LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

EpiPen Jr. (Epinephrine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
EpiPen Jr. (Rp) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 0,15 mg 1 wstrzykiwacz 2 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
260,00
Cena
100% (zł):
260,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

EpiPen Jr.

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Viatris Healthcare Ltd.

Co zawiera lek EpiPen Jr. lub EpiPen Senior?

Lek EpiPen to roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, który jest dostępny na receptę. Dostępne są 2 preparaty leku EpiPen: EpiPen Jr. i EpiPen Senior.

  • EpiPen Jr.
    1 dawka leku zawiera 150 mikrogramów epinefryny (adrenaliny).
  • EpiPen Senior
    1 dawka leku zawiera 300 mikrogramów epinefryny (adrenaliny).

Jak działa lek EpiPen?

Epinefryna (adrenalina) działa bezpośrednio na serce i układ krążenia oraz na układ oddechowy, przeciwdziałając potencjalnie śmiertelnym następstwom ciężkiej reakcji alergicznej poprzez szybkie obkurczenie naczyń tętniczych i rozluźnienie mięśni w płucach (ułatwienie oddychania), zmniejszenie obrzęku i przyspieszenie pracy serca.

Kiedy stosować lek EpiPen Jr. lub EpiPen Senior?

Lek EpiPen jest stosowany w stanach zagrożenia życia. Podawany jest w leczeniu nagłych przypadków ciężkiej reakcji alergicznej (anafilaksji) spowodowanej przez alergeny (np. w pożywieniu, lekach lub w wyniku użądleń lub ukąszeń owadów), a także reakcji wywołanych wysiłkiem lub o nieznanych przyczynach.
Lek EpiPen Senior jest przeznaczony do podania osobom o masie ciała powyżej 30 kg.
Lek EpiPen Jr. jest przeznaczony do zastosowania u dzieci i młodzieży o masie ciała od 15 do 30 kg. Decyzję o zastosowanie leku EpiPen Jr. u dzieci o masie ciała mniejszej niż 15 kg podejmie lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta.

Jak stosować lek EpiPen Jr. lub EpiPen Senior?

Dawkę leku EpiPen Jr. lub EpiPen Senior określi lekarz i dostosuje ją indywidualnie dla pacjenta. Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Każdy wstrzykiwacz umożliwia podanie pojedynczej dawki leku. Czasami pojedyncza dawka leku może nie być wystarczająca do całkowitego usunięcia objawów ciężkiej reakcji alergicznej - w takiej sytuacji lekarz może przepisać pacjentowi więcej niż jeden wstrzykiwacz leku EpiPen Jr. lub EpiPen Senior. Jeśli po pierwszym wstrzyknięciu leku objawy nie ustąpią lub nasilą się w ciągu 5 do 15 minut, należy wykonać drugie wstrzyknięcie leku (z tego powodu należy zawsze nosić ze sobą więcej niż jeden wstrzykiwacz leku).
Jeśli pacjent ma grubą warstwę podskórnej tkanki tłuszczowej, istnieje ryzyko, że pojedyncza dawka leku EpiPen Jr. lub EpiPen Senior może być niewystarczająca - w tej sytuacji może być konieczne podanie drugiej dawki leku (szczegóły należy omówić z lekarzem przed przepisaniem leku).

Sposób podawania

Należy zapoznać się z instrukcją podawania leku i postępować zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji. Lek EpiPen Jr. lub EpiPen Senior należy zastosować natychmiast po zaobserwowaniu objawów ostrej reakcji alergicznej. Wstrzykiwacz z lekiem należy mocno wkłuć w zewnętrzną stronę uda z odległości około 10 cm. Nie ma potrzeby precyzyjnego wyboru miejsca wstrzyknięcia w obrębie zewnętrznej powierzchni uda. W przypadku, gdy pacjent jest ubrany, wstrzykiwacz z lekiem można wkłuć przez odzież. Nie należy wstrzykiwać leku w pośladek. Należy delikatnie rozmasować miejsce wstrzyknięcia przez 10 sekund. Po zastosowaniu leku należy zawsze zadzwonić pod numer alarmowy 112, poprosić o przysłanie karetki i zgłosić wystąpienie reakcji anafilaktycznej, nawet jeśli objawy ustępują.

Kiedy lek EpiPen Jr. lub EpiPen Senior nie może być stosowany?

W przebiegu nagłej reakcji alergicznej nie ma przeciwwskazań do zastosowania leku EpiPen Jr. lub EpiPen Senior.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku EpiPen Jr. lub EpiPen Senior?

Przed przepisaniem leku EpiPen Jr. lub EpiPen Senior lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz poinstruuje pacjenta, w jakich sytuacjach należy zastosować ten lek. Jednocześnie lekarz wyjaśni pacjentowi, jakie są objawy sygnalizujące wystąpienie ciężkiej reakcji alergicznej. Pacjent, u którego wystąpiła reakcja anafilaktyczna, powinien zgłosić się do lekarza w celu wykonania badań na obecność substancji, na które może być uczulony, aby unikać ich w przyszłości. W razie przypadkowego wstrzyknięcia leku w dłoń lub palce należy niezwłocznie udać się do izby przyjęć najbliższego szpitala w celu podjęcia leczenia. W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku EpiPen Jr. lub EpiPen Senior należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować lek EpiPen Jr. lub EpiPen Senior z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek EpiPen Jr. lub EpiPen Senior w ciąży i okresie karmienia piersią?

W nagłych przypadkach zagrażających życiu kobiety w ciąży mogą zastosować lek EpiPen Jr. lub EpiPen Senior. Nie przypuszcza się, aby lek EpiPen Jr. lub EpiPen Senior miał wpływ na niemowlęta karmione piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po podaniu leku EpiPen Jr. lub EpiPen Senior?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić po podaniu leku EpiPen Jr. lub EpiPen Senior, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Jeśli w miejscu wstrzyknięcia leku pojawią się takie objawy, jak obrzęk, zaczerwienienie, zwiększenie ciepłoty skóry lub ból zawsze należy natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną.

Czy lek EpiPen wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podanie leku EpiPen Senior nie wpłynie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, ale może ona być zaburzona na skutek ciężkiej reakcji alergicznej - w takiej sytuacji nie należy prowadzić pojazdów.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku EpiPen Jr. lub EpiPen Senior?

W razie przedawkowania leku lub przypadkowego wstrzyknięcia należy zawsze, natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną.

Jak przechowywać lek EpiPen Jr. lub EpiPen Senior?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać. Wstrzykiwacz z lekiem należy przechowywać w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. W pewnych odstępach czasu należy sprawdzać zawartość wstrzykiwacza i upewnić się, że roztwór jest przejrzysty i nie zmienia barwy. Należy wymienić wstrzykiwacz przed upływem terminu ważności lub wcześniej, jeżeli roztwór zmienił barwę lub przybrał formę zawiesiny (widoczne będą cząstki substancji stałej).

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

EpiPen Jr. - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem