LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Enhertu (Trastuzumab deruxtecan)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Enhertu (Rpz) proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji 100 mg 1 fiolka
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Enhertu

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Daiichi Sankyo Europe GmbH

Co zawiera lek Enhertu?

Lek Enhertu jest dostępny w postaci proszku do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka zawiera 100 mg trastuzumabu derukstekanu. Po rekonstytucji 1 fiolka z 5 ml roztworu zawiera 20 mg/ml trastuzumabu derukstekanu.

Jak działa lek Enhertu?

Lek Enhertu jest lekiem przeciwnowotworowym zawierającym substancję czynną o nazwie trastuzumab derukstekan, który składa się z dwóch połączonych ze sobą składników czynnych: trastuzumabu (przeciwciała monoklonalnego) i derukstekanu (substancji, która jest w stanie niszczyć komórki nowotworowe).

Kiedy stosować lek Enhertu?

Lek Enhertu jest stosowany w leczeniu osób dorosłych:
- z HER2-dodatnim rakiem piersi, który rozprzestrzenił się na inne części ciała lub którego nie można usunąć chirurgicznie, oraz którzy otrzymali wcześniej jedną lub więcej terapii stosowanych w leczeniu HER2-dodatniego raka piersi;
- z rakiem piersi z niską ekspresją HER2, który rozprzestrzenił się na inne części ciała lub którego nie można usunąć chirurgicznie, oraz którzy otrzymali wcześniejszą terapię w leczeniu choroby przerzutowej lub choroba powróciła w trakcie otrzymywania chemioterapii adjuwantowej lub w ciągu 6 miesięcy od jej zakończenia;
- z HER2-dodatnim rakiem żołądka, który rozprzestrzenił się na inne części ciała lub na obszary w pobliżu żołądka i którego nie można usunąć chirurgicznie, oraz którzy otrzymali wcześniej również inną terapię stosowaną w leczeniu HER2-dodatniego raka żołądka.

Jak stosować lek Enhertu?

Lekarz określa dawkę leku Enhertu dla każdego wskazania na podstawie masy ciała pacjenta. Przed każdym podaniem wlewu leku Enhertu lekarz może podać dodatkowe leki, aby zapobiec nudnościom i wymiotom.

Sposób podawania

Lek jest podawany do żyły w postaci wlewu (kroplówki) co 3 tygodnie. Pierwszy wlew zostanie podany w ciągu 90 minut. Jeśli pierwszy wlew będzie dobrze tolerowany, kolejne wlewy można będzie podawać w ciągu 30 minut. W trakcie podawania i po zakończeniu wlewu pacjent będzie obserwowany w kierunku działań niepożądanych.

Kiedy lek Enhertu nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (trastuzumab derukstekan) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Enhertu nie jest zalecany do stosowania u osób w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Enhertu?

Lek Enhertu jest przepisywany przez lekarza i podawany pod nadzorem lekarza mającego doświadczenie w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem tego leku. Lekarz objaśni zasady prowadzenia terapii i będzie regularnie kontrolował skuteczność leczenia. Przed leczeniem i podczas leczenia u pacjenta będą wykonywane badania krwi (w tym morfologia i badania czynności wątroby i nerek) oraz badania serca i płuc. Należy porozmawiać z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem.

Jak stosować lek Enhertu z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Enhertu w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Enhertu nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży, ponieważ może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia lekiem Enhertu oraz przez co najmniej 7 miesięcy po przyjęciu jego ostatniej dawki. Mężczyźni przyjmujący lek Enhertu, których partnerka może zajść w ciążę, powinni stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczenia oraz przez co najmniej 4 miesiące po przyjęciu ostatniej dawki leku Enhertu. Należy porozmawiać z lekarzem o najlepszej antykoncepcji dla pacjenta. Nie należy karmić piersią podczas leczenia lekiem Enhertu ani przez co najmniej 7 miesięcy po przyjęciu ostatniej dawki. Mężczyźni leczeni lekiem Enhertu powinni unikać zapłodnienia partnerki przez 4 miesiące po leczeniu i powinni zasięgnąć porady w sprawie zachowania nasienia przed leczeniem, ponieważ lek ten może wpływać na ich płodność.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Enhertu?

Działania niepożądane związane z terapią lekiem Enhertu przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi tego leku są: nudności, wymioty, zmęczenie, łysienie, niedokrwistość, niska liczba krwinek białych, niska liczba płytek krwi, zaparcie, zmniejszenie łaknienia, biegunka, kaszel, oraz ból głowy. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Enhertu wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli podczas sosowana leku Enhertu wystąpi uczucie zmęczenia, zawroty głowy lub ból głowy, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Enhertu - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Enhertu - powiązane artykuły

Niedziela, 22 października 2023

Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 - nowości w programach lekowych i w chemioterapii Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem