieniu sobie o tym, jeśli nie nastąpi to tuż przed zaplanowaną porą przyjęcia kolejnej dawki. Nie należy przyjmować jednocześnie dwóch dawek leku. Kolejną dawkę leku należy przyjąć o zwykłej porze.

Kiedy lek Eltroxin nie może być stosowany?

Leku Eltroxin nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lewotyroksynę sodową) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Eltroxin?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Eltroxin konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań związanych ze stosowaniem leku oraz wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych. Pacjent musi ściśle przestrzegać zaleceń lekarza odnośnie kontroli leczenia. W czasie przyjmowania leku konieczne jest regularne kontrolowanie stężenia hormonów tarczycy. Wszystkie wątpliwości związane z leczeniem należy omówić z lekarzem. Nie należy samodzielnie zmieniać leku Eltroxin na inny lek zawierający lewotyroksynę sodową, ponieważ działanie różnych leków może się nieco różnić, mimo że zawierają tę samą substancję (taka zamiana preparatów musi być nadzorowana przez lekarza).
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Eltroxin, jeśli konieczne będzie u pacjenta wykonanie badania rentgenowskiego lub innego badania diagnostycznego z podaniem środka kontrastowego zawierającego jod.

Jak stosować lek Eltroxin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Eltroxin z jedzeniem i piciem?

Mieszaniny zawierające soję oraz dieta o wysokiej zawartości włókien mogą zmniejszać wchłanianie leku Eltroxin - należy poinformować lekarza o przyjmowaniu takich produktów.

Czy można stosować lek Eltroxin w ciąży i okresie karmienia piersią?

Należy kontynuować leczenie lekiem Eltroxin przez cały okres ciąży a lekarz może zdecydować o zmianie stosowanych dawek na początku lub w czasie ciąży. Jeśli lek Eltroxin był stosowany jednocześnie z lekiem przeciwtarczycowym w leczeniu nadczynności tarczycy, lekarz zaleci przerwanie przyjmowania leku Eltroxin po zajściu w ciążę. W okresie karmienia piersią należy stosować lek Eltroxin zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Eltroxin?

Jeśli stosowana dawka leku Eltroxin jest zbyt duża, mogą wystąpić następujące działania niepożądane: bóle dławicowe, nieregularne bicie serca, kołatanie serca, niewydolność krążenia, zawał mięśnia sercowego, nadczynność tarczycy, guz rzekomy mózgu - w przypadku ich zauważenia należy przerwać przyjmowanie leku Eltroxin i niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
W przypadku wystąpienia nagłych objawów, takich jak: świszczący oddech, trudności w oddychaniu, obrzęk powiek, twarzy lub warg, nagłe zaczerwienienie twarzy, wysypka i świąd (szczególnie całego ciała), należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Eltroxin?

W przypadku zażycia większej dawki leku lub zażycia leku przez inną osobę należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem pomocy doraźnej.

Czy lek Eltroxin wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy spodziewać się wpływu leku Eltroxin na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Eltroxin?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać lek w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu. Przechowywać pojemnik szczelnie zamknięty.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Eltroxin - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem