LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Evrysdi (Risdiplam)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Evrysdi (Rpz) proszek do sporządzania roztworu doustnego 0,75 mg/ml 1 but.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Evrysdi

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Roche Registration GmbH

Co zawiera lek Evrysdi?

Lek Evrysdi to proszek, z którego przygotowuje się roztwór doustny. Lek jest dostępny na receptę.
1 ml sporządzonego roztworu doustnego zawiera 0,75 mg rysdyplamu. Lek zawiera izomalt - pacjenci, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera benzoesanu sodu.

Jak działa lek Evrysdi?

Rysdyplam - substancja czynna zawarta w leku Evrysdi - wspomaga organizm w wytwarzaniu większej ilości białka SMN (białka warunkującego przeżycie neuronów ruchowych, które kontrolują ruchy mięśni). U pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA) nie występuje gen SMN1, ale obecna jest co najmniej jedna kopia genu SMN2 produkującego głównie krótkie białko SMN, które nie działa tak dobrze jak białko o pełnej długości. Rysdyplam umożliwia genowi SMN2 wytwarzanie białka o pełnej długości, które może działać prawidłowo. W ten sposób lek łagodzi obecne objawy choroby i spowalnia jej postęp.

Kiedy stosować lek Evrysdi?

Lek Evrysdi jest stosowany w leczeniu pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni 5q (SMA), który jest chorobą genetyczną powodującą osłabienie i zanik mięśni.

Jak stosować lek Evrysdi?

Dawkowanie leku Evrysdi określa lekarz zależnie od wieku i masy ciała pacjenta. Nie należy zmieniać dawki leku bez konsultacji z lekarzem. Lekarz ustala czas prowadzenia leczenia. Nie należy przerywać leczenia bez zalecenia lekarza.

Sposób podawania

Pacjent otrzyma lek w postaci płynu w butelce, przygotowanego wcześniej przez farmaceutę. Lek przyjmuje się doustnie raz na dobę po posiłku, mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. U pacjentów, którzy nie są w stanie połykać, lek można podawać przez sondę gastrostomijną lub przez sondę nosowo-żołądkową. Lek należy popić wodą. Nie należy mieszać leku z mlekiem lub mlekiem modyfikowanym. Do odmierzenia dawki leku należy zawsze używać strzykawki doustnej wielokrotnego użytku znajdującej się w opakowaniu. Lek należy przyjąć lub podać natychmiast po pobraniu go do strzykawki doustnej; jeśli lek nie zostanie przyjęty w ciągu 5 minut, należy usunąć go ze strzykawki doustnej i pobrać nową dawkę. Do opakowania z lekiem dołączona jest instrukcja użycia - należy ściśle przestrzegać zaleceń w niej zawartych.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Evrysdi?

Jeśli od zwykłej pory przyjęcia dawki leku upłynęło mniej niż 6 godzin, należy przyjąć pominiętą dawkę zaraz po przypomnieniu sobie o niej.
Jeśli od zwykłej pory przyjęcia dawki leku upłynęło więcej niż 6 godzin, należy opuścić pominiętą dawkę i przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze; nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Jeśli po przyjęciu dawki leku wystąpią wymioty, nie należy przyjmować dodatkowej dawki; należy przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze następnego dnia.

Kiedy lek Evrysdi nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (rysdyplam) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Evrysdi?

Terapia z zastosowaniem leku Evrysdi jest leczeniem specjalistycznym nadzorowaną przez lekarza posiadającego doświadczenie w leczeniu SMA. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia lekiem Evrysdi konieczna jest weryfikacja przeciwwskazań i środków ostrożności tego leku. Lekarz dokładnie omówi z pacjentem zasady prowadzenia takiej terapii. Regularnie będzie kontrolowany stan pacjenta i skuteczność leczenia. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Pacjent, który był leczony lekiem Evrysdi, nie może być dawcą nasienia podczas leczenia i przez 4 miesiące od przyjęcia ostatniej dawki leku. Należy porozmawiać z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem. Należy unikać kontaktu leku ze skórą; jeśli lek dostanie się na skórę, należy przemyć to miejsce wodą z mydłem.

Jak stosować lek Evrysdi z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Evrysdi w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Evrysdi nie mogą stosować pacjentki w ciąży, ponieważ może on mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zleci pacjentce test ciążowy. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Evrysdi, powinna natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia i przez miesiąc po zakończeniu przyjmowania leku Evrysdi - należy skonsultować się z lekarzem na temat odpowiednich metod antykoncepcji. Mężczyźni, których partnerki są w wieku rozrodczym, muszą używać prezerwatyw podczas leczenia lekiem Evrysdi i przez 4 miesiące po zakończeniu leczenia. Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku Evrysdi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Evrysdi?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Evrysdi są opracowane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem tego leku to: gorączka, wysypka, biegunka i ból głowy. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Evrysdi?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub natychmiast udać się do szpitala.

Czy lek Evrysdi wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Evrysdi nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Evrysdi?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnej butelce w celu ochrony przed światłem. Roztwór doustny należy przechowywać w lodówce (w temperaturze od 2ºC do 8ºC). W razie konieczności roztwór doustny może być przechowywany w temperaturze pokojowej (poniżej 40ºC) przez okres, który łącznie nie przekracza 120 godzin (5 dni). Roztwór doustny należy umieścić z powrotem w lodówce, gdy nie jest już konieczne przechowywanie butelki w temperaturze pokojowej. Należy kontrolować całkowity czas przechowywania poza lodówką (poniżej 40˚C). Farmaceuta przygotowujący roztwór wpisze termin ważności leku na etykiecie butelki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Evrysdi - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Evrysdi - powiązane artykuły

Poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Lista refundacyjna wrzesień 2022 – informacje ogólne Lista refundacyjna wrzesień 2022 – zmiany w programach lekowych Lista refundacyjna wrzesień 2022 – zmiany w...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem