LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Enstilar (Calcipotriol + Betamethasone)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Enstilar (Rp) pianka na skórę 50 µg + 0,5 mg/g 1 poj. 60 g
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
93,58
0,00
Cena
100% (zł):
167,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Enstilar

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Leo Pharma A/S

Co zawiera lek Enstilar?

Lek Enstilar występuje w postaci piany na skórę i jest dostępny na receptę.
1 g piany zawiera 50 mikrogramów kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu. Lek zawiera butylohydroksytoluen, który może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i śluzówek.

Jak działa lek Enstilar?

Lek Enstilar zawiera dwa składniki - kalcypotriol i betametazon. Kalcypotriol pomaga przywrócić prawidłowe tempo wzrostu komórek skóry. Betametazon należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami; zastosowany na skórę działa silnie przeciwzapalnie i przeciwświądowo.

Kiedy stosować lek Enstilar?

Lek Enstilar stosuje się w leczeniu łuszczycy plackowatej.

Jak stosować lek Enstilar?

Lekarz wyjaśni zasady stosowania leku Enstilar oraz ustali czas trwania leczenia. Leczenie należy przerywać zgodnie z zaleceniami lekarza; może być konieczne stopniowe przerywanie stosowania leku, szczególnie gdy był stosowany przez długi czas.

Sposób podawania

Lek należy stosować na skórę objętą łuszczycą; nie stosować na skórę bez łuszczycy. Lek Enstilar jest przeznaczony do bezpośredniej aplikacji na skórę objętą łuszczycą (rozpylenie na skórę). Delikatnie wmasować pianę w miejsca objęte łuszczycą. Na leczone miejsca na skórze nie należy nakładać bandaży, szczelnych opatrunków ani opasek. Po zastosowaniu leku należy dokładnie umyć ręce, chyba że lek był stosowany do leczenia zmian zlokalizowanych na rękach. Należy uważać, aby lek nie dostał się do nosa, jamy ustnej lub do oczu. Nie zaleca się mycia ciała bezpośrednio po aplikacji leku; lek należy pozostawić na skórze przez całą noc lub dzień. W przypadku stosowania leku na owłosioną skórę głowy nie zaleca się mycia włosów bezpośrednio po aplikacji leku; lek należy pozostawić na skórze głowy przez całą noc lub dzień. Należy unikać stosowania większych ilości leku niż 15 g na dobę (1 pojemnik zawierający 60 g leku powinien wystarczyć przynajmniej na 4 dni stosowania).

Kiedy lek Enstilar nie może być stosowany?

Leku Enstilar nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (kalcypotriol i betametazon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować, jeśli u pacjenta stwierdzono inne rodzaje łuszczycy.
Lek Enstilar nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Enstilar?

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Enstilar lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Jeśli zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu leczenia, lekarz przedstawi dokładne zalecenia dotyczące stosowania tego leku. Należy niezwłocznie poinformować lekarza o zaostrzeniu objawów łuszczycy. Należy unikać stosowania leku na więcej niż 30% powierzchni ciała. Lek nie może być stosowany na zakażone zmiany na skórze - należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek zmiany w wyglądzie skóry. Należy unikać stosowania leku na dużej powierzchni uszkodzonej skóry, na twarz i narządy płciowe, na śluzówki lub w fałdach skórnych (pachwiny, pachy, pod piersiami). W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem. Podczas leczenia należy unikać nadmiernego opalania, korzystania z solarium lub innych rodzajów fototerapii, ponieważ skóra jest wrażliwa na światło.

Jak stosować lek Enstilar z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Enstilar w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zadecyduje, czy jest możliwe zastosowanie leku Enstilar u kobiety w ciąży lub kobiety karmiącej piersią. Jeśli lekarz zgodził się na karmienie piersią podczas stosowania leku, należy zachować ostrożność i nie stosować leku na powierzchni piersi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Enstilar?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas stosowania leku Enstilar, są zestawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Enstilar i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli w trakcie leczenia wystąpią objawy reakcji alergicznej, takie jak obrzęk twarzy lub innych części ciała, obrzęk ust lub gardła, trudności z oddychaniem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Enstilar?

W przypadku zastosowania dawki większej niż zalecana należy skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Enstilar?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C. Okres ważności po pierwszym otwarciu opakowania wynosi 6 miesięcy. Lek należy chronić przed światłem słonecznym; nie wystawiać na działanie temperatury powyżej 50°C. Przechowywać z dala od iskier, otwartego ognia i innych źródeł zapłonu; nie palić papierosów w pobliżu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Enstilar - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Enstilar - powiązane artykuły

Poniedziałek, 2 stycznia 2023

Lista produktów zagrożonych brakiem dostępności na dzień 5 stycznia 2023 krótsza o 1 pozycję. Produkty znajdujące się na liście nie mogą być wywożone za granicę. Czym jest wykaz...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem