LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Evrenzo (Roxadustat)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Evrenzo (Rp) tabletki powlekane 20 mg 12 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
345,00
Cena
100% (zł):
345,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Evrenzo (Rp) tabletki powlekane 50 mg 12 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
855,00
Cena
100% (zł):
855,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Evrenzo (Rp) tabletki powlekane 70 mg 12 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
1195,00
Cena
100% (zł):
1195,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Evrenzo (Rp) tabletki powlekane 100 mg 12 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
1705,00
Cena
100% (zł):
1705,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Evrenzo (Rp) tabletki powlekane 150 mg 12 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
2555,00
Cena
100% (zł):
2555,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Evrenzo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Astellas Pharma Europe B.V.

Co zawiera lek Evrenzo?

Lek Evrenzo to tabletki w pięciu dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 20 mg, 50 mg, 70 mg, 100 mg lub 150 mg roksadustatu. Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera lecytynę sojową i nie może być stosowany u pacjentów z uczuleniem na orzeszki ziemne lub soję. Lek zawiera barwnik czerwień Allura i w związku z tym może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa lek Evrenzo?

Lek zawiera roksadustat, który zwiększa liczbę krwinek czerwonych oraz stężenie hemoglobiny we krwi.

Kiedy stosować lek Evrenzo?

Lek Evrenzo stosuje się u osób dorosłych w leczeniu objawów niedokrwistości spowodowanej przewlekłą niewydolnością nerek.

Jak stosować lek Evrenzo?

Lekarz określi odpowiednią dla pacjenta dawkę leku ustali długość lecenia. Nie należy samodzielnie przerywać przyjmowania leku.

Sposób podawania

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, lek będzie przyjmowany 3 razy w tygodniu, w nienastępujące po sobie dni. Lek można przyjmować z posiłkiem lub między posiłkami. Tabletki należy połykać w całości; nie należy ich żuć, przełamywać ani rozkruszać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Evrenzo?

Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Jeśli do kolejnej zaplanowanej dawki pozostało ponad 24 godziny, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę, a kolejną dawkę następnego zaplanowanego dnia. Jeśli do kolejnej zaplanowanej dawki pozostało mniej niż 24 godziny, należy opuścić pominiętą dawkę i przyjąć kolejną dawkę następnego zaplanowanego dnia.

Kiedy lek Evrenzo nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (roksadustat), orzeszki ziemne lub soję, lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie mogą przyjmować kobiety w ostatnich 3 miesiącach ciąży oraz kobiety karmiące piersią.
Leku Evrenzo nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Evrenzo?

Leczenie lekiem Evrenzo rozpocznie lekarz z doświadczeniem w leczeniu niedokrwistości. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i ośrodki ostrożności, następnie objaśni pacjentowi zasady prowadzenia takiej terapii. W trakcie leczenia lekarz będzie regularnie monitorował stężenie hemoglobiny. Należy porozmawiać z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem.

Jak stosować lek Evrenzo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Lek Evrenzo należy przyjmować co najmniej godzinę po przyjęciu leków, które zmniejszają stężenia fosforanów we krwi (tzw. środki wiążące fosforany) lub innych leków bądź suplementów, które zawierają wapń, żelazo, magnez lub glin (tzw. kationy wielowartościowe).

Czy można stosować lek Evrenzo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Evrenzo może być szkodliwy dla nienarodzonego dziecka. Leku Evrenzo nie wolno stosować w ostatnich 3 miesiącach ciąży, natomiast w pierwszych 6 miesiącach ciąży stosowanie leku nie jest zalecane. Kobiety przyjmujące lek Evrenzo, które mogą zajść w ciążę, powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia i przynajmniej przez tydzień po przyjęciu ostatniej dawki (lekarz omówi z pacjentką odpowiednie metody antykoncepcji). W trakcie leczenia lekiem Evrenzo nie wolno karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Evrenzo?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Evrenzo, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są: nadciśnienie, zakrzepica dostępu naczyniowego, biegunka, obrzęk obwodowy (zwłaszcza kostek i stóp), wysokie stężenie potasu we krwi, nudności. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Evrenzo i jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeśli w trakcie leczenia pojawią się następujące objawy: ból lub obrzęk nóg, skurcze lub uczucie ciepła w zmienionej chorobowo nodze (mogą to być objawy zakrzepów krwi w żyłach nóg - zakrzepicy żył głębokich); nagła duszność, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, kaszel - niekiedy z krwią (są to objawy zakrzepów krwi w płucach - zatorowości płucnej); obrzęk, zaczerwienienie, stwardnienie lub pogrubienie skóry wokół miejsca dostępu do hemodializy, wyciek w miejscu dostępu (objawy zakrzepu krwi w dostępie do hemodializy - zakrzepica dostępu naczyniowego); napady drgawkowe lub sygnały ostrzegawcze napadu, takie jak ból głowy, drażliwość, lęk, splątanie lub nietypowe odczucia; objawy zakażenia (takie jak gorączka, poty lub dreszcze, duszność, uczucie osłabienia lub omdlenie, kaszel, wymioty, biegunka lub ból żołądka, pieczenie podczas oddawania moczu, zaczerwieniona lub bolesna skóra, owrzodzenia na ciele).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Evrenzo?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Evrenzo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas leczenia lekiem Evrenzo mogą wystąpić napady drgawkowe - należy zachować ostrożność podczas kierowania pojazdami lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Evrenzo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Evrenzo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Evrenzo - powiązane artykuły

Niedziela, 20 sierpnia 2023

Dnia 24 sierpnia 2023 Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną leków, która obowiązuje od 1 września 2023 r. Zobacz, które leki z programów lekowych i chemioterapii obejmuje lista.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem