Emgality (Galcanezumab)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja |
Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Emgality
(Rpz)
![]() |
roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu | 120 mg | 1 wstrzykiwacz 1 ml |
Refundacja |
Opłata pacjenta (zł): 2364,00 |
Cena 100% (zł): 2364,00 |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Emgality
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Eli Lilly Nederland B.V.
- Co zawiera lek Emgality?
- Jak działa lek Emgality?
- Kiedy stosować lek Emgality?
- Jak stosować lek Emgality?
- Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Emgality?
- Kiedy lek Emgality nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Emgality?
- Jak stosować lek Emgality z innymi lekami?
- Czy można stosować lek Emgality w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Emgality?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Emgality?
- Czy lek Emgality wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać lek Emgality?
- Emgality - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Co zawiera lek Emgality?
Lek Emgality występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu i jest dostępny na receptę.
1 wstrzykiwacz półautomatyczny napełniony zawiera 120 mg galkanezumabu w 1 ml roztworu.
Jak działa lek Emgality?
Lek zawiera galkanezumab, który hamuje aktywność naturalnie występującej w organizmie substancji zwanej peptydem związanym z genem kalcytoniny. U osób z migreną poziom tej substancji może być zwiększony. Lek zaczyna działać po około tygodniu.
Kiedy stosować lek Emgality?
Lek Emgality jest stosowany w zapobieganiu migrenie u dorosłych osób, u których migrenowe bóle głowy występują przez co najmniej 4 dni w miesiącu. Lek może zmniejszyć częstość występowania migrenowych bólów głowy i poprawić jakość życia pacjenta.
Jak stosować lek Emgality?
Dawkowanie leku Emgality i długość leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Sposób podawania
Lek należy wstrzykiwać podskórnie. Wstrzykiwacz półautomatyczny napełniony jest przeznaczony tylko do jednorazowego użycia i zawiera jedną dawkę leku. Po odpowiednim przeszkoleniu lekarz lub pielęgniarka ustalą, czy wstrzyknięcia mogą być samodzielnie wykonywane przez pacjenta i pokażą jak należy przygotować i wstrzykiwać lek Emgality przy użyciu wstrzykiwacza. Należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do leku i ściśle przestrzegać zawartych w niej zaleceń. Pacjent może samodzielnie wstrzyknąć lek w okolicy brzucha lub w udo; nie należy wykonywać wstrzyknięć w promieniu 5 cm od pępka. Inna osoba może wstrzyknąć pacjentowi lek w tylną powierzchnię górnej części ramienia lub w pośladek. Nie należy wykonywać wstrzyknięć w tym samym miejscu, co poprzednio.
Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Emgality?
W razie zapomnienia o wstrzyknięciu dawki leku Emgality, należy wstrzyknąć pominiętą dawkę możliwie najszybciej, a następnie wstrzyknąć kolejną dawkę po upływie miesiąca od tej daty. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętego wstrzyknięcia.
Kiedy lek Emgality nie może być stosowany?
Leku Emgality nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (galkanezumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Emgality nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Emgality?
Przed przepisaniem leku Emgality lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o jego zastosowaniu przekaże zalecenia kontroli leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.
Jak stosować lek Emgality z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Czy można stosować lek Emgality w ciąży i okresie karmienia piersią?
Decyzję o ewentualnym zastosowaniu leku Emgality w okresie ciąży lub karmienia piersią podejmuje lekarz. Zaleca się, żeby kobiety w wieku rozrodczym unikały zajścia w ciążę w czasie stosowania tego leku.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Emgality?
Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Emgality, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia pojawią się jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Emgality i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy ciężkiej reakcji alergicznej, takie jak: trudności w oddychaniu lub przełykaniu; obrzęk szyi, twarzy, ust, warg, języka lub gardła; nasilone swędzenie skóry pokrytej czerwoną wysypką lub guzkowatymi wykwitami; niskie ciśnienie krwi, które może powodować zawroty głowy lub oszołomienie.
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Emgality?
W razie wstrzyknięcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Czy lek Emgality wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
Podczas stosowania leku Emgality mogą wystąpić zawroty głowy, które mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Jak przechowywać lek Emgality?
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w lodówce (2-8ºC); nie zamrażać. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Lek Emgality można jednorazowo przechować poza lodówką maksymalnie przez 7 dni w temperaturze nieprzekraczającej 30°C; jeśli wstrzykiwacz był przechowywany w wyższej temperaturze lub przez dłuższy czas, należy go wyrzucić. Nie należy stosować leku, jeśli zauważy się, że wstrzykiwacz jest uszkodzony, lek jest mętny lub zawiera cząstki stałe.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk