LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Etform (Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Etform 500 (Rp) tabletki powlekane 500 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,95
0,00
Cena
100% (zł):
10,54
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Etform 500 (Rp) tabletki powlekane 500 mg 90 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
7,02
0,00
Cena
100% (zł):
15,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Etform 850 (Rp) tabletki powlekane 850 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
4,91
0,00
Cena
100% (zł):
14,95
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Etform 850 (Rp) tabletki powlekane 850 mg 90 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,99
0,00
Cena
100% (zł):
21,76
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Etform (Rp) tabletki powlekane 1000 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
4,99
0,00
Cena
100% (zł):
17,36
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Etform (Rp) tabletki powlekane 1000 mg 120 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
6,40
0,00
Cena
100% (zł):
30,94
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Etform

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sandoz GmbH

Co zawiera lek Etform?

Lek Etform występuje w postaci tabletek w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 500 mg, 850 mg lub 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa lek Etform?

Metformina jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi, z grupy leków nazywanych biguanidami. Metformina pomaga również zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z cukrzycą u dorosłych osób z nadwagą.

Kiedy stosować lek Etform?

Lek Etform jest stosowany w leczeniu osób z cukrzycą typu 2, u których nie udaje się odpowiednio kontrolować stężenia glukozy we krwi samą dietą i ćwiczeniami fizycznymi. Dorośli mogą przyjmować lek Etform jako jedyny lek lub razem z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi albo z insuliną. Dzieci w wieku co najmniej 10 lat mogą przyjmować lek Etform jako jedyny lek lub razem z insuliną.

Jak stosować lek Etform?

Dawkę leku Etform odpowiednią dla każdego pacjenta oraz długość leczenia określa lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia, ponieważ może to spowodować zwiększenie stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody, podczas posiłku lub po nim.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Etform?

W przypadku pominięcia dawki leku pacjent powinien ją pominąć i przyjąć następną dawkę w zaleconym czasie. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Etform nie może być stosowany?

Leku Etform nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Etform nie jest zalecany do stosowania u dzieci wieku poniżej 10 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Etform?

Przed przepisaniem leku Etform lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o jego zastosowaniu ustali zasady kontroli leczenia. Jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecone przez lekarza.
Należy odstawić lek Etform i jak najszybciej poinformować lekarza lub udać się najbliższego szpitala w razie pojawienia się objawów groźnego działania niepożądanego leku nazywanego kwasicą mleczanową. Jest to stan zagrażający życiu, w którym konieczne jest natychmiastowe leczenie w szpitalu. Ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej narasta w przypadku występowania zaburzeń czynności nerek lub stanów odwodnienia organizmu (np. na skutek ciężkich wymiotów, biegunki, gorączki, narażenia na wysoką temperaturę, a także przyjmowania niewystarczającej ilości płynów). Lekarz opisze sytuacje występowania zwiększonego narażenia oraz objawy kwasicy mleczanowej.
Lek Etform nie może być stosowany podczas i przez pewien czas po dużym zabiegu chirurgicznym - lekarz przekaże informację, kiedy pacjent musi przerwać leczenie tym lekiem. Tymczasowe wstrzymanie leczenia jest także konieczne, jeśli pacjent będzie miał wstrzyknięty środek kontrastowy zawierający jod, na przykład podczas badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej - również w tym przypadku lekarz poinformuje, kiedy pacjent musi przerwać i kiedy może wznowić leczenie lekiem Etform.
Ważne jest, aby podczas leczenia przestrzegać regularnego kontrolowania czynności nerek (co najmniej raz na rok lub częściej u pacjentów w podeszłym wieku lub z pogarszającą się czynnością nerek). W trakcie leczenia należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących diety i wysiłku fizycznego. Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Etform.

Jak stosować lek Etform z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Etform w ciąży i okresie karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, nie powinna przyjmować leku Etform bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Etform?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Etform są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy zaprzestać stosowania leku Etform i natychmiast skonsultować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeżeli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek z poważnych objawów niepożądanych: kwasica mleczanowa (z objawami takimi jak: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, złe samopoczucie w połączeniu z silnym zmęczeniem, trudności w oddychaniu, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca); nieprawidłowe wyniki testów czynności wątroby lub zapalenie wątroby (które może powodować: uczucie zmęczenia, utratę apetytu, zmniejszenie masy ciała, zażółcenie skóry i oczu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Etform?

W razie przyjęcia zbyt dużej ilości leku Etform należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Czy lek Etform wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Etform stosowany sam w leczeniu cukrzycy nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Jeśli pacjent przyjmuje oprócz leku Etform również inne leki przeciwcukrzycowe, stężenie glukozy we krwi może zbytnio obniżyć się - w takim przypadku zmniejsza się zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Etform?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Etform - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem