LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Enspryng (Satralizumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Enspryng (Rpz) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 120 mg 1 amp.-strzyk.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Enspryng

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Roche Registration GmbH

Co zawiera Enspryng?

Lek Enspryng jest dostępny w ampułko-strzykawce i jest dostępny na receptę.
1 ampułko-strzykawka z lekiem zawiera 120 mg satralizumabu.

Jak działa Enspryng?

Lek zawiera satralizumab, który należy do grupy leków nazywanych przeciwciałami monoklonalnymi. Jego działanie polega na blokowaniu działania białka zwanego IL-6, które uczestniczy w procesach prowadzących do uszkodzenia i obrzęku w układzie nerwowym. W ten sposób lek Enspryng zmniejsza ryzyko rzutu lub ataku chorób ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego (nazywanych w skrócie NMOSD).

Kiedy stosować Enspryng?

Lek Enspryng jest stosowany w leczeniu chorób ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia kręgowego (NMOSD) u pacjentów dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Są one spowodowane nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego, który atakuje nerwy. Uszkodzenie nerwów wzrokowych powoduje obrzęk, co wywołuje ból i prowadzi do utraty wzroku. Uszkodzenie rdzenia kręgowego powoduje osłabienie lub utratę zdolności poruszania kończynami (nogami i rękami), utratę czucia i zaburzenia czynności pęcherza moczowego i jelit.

Jak stosować Enspryng?

Lekarz ustala dawkowanie leku Enspryng i długość leczenia. Lekarz udzieli informacji o terminach wykonywania wstrzyknięć i wizyt kontrolnych. Nie należy nagle odstawiać leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek Enspryng jest podawany we wstrzyknięciu podskórnym. Ampułko-strzykawka z lekiem jest przeznaczona wyłącznie do jednorazowego użycia; zużytą strzykawkę należy wyrzucić od razu po użyciu. Za każdym razem należy wstrzyknąć całą zawartość strzykawki. Na początku leczenia lek Enspryng może podawać tylko lekarz lub pielęgniarka. Po odpowiednim przeszkoleniu wstrzyknięcia leku mogą być wykonywanie samodzielnie przez pacjenta lub opiekuna, jeżeli lekarz uzna, że jest to odpowiednie. Należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do leku i ściśle przestrzegać zawartych w niej zaleceń. Lek można wstrzykiwać w dolną część brzucha albo w przednią lub środkową część uda. Leku nie należy wstrzykiwać w odległości 5 cm od pępka; nie wstrzykiwać leku w znamiona, blizny, siniaki lub miejsca, w których skóra jest wrażliwa, zaczerwieniona, twarda lub uszkodzona. Za każdym razem należy wybierać nowe miejsce wstrzyknięcia oddalone o co najmniej 2,5 cm od miejsca wykonania ostatniego zastrzyku. Lek należy wstrzyknąć zaraz po zdjęciu nasadki igły i nie później niż po 5 minutach, aby zapobiec jego wysychaniu i zablokowaniu igły. W przypadku gdy ampułko-strzykawka nie zostanie użyta w ciągu 5 minut od zdjęcia nasadki, lek należy wyrzucić i zastosować nową ampułko-strzykawkę.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Enspryng?

Regularne wykonywanie wstrzyknięć leku zapewnia skuteczność leczenia. Jeśli lek jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę i pacjent nie przyszedł na umówioną wizytę, powinien jak najszybciej umówić się na kolejną. Jeśli pacjent samodzielnie wykonuje wstrzyknięcia leku i pominie dawkę, powinien wykonać wstrzyknięcie możliwie jak najszybciej; nie należy czekać do terminu kolejnej zaplanowanej dawki. Po wstrzyknięciu pominiętej dawki kolejne wstrzyknięcie należy podać: w przypadku dawek nasycających - 2 tygodnie później; w przypadku dawek podtrzymujących - 4 tygodnie później.

Kiedy Enspryng nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (satralizumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Enspryng nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Enspryng?

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu leku Enspryng konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz zadecyduje czy zastosowanie leku jest odpowiednie dla danego pacjenta. Nie wolno stosować leku Enspryng w czasie trwania zakażenia - jeśli u pacjenta występuje zakażenie, lekarz może opóźnić leczenie tym lekiem do czasu ustąpienia zakażenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Lekarz przekaże wytyczne odnośnie harmonogramu podawania leku oraz zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Enspryng lekarz sprawdzi, czy pacjent wymaga jakichkolwiek szczepień, ponieważ w trakcie jego stosowania nie mogą być wykonywane szczepienia szczepionkami żywymi i żywymi atenuowanymi. Lekarz zleci badania krwi przed podaniem leku Enspryng i podczas leczenia w celu sprawdzenia czynności wątroby i liczby białych krwinek. Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli w czasie lub po zastosowaniu leku Enspryng pojawią się objawy wskazujące na uszkodzenie wątroby, takie jak: zażółcenie skóry i oczu, ciemne zabarwienie moczu, nudności i wymioty, ból brzucha.

Jak stosować Enspryng z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Enspryng w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką, czy jest możliwe stosowanie leku Enspryng w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Enspryng?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Enspryng są opisane szczegółowo w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast powiadomić lekarza lub udać się do najbliższego szpitala po pomoc medyczną, jeśli w czasie lub po podaniu leku Enspryng pojawią się jakiekolwiek objawy ciężkiej reakcji alergicznej, takie jak: obrzęk twarzy, warg lub języka, ucisk w klatce piersiowej lub świszczący oddech, uczucie duszności, silne zawroty głowy lub uczucie oszołomienia, gorączka lub dreszcze, świąd skóry, pokrzywka lub wysypka skórna.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Enspryng?

W razie wstrzyknięcia większej niż zalecana ilości leku, należy poinformować o tym lekarza.

Czy Enspryng wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jest mało prawdopodobne, aby lek Enspryng wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów, jazdy na rowerze lub obsługiwania urządzeń i maszyn.

Jak przechowywać Enspryng?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać ampułko-strzykawkę w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem i wilgocią. Przechowywać w lodówce (2-8°C); nie zamrażać. Nie należy stosować uprzednio zamrożonego leku. Nieotwarty lek przechowywany w opakowaniu zewnętrznym może być wyjęty z lodówki i pozostawiony w temperaturze poniżej 30ºC na okres do 8 dni; w takim przypadku leku nie należy z powrotem wkładać do lodówki. Lek wyjęty z lodówki i pozostawiony na dłużej niż 8 dni nie może już być użyty i należy go wyrzucić. Po wyjęciu ampułko-strzykawki z lodówki należy odczekać 30 minut w celu doprowadzenia leku do temperatury pokojowej; nie należy ogrzewać leku w żaden inny sposób. Nie należy stosować leku, jeśli zauważy się, że ciecz jest mętna, przebarwiona lub zawiera widoczne cząstki stałe.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Enspryng - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Enspryng - powiązane artykuły

Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne w programach lekowych od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem