LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Exelon plastry (Rivastigmine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Exelon (Rpz) system transdermalny, plaster 4,6 mg/24 h 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
75,14
0,00
Cena
100% (zł):
85,37
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Exelon (Rpz) system transdermalny, plaster 9,5 mg/24 h 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
140,37
0,00
Cena
100% (zł):
161,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Exelon (Rpz) system transdermalny, plaster 13,3 mg/24 h 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
194,19
0,00
Cena
100% (zł):
223,78
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Exelon plastry

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Europharm Ltd.

Co zawiera Exelon plastry?

Lek Exelon występuje w postaci systemów transdermalnych (plastrów) w 3 dawkach. Wszystkie pozycje leku są dostępne na receptę. Każdy plaster znajduje się w szczelnie zamkniętej saszetce ochronnej.

  • Exelon 4,6 mg/24 h
    1 plaster ma powierzchnię 5 cm2 i zawiera 9 mg rywastygminy; z plastra uwalniane jest 4,6 mg rywastygminy na 24 godziny.
  • Exelon 9,5 mg/24 h
    1 plaster ma powierzchnię 10 cm2 i zawiera 18 mg rywastygminy; z plastra uwalniane jest 9,5 mg rywastygminy na 24 godziny.
  • Exelon 13,3 mg/24 h
    1 plaster ma powierzchnię 15 cm2 i zawiera 27 mg rywastygminy; z plastra uwalniane jest 13,3 mg rywastygminy na 24 godziny.

Jak działa Exelon?

Rywastygmina jest lekiem przeciw otępieniu z grupy substancji nazywanych inhibitorami acetylocholinesterazy. Acetylocholina bierze udział w procesie zapamiętywania, a rywastygmina blokuje enzym powodujący rozpad acetylocholiny i zwiększa w ten sposób jej stężenie w mózgu, co pomaga w łagodzeniu objawów choroby Alzheimera.

Kiedy stosować Exelon plastry?

Lek Exelon plastry jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z łagodnym do umiarkowanie ciężkiego otępieniem typu alzheimerowskiego.

Jak stosować Exelon plastry?

Lekarz dobierze odpowiedni system transdermalny (plaster) leku Exelon. Podczas leczenia lekarz może dostosować dawkę leku do potrzeb danego pacjenta. Aby leczenie przyniosło korzystne efekty, należy naklejać nowy plaster codziennie, najlepiej o tej samej porze każdego dnia. Lekarz określi czas trwania leczenia.

Sposób podawania

Należy stosować tylko 1 plaster na raz i należy zmieniać go na nowy co 24 godziny. Przed naklejeniem plastra należy upewnić się, że skóra w miejscu naklejenia jest czysta, sucha i nieowłosiona, oczyszczona z pudrów, olejków, kremów nawilżających lub płynów, które mogłyby uniemożliwiać właściwe przylepienie plastra, wolna od skaleczeń, wysypki i (lub) podrażnień. Przed nałożeniem nowego plastra należy usunąć poprzedni plaster. Plaster można naklejać tylko na następujące miejsca ciała: górna część lewego ramienia lub górna część prawego ramienia, górna część klatki piersiowej po lewej stronie lub po prawej stronie (należy unikać nalepiania plastrów na piersi), górna część pleców po lewej stronie lub po prawej stronie, dolna część pleców po lewej stronie lub po prawej stronie. Nie należy naklejać nowego plastra na tę samą powierzchnię skóry przed upływem 14 dni. Plaster należy nosić stale, aż do chwili jego zmiany na nowy. Nie należy przecinać plastra na mniejsze kawałki. Lek Exelon można stosować z jedzeniem, piciem i alkoholem.
Kąpiel, pływanie lub kąpiel pod prysznicem nie powinny mieć wpływu na działanie leku. Należy jednak upewnić się, że podczas wykonywania tych czynności nie dojdzie do obluzowania się plastra. Nie należy narażać plastra na działanie wszelkich zewnętrznych źródeł ciepła (np. nadmierne działanie promieni słonecznych, sauna, solarium) przez dłuższy czas. Jeśli plaster sam się odklei, należy nalepić nowy na resztę dnia, a następnie zmienić go o zwykłej porze kolejnego dnia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Exelon plastry?

Jeśli pacjent zorientuje się, że zapomniał nakleić plaster, powinien natychmiast to zrobić. Następny plaster można nakleić o zwykłej porze następnego dnia. Nie należy naklejać dwóch plastrów w celu uzupełnienia pominiętej dawki leku. Jeśli pacjent nie naklejał plastra przez dłużej niż 3 dni, nie powinien naklejać kolejnego plastra bez poinformowania o tym lekarza (lekarz ustali od jakiej dawki leku będzie można wznowić leczenie).

Kiedy Exelon plastry nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (rywastygminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować, jeśli u pacjenta występuje reakcja alergiczna na podobne leki (pochodne karbaminianu). Leku Exelon nie należy stosować, jeśli u pacjenta wystąpi reakcja skórna wykraczająca poza powierzchnię plastra, jeśli nasili się reakcja miejscowa (np. wystąpią pęcherze, zaostrzenie stanu zapalnego skóry, opuchnięcie) i jeśli zmiany te nie ustąpią w ciągu 48 godzin po zdjęciu plastra.
Lek Exelon nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Exelon plastry?

Przed zleceniem leczenia lekiem Exelon lekarz oceni stopień zaawansowania choroby Alzheimera u danego pacjenta oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu leczenia lekarz ustali terminy wizyt w celu oceny skuteczności leczenia i objawów choroby. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Exelon, jeśli w trakcie leczenia zajdzie konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego wymagającego podania znieczulenia ogólnego, ponieważ lek Exelon może nasilać działanie leków stosowanych w czasie znieczulenia ogólnego.

Jak stosować Exelon z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Exelon plastry w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Exelon nie powinien być stosowany w czasie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Podczas stosowania leku Exelon nie należy karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Exelon plastry?

Działania niepożądane związane z leczeniem lekiem Exelon są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy zdjąć plaster i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku Exelon wystąpi jakiekolwiek z następujących objawów: utrata apetytu, zawroty głowy, pobudzenie lub senność, nietrzymanie moczu, zaburzenia rytmu serca (takie jak szybkie, wolne lub nierówne bicie serca), wysokie ciśnienie krwi, wrzód żołądka, odwodnienie, nadmierna ruchliwość, omamy, agresja, upadki, sztywność ramion lub nóg, drżenie rąk, niepokój, koszmary senne, napady padaczkowe, reakcja alergiczna w miejscu naklejenia plastra (taka jak pęcherze lub stan zapalny skóry), nasilenie objawów choroby Parkinsona (takich jak drżenie, sztywność lub pociąganie nogami), silny ból w górnej części brzucha (objaw zapalenia trzustki), zażółcenie skóry lub oczu, nieprawidłowa ciemna barwa moczu, niewyjaśnione nudności, wymioty, utrata apetytu (objawy zapalenia wątroby), zmiany w wynikach badań czynności wątroby.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Exelon plastry?

Jeśli pacjent przez przypadek naklei więcej niż 1 plaster, należy zdjąć wszystkie plastry, a następnie poinformować lekarza o przypadkowym naklejeniu więcej niż 1 plastra.

Czy Exelon plastry wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Choroba Alzheimera może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Ponadto lek Exelon może powodować omdlenia lub silne splątanie - jeśli u pacjenta wystąpią takie objawy, nie powinien prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn ani wykonywać żadnych innych czynności wymagających koncentracji.

Jak przechowywać Exelon plastry?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przed użyciem plaster należy przechowywać w saszetce.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Exelon plastry - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem