LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Esbriet (Pirfenidone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Esbriet (Rpz) tabletki powlekane 267 mg 63 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Esbriet (Rpz) tabletki powlekane 267 mg 252 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Esbriet (Rpz) tabletki powlekane 801 mg 84 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Esbriet

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Roche Registration GmbH

Co zawiera lek Esbriet?

Lek Esbriet występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 267 mg lub 801 mg pirfenidonu.

Jak działa lek Esbriet?

Mechanizm działania pirfenidonu nie jest w pełni poznany, ale wykazano, że zmniejsza on wytwarzane fibroblastów i innych substancji biorących udział w wytwarzaniu tkanki włóknistej w procesie naprawczym tkanek, dzięki czemu spowalnia postęp choroby u pacjentów z idiopatycznym włóknieniem płuc.

Kiedy stosować lek Esbriet?

Lek Esbriet jest stosowany w leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc u osób dorosłych.

Jak stosować lek Esbriet?

Dawkowanie leku Esbriet i długość leczenia ustala lekarz. Dawkę leku zwiększa się stopniowo, rozpoczynając od przyjmowania 267 mg trzy razy na dobę w pierwszym tygodniu, następnie 534 mg trzy razy na dobę w drugim tygodniu, a od trzeciego tygodnia przyjmuje się 801 mg trzy razy na dobę. Pacjenci, u których występują działania niepożądane takie jak zaburzenia żołądkowe, reakcje skórne na światło słoneczne lub znaczne zmiany poziomu enzymów wątrobowych mogą wymagać co najmniej okresowego zmniejszenia dawki. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia.

Sposób podawania

Zaleca się przyjmowanie leku podczas lub po posiłku w celu zmniejszenia ryzyka działań niepożądanych, takich jak nudności i zawroty głowy. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Esbriet?

W przypadku pominięcia dawki należy ją przyjąć jak najszybciej. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy zachować co najmniej 3 godziny odstępu pomiędzy przyjmowanymi dawkami. W ciągu doby nie należy przyjmować więcej tabletek niż zalecana dawka dobowa.

Kiedy lek Esbriet nie może być stosowany?

Leku Esbriet nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (pirfenidon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie wolno stosować u pacjentów przyjmujących lek o nazwie fluwoksamina (stosowany w leczeniu depresji i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych) ani u pacjentów z poważnymi schorzeniami wątroby lub nerek.
Leku Esbriet nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Esbriet?

Leczenie powinien rozpoczynać i nadzorować lekarz doświadczony w rozpoznawaniu i leczeniu idiopatycznego włóknienia płuc. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia lekiem Esbriet lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia takiej terapii. Podczas stosowania leku należy unikać przebywania na słońcu (także w solarium). Należy stosować filtry przeciwsłoneczne i zakrywać ramiona, nogi i głowę, aby ograniczyć ekspozycję na światło słoneczne. Przed rozpoczęciem leczenia i w czasie jego trwania należy zaprzestać palenia tytoniu, ponieważ palenie tytoniu może zmniejszyć działanie leku Esbriet. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zleci wykonanie badań krwi w celu kontroli czynności wątroby, które będą powtarzane raz w miesiącu przez pierwszych 6 miesięcy leczenia, a następnie co 3 miesiące przez cały okres stosowania leku. Należy porozmawiać z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem.

Jak stosować lek Esbriet z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Esbriet z jedzeniem i piciem?

Podczas stosowania leku nie należy spożywać grejpfrutów ani pić soku grejpfrutowego, ponieważ produkty te mogą zaburzać prawidłowe działanie leku Esbriet.

Czy można stosować lek Esbriet w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką zagrożenia i korzyści wynikające ze stosowania leku Esbriet w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Esbriet?

Działania niepożądane występujące podczas stosowania leku Esbriet zawiera ulotka dołączona do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem tego leku to: nudności, wysypka, zmęczenie, biegunka, niestrawność, utrata apetytu, ból głowy i reakcje nadwrażliwości na światło. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Esbriet i jak najszybciej poinformować lekarza, jeśli podczas leczenia pojawią się następujące objawy: obrzęk twarzy, warg i (lub) języka, swędzenie, pokrzywka, trudności w oddychaniu lub świszczący oddech (są to objawy ciężkiej reakcji alergicznej zwanej obrzękiem naczynioruchowym lub anafilaksji); żółte zabarwienie oczu lub skóry, ciemny mocz, ból w prawej górnej części brzucha, utrata apetytu, krwawienie lub łatwiejsze niż zwykle siniaczenie (mogą to być objawy nieprawidłowej czynności wątroby); czerwonawe plamy na tułowiu, łuszczenie się skóry, owrzodzenia jamy ustnej, gardła, nosa, narządów płciowych i oczu (mogą to być objawy zespołu Stevensa-Johnsona lub toksycznego martwiczego oddzielania się naskórka).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Esbriet?

W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecona przez lekarza należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Esbriet wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Esbriet może powodować zawroty głowy lub zmęczenie - jeśli pacjent odczuwa takie objawy, nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać żadnych maszyn.

Jak przechowywać lek Esbriet?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Esbriet - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem