LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Exforge (Amlodipine + Valsartan)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Exforge (Rp) tabletki powlekane 5 mg + 80 mg 28 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 70,00 Cena 100% (zł): 70,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Exforge (Rp) tabletki powlekane 5 mg + 160 mg 28 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 76,00 Cena 100% (zł): 76,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Exforge (Rp) tabletki powlekane 10 mg + 160 mg 14 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 59,00 Cena 100% (zł): 59,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Exforge (Rp) tabletki powlekane 10 mg + 160 mg 28 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 83,00 Cena 100% (zł): 83,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Exforge

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Europharm Ltd.

Co zawiera lek Exforge?

Lek Exforge występuje w postaci tabletek w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.

  • Exforge 5 mg + 80 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 5 mg amlodypiny (w postaci benzenosulfonianu) i 80 mg walsartanu.
  • Exforge 5 mg + 160 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 5 mg amlodypiny (w postaci benzenosulfonianu) i 160 mg walsartanu.
  • Exforge 10 mg + 160 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 10 mg amlodypiny (w postaci benzenosulfonianu) i 160 mg walsartanu.

Jak działa lek Exforge?

Lek Exforge zawiera dwie substancje czynne: amlodypinę i walsartan. Amlodypina jest lekiem z grupy antagonistów wapnia. Walsartan należy do grupy leków zwanych antagonistami receptora angiotensyny II. Obie substancje działają rozkurczająco na naczynia krwionośne, co powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Kiedy stosować lek Exforge?

Lek Exforge jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego u pacjentów dorosłych, u których ciśnienie nie jest wystarczająco kontrolowane podczas stosowania tylko amlodypiny lub tylko walsartanu.

Jak stosować lek Exforge?

Odpowiednią dawkę leku Exforge ustala lekarz. Nie należy przerywać leczenia lekiem Exforge bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, z jedzeniem lub bez. Tabletkę należy połykać, popijając szklanką wody. Leku Exforge nie należy przyjmować razem z sokiem grejpfrutowym.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Exforge?

Lek Exforge należy przyjmować regularnie każdego dnia. Jeśli pacjent zapomniał przyjąć lek, powinien to zrobić jak najszybciej, a następną dawkę powinien przyjąć o zwykłej porze. Jeśli zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę leku. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Exforge nie może być stosowany?

Leku Exforge nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (amlodypinę lub walsartan), inny lek z grupy antagonistów wapnia lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Exforge nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Exforge?

Przed zleceniem stosowania leku Exforge konieczna jest analiza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz podejmie decyzję o przepisaniu pacjentowi leku i ustali zasady kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku pacjent powinien omówić je z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Podczas leczenia lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. Podczas stosowania leku Exforge należy unikać spożywania zbyt dużej ilości alkoholu.

Jak stosować lek Exforge z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Exforge z jedzeniem i piciem?

Pacjenci stosujący lek Exforge nie powinni spożywać grejpfrutów ani soku grejpfrutowego, ponieważ oba te produkty mogą doprowadzić do zwiększenia stężenia we krwi amlodypiny, która jest składnikiem leku. W konsekwencji może dojść do nasilenia działania obniżającego ciśnienie krwi przez lek Exforge.

Czy można stosować lek Exforge w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Exforge nie jest zalecany do stosowania u kobiet w pierwszych 3 miesiącach ciąży i nie wolno go stosować w ostatnich 6 miesiącach ciąży, ponieważ może poważnie zaszkodzić dziecku w tym okresie ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia lekiem Exforge, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Lek Exforge nie jest zalecany do stosowania w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Exforge?

Działania niepożądane występujące w trakcie przyjmowania leku Exforge są zestawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Exforge i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: reakcja alergiczna (z takim objawami jak wysypka skórna, swędzenie, obrzęk twarzy, warg lub języka, trudności z oddychaniem, niskie ciśnienie krwi - np. uczucie osłabienia); nagły świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, skrócenia oddechu lub trudności z oddychaniem; ciężkie reakcje skórne (takie jak intensywna wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie skóry na całym ciele, silny świąd, pęcherze, złuszczanie i obrzęk skóry, zapalenie śluzówek - zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka); nieregularne bicie serca; zawał serca; silny ból w nadbrzuszu (objaw zapalenia trzustki).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Exforge?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Exforge wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Exforge może powodować zawroty głowy, co wpływa na zdolność koncentracji. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn dopóki nie jest znany wpływ tego leku na pacjenta.

Jak przechowywać lek Exforge?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem