LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Epiduo forte (Adapalene + Benzoyl peroxide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Epiduo forte (Rp) żel 3 mg + 25 mg/g 1 poj. 15 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
63,90
Cena
100% (zł):
63,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Epiduo forte (Rp) żel 3 mg + 25 mg/g 1 poj. 30 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
104,00
Cena
100% (zł):
104,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Epiduo forte

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Galderma Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Epiduo forte?

Leki Epiduo forte to żel na skórę dostępny na receptę.
1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg benzoilu nadtlenku. Lek zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Jak działa lek Epiduo forte?

Lek Epiduo forte zawiera dwie substancje - adapalen i nadtlenek benzoilu. Adapalen należy do grupy leków zwanych retynoidami i działa swoiście na procesy przebiegające w skórze, które wywołują trądzik. Nadtlenek benzoilu działa przeciwbakteryjnie oraz zmiękcza i złuszcza zewnętrzną warstwę skóry.

Kiedy stosować lek Epiduo forte?

Lek Epiduo forte jest stosowany w leczeniu trądziku z zaskórnikami, licznymi grudkami i krostkami i powinien być stosowany wyłącznie u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat.

Jak stosować lek Epiduo forte?

Lekarz wybierze odpowiedni lek (Epiduo lub Epiduo forte) oraz zdecyduje jak długo należy stosować lek.

Sposób podawania

Lek jest przeznaczony tylko do stosowania na skórę. Cienką warstwę żelu należy nanosić równomiernie na obszar skóry dotknięty trądzikiem raz na dobę, przed snem. Przed naniesieniem leku skóra powinna być czysta i sucha. Po zastosowaniu żelu należy dokładnie umyć ręce.

Kiedy lek Epiduo forte nie może być stosowany?

Leku Epiduo forte nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (adapalen i nadtlenek benzoilu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz u kobiet planujących zajście w ciążę.
Leku Epiduo forte nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Epiduo forte?

Przed przepisaniem leku Epiduo konieczna jest weryfikacja jego przeciwwskazań i środków ostrożności podczas leczenia. Lekarz opisze zasady prawidłowego użycia leku. Jeśli wystąpi pogorszenie objawów, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy stosować leku w miejscach, gdzie na skórze znajdują się rozcięcia, otarcia lub wyprysk. Unikać kontaktu żelu z włosami i barwionymi tkaninami, ponieważ lek może je odbarwiać. Należy unikać nadmiernego narażenia na promieniowanie słoneczne i lampy UV. Należy unikać kontaktu leku z oczami, ustami, nozdrzami lub innymi bardzo wrażliwymi obszarami ciała. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Epiduo forte z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.
Należy unikać jednoczesnego stosowania leku Epiduo forte i kosmetyków powodujących podrażnienia, wysuszenie czy złuszczanie skóry.

Czy można stosować lek Epiduo forte w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Epiduo forte w trakcie ciąży, lub gdy pacjentka planuje zajść w ciążę. W przypadku zajścia w ciążę w czasie stosowania tego leku, należy przerwać leczenie i jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Jeśli lekarz zaleci stosowanie leku w okresie karmienia piersią, nie należy go nanosić na klatkę piersiową, aby uniknąć narażenia niemowlęcia na kontakt z lekiem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Epiduo forte?

W ulotce dołączonej do opakowania leku przedstawione są działania niepożądane związane z leczeniem lekiem Epiduo forte. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Jeśli podczas stosowania leku wystąpi ucisk w gardle, obrzęk oczu, twarzy, warg lub języka, osłabienie lub trudności z oddychaniem, wysypka, świąd, pokrzywka, należy przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Epiduo forte?

W przypadku zastosowania dawki leku większej niż zalecana lub przypadkowego połknięcia leku (np. przez dziecko) należy porozumieć się z lekarzem lub szpitalem.

Jak przechowywać lek Epiduo forte?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Okres ważności po pierwszym otwarciu wynosi 6 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Epiduo forte - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem