LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Erdomed Muko (Erdosteine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Erdomed Muko (OTC) proszek do sporządzania zawiesiny doustnej 225 mg 10 saszetek
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
20,00
Cena
100% (zł):
20,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Erdomed Muko (OTC) proszek do sporządzania zawiesiny doustnej 225 mg 20 saszetek
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
30,25
Cena
100% (zł):
30,25
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Erdomed Muko

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Angelini Pharma Polska Sp. z o.o.

Co zawiera Erdomed Muko?

Lek Erdomed Muko występuje w postaci proszku, z którego przygotowuje się zawiesinę doustną, i jest dostępny bez recepty.
1 saszetka zawiera 225 mg erdosteiny. Lek zawiera sacharozę i glukozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Lek zawiera alkohol benzylowy - może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa Erdomed Muko?

Erdosteina jest lekiem mukolitycznym - zmniejsza gęstość i lepkość wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, ułatwiając jej wykrztuszanie.

Kiedy stosować Erdomed Muko?

Lek Erdomed Muko jest stosowany w celu rozrzedzenia i ułatwienia wykrztuszania śluzowej wydzieliny z dróg oddechowych. Lek Erdomed Muko jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia jako lek wspomagający w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób dróg oddechowych z towarzyszącym nadmiernym wydzielaniem śluzu, takich jak stany zapalne nosa, zatok, krtani, tchawicy, oskrzeli oraz płuc.

Jak stosować Erdomed Muko?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli
    1 saszetka Erdomed Muko 2 lub 3 razy na dobę. Nie jest wymagane korygowanie dawek u dorosłych w przypadku zaostrzeń przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
  • Dzieci i młodzież
    Dzieci od 12. roku życia: 1 saszetka Erdomed Muko 2 razy na dobę. Leku Erdomed Muko nie należy podawać dzieciom poniżej 12. roku życia.
Osoby w podeszłym wieku

Nie ma konieczności zmiany dawkowania u pacjentów w wieku powyżej 65 lat.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Leku Erdomed Muko nie należy stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Nie jest wymagane korygowanie dawek u dorosłych w przypadku umiarkowanej niewydolności nerek (klirens kreatyniny powyżej 25 ml/min). Leku Erdomed Muko nie należy stosować u pacjentów z niewydolnością nerek z klirensem kreatyniny poniżej 25 ml/min).

Sposób podawania

Zawartość saszetki wsypać do ok. 120 ml (pół standardowej szklanki) wody o temperaturze pokojowej, w razie potrzeby zamieszać do uzyskania rzadkiej, mętnej zawiesiny. Zawiesinę wypić bezpośrednio po przygotowaniu. Leku Erdomed Muko nie należy stosować przed snem.

Kiedy Erdomed Muko nie może być stosowany?

Leku Erdomed Muko nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (erdosteinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku, albo na leki zawierające wolne grupy SH (np. acetylocysteinę). Leku Erdomed Muko nie należy stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, niewydolnością nerek (klirens kreatyniny poniżej 25 ml/min) lub jeśli u pacjenta występuje homocystynuria (genetycznie uwarunkowana choroba metaboliczna polegająca na nieprawidłowym metabolizmie aminokwasu metioniny). Nie stosować leku Erdomed Muko u dzieci poniżej 12. roku życia.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Erdomed Muko?

Jeśli po upływie 3 dni objawy utrzymują się lub nasilają, należy skontaktować się z lekarzem. Ostrożnie stosować u pacjentów z osłabionym odruchem kaszlowym lub zaburzeniami oczyszczania rzęskowego (ze względu na ryzyko nagromadzenia dużych ilości śluzu). W przypadku wystąpienia typowych objawów nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka) należy natychmiast przerwać leczenie. Leku Erdomed Muko nie należy przyjmować bezpośrednio przed snem, ze względu na utrudnione odkrztuszanie rozrzedzonej wydzieliny podczas snu. Podczas leczenia należy przyjmować dużą ilość płynów.

Jak stosować Erdomed Muko z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie należy stosować erdosteiny jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi (np. zawierającymi kodeinę lub jej pochodne), gdyż mogą one osłabiać odruch kaszlu i utrudniać odkrztuszanie rozrzedzonej wydzieliny.

Czy można stosować Erdomed Muko w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Erdomed Muko przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Erdomed Muko?

Często mogą wystąpić: ból w nadbrzuszu, nudności, ból głowy. Niezbyt często: zgaga, zaparcie, biegunka, suchość jamy ustnej, zawroty głowy, ogólne złe samopoczucie. Rzadko: brak odczuwania smaku lub zaburzenia smaku, objawy alergii (wysypka, pokrzywka, gorączka).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Erdomed Muko?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy Erdomed Muko wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Erdomed Muko nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Erdomed Muko?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Erdomed Muko - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Erdomed Muko - powiązane artykuły

Leki bez recepty, które rozrzedzają wydzielinę, stosujemy w samodzielnym leczeniu kaszlu mokrego o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu.

Więcej »

Czym jest erdosteina Jakie są wskazania do stosowania erdosteiny? Jakie są przeciwwskazania do stosowania erdosteiny? Jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem