LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Evertas (Rivastigmine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Evertas (Rp) system transdermalny, plaster 4,6 mg/24 h 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
58,81
0,00
Cena
100% (zł):
69,04
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Evertas (Rp) system transdermalny, plaster 9,5 mg/24 h 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
119,70
0,00
Cena
100% (zł):
140,83
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Evertas (import równoległy) (Rp) system transdermalny, plaster 9,5 mg/24 h 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
109,90
0,00
Cena
100% (zł):
131,03
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Evertas (import równoległy) (Rp) system transdermalny, plaster 9,5 mg/24 h 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
110,02
0,00
Cena
100% (zł):
131,15
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Evertas (Rp) system transdermalny, plaster 13,3 mg/24 h 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
147,98
0,00
Cena
100% (zł):
177,57
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Evertas

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s., Delfarma Sp. z o.o., InPharm Sp. z o.o.

Co zawiera Evertas?

Lek Evertas występuje w postaci systemów transdermalnych (plastrów) w 3 dawkach. Wszystkie pozycje leku są dostępne na receptę. Każdy plaster znajduje się w szczelnie zamkniętej saszetce ochronnej.

  • Evertas 4,6 mg/24 h
    1 plaster ma powierzchnię 4,6 cm2 i zawiera 6,9 mg rywastygminy; z plastra uwalnia się 4,6 mg rywastygminy przez 24 godziny.
  • Evertas 9,5 mg/24 h
    1 plaster ma powierzchnię 9,2 cm2 i zawiera 13,8 mg rywastygminy; z plastra uwalnia się 9,5 mg rywastygminy przez 24 godziny.
  • Evertas 13,3 mg/24 h
    1 plaster ma powierzchnię 12,8 cm2 i zawiera 19,2 mg rywastygminy; z plastra uwalnia się 13,3 mg rywastygminy przez 24 godziny.

Jak działa Evertas?

Rywastygmina jest lekiem przeciw otępieniu z grupy substancji nazywanych inhibitorami acetylocholinesterazy. Acetylocholina bierze udział w procesie zapamiętywania, a rywastygmina blokuje enzym powodujący rozpad acetylocholiny i zwiększa w ten sposób jej stężenie w mózgu, co pomaga w łagodzeniu objawów choroby Alzheimera.

Kiedy stosować Evertas?

Lek Evertas jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z łagodnym do umiarkowanie ciężkim otępieniem typu alzheimerowskiego.

Jak stosować Evertas?

Lekarz ustala dawkę systemu transdermalnego (plastra) dla każdego pacjenta. W trakcie leczenia może być konieczne indywidualne dostosowywanie dawki leku. Należy stosować nowy plaster codziennie, najlepiej o tej samej porze każdego dnia, co zapewnia skuteczność leczenia. Lekarz ustala długość leczenia.

Sposób podawania

Lek Evertas można stosować z jedzeniem, piciem i alkoholem. Należy naklejać tylko jeden plaster leku na raz i należy zmieniać go na nowy co 24 godziny. Przed naklejeniem plastra należy upewnić się, że skóra w miejscu planowanego naklejenia jest czysta, sucha i nieowłosiona, oczyszczona z pudru, olejków, kremów nawilżających lub płynów, które mogłyby uniemożliwiać właściwe przylepienie plastra, wolna od skaleczeń, wysypki i (lub) podrażnień. Przed naklejeniem nowego plastra należy usunąć poprzedni plaster. Należy naklejać jeden plaster na dobę tylko na jedno z następujących miejsc ciała: górna część lewego ramienia lub górna część prawego ramienia, górna część klatki piersiowej po lewej stronie lub po prawej stronie (należy unikać nalepiania plastrów na piersi), górna część pleców po lewej stronie lub po prawej stronie, dolna część pleców po lewej stronie lub po prawej stronie. Nie należy naklejać plastra w tym samym miejscu przed upływem 14 dni. Plaster należy nosić stale, aż do czasu jego zmiany na nowy. Nie należy ciąć plastra na mniejsze kawałki.
Kąpiel, pływanie lub kąpiel pod prysznicem nie powinny mieć wpływu na działanie leku. Należy upewnić się, że podczas wykonywania tych czynności nie dojdzie do obluzowania się plastra. Nie należy narażać plastra na dłuższe działanie wszelkich zewnętrznych źródeł ciepła (np. nadmierne działanie promieni słonecznych, sauna, solarium). Jeśli plaster sam się odklei, należy nalepić nowy na resztę dnia, a następnie zmienić go o zwykłej porze kolejnego dnia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Evertas?

Jeśli pacjent stwierdził, że zapomniał nakleić plaster, powinien zrobić to od razu. Następny plaster można nakleić o zwykłej porze następnego dnia. Nie należy naklejać dwóch plastrów w celu uzupełnienia pominiętej dawki leku. Jeśli pacjent nie stosował plastra przez dłużej niż 3 dni, nie powinien naklejać kolejnego plastra bez konsultacji z lekarzem (lekarz ustali dawkę od której będzie można wznowić leczenie).

Kiedy Evertas nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (rywastygminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować, jeśli u pacjenta występuje reakcja alergiczna na leki podobne do rywastygminy (są to pochodne karbaminianu). Leku Evertas nie należy stosować, jeśli u pacjenta wystąpi reakcja skórna wykraczająca poza obszar skóry zajmowany przez plaster, jeśli nasili się reakcja miejscowa (np. wystąpią pęcherze, zaostrzenie stanu zapalnego skóry, opuchnięcie) i jeśli zmiany te nie ustąpią w ciągu 48 godzin po zdjęciu plastra.
Lek Evertas nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Evertas?

Przed wprowadzeniem leczenia lekiem Evertas lekarz oceni u pacjenta stopień zaawansowania choroby Alzheimera. Po przeanalizowaniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku, lekarz rozpocznie leczenie i określi harmonogram kontroli objawów choroby i skuteczności leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Jeśli w czasie leczenia lekiem Evertas u pacjenta ma być przeprowadzona operacja z zastosowaniem znieczulenia ogólnego, należy poinformować lekarza o jego stosowaniu, ponieważ lek Evertas może nasilać działanie niektórych środków zwiotczających mięśnie podawanych w trakcie znieczulenia.

Jak stosować Evertas z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Evertas w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Evertas nie powinien być stosowany w czasie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Podczas stosowania leku Evertas nie należy karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Evertas?

Działania niepożądane związane z leczeniem lekiem Evertas są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
W razie wystąpienia jakiegokolwiek z poniższych działań niepożądanych należy zdjąć plaster i natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi: utrata apetytu, zawroty głowy, pobudzenie lub senność, nietrzymanie moczu, zaburzenia rytmu serca (takie jak szybkie, wolne lub nierówne bicie serca), omamy, wrzód żołądka, odwodnienie, nadmierna ruchliwość, agresja, upadki, sztywność ramion lub nóg, drżenie rąk, silny ból w górnej części brzucha (który może być objawem zapalenia trzustki), nasilenie objawów choroby Parkinsona (takich jak drżenie, sztywność lub pociąganie nogami), reakcja alergiczna w miejscu naklejenia plastra (taka jak pęcherze lub stan zapalny skóry), wysokie ciśnienie krwi, drgawki, zażółcenie skóry lub oczu, nieprawidłowa ciemna barwa moczu, niewyjaśnione nudności, wymioty, utrata apetytu (mogą to być objawy zapalenia wątroby), zmiany w wynikach badań czynności wątroby, niepokój, koszmary senne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Evertas?

Jeśli pacjent przez przypadek naklei więcej niż 1 plaster, należy zdjąć wszystkie plastry, a następnie poinformować lekarza o przypadkowym naklejeniu więcej niż 1 plastra.

Czy Evertas wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Choroba Alzheimera może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednocześnie lek Evertas może powodować omdlenia lub silne splątanie - jeśli u pacjenta pojawią się takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn ani wykonywać innych czynności wymagających koncentracji.

Jak przechowywać Evertas?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przed użyciem plaster należy przechowywać w saszetce.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Evertas - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Evertas - powiązane artykuły

Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – i nformacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem