LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ezen (Ezetimibe)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ezen (Rp) tabletki 10 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
10,89
0,00
Cena
100% (zł):
20,19
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ezen (Rp) tabletki 10 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
37,80
Cena
100% (zł):
37,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ezen

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera Ezen?

Lek Ezen występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 10 mg ezetymibu. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Ezen?

Ezetymib obniża podwyższone stężenie cholesterolu we krwi poprzez zmniejszenie wchłaniania cholesterolu w przewodzie pokarmowym.

Kiedy stosować Ezen?

Lek Ezen jest stosowany jako lek uzupełniający dietę obniżającą stężenie cholesterolu w przypadku:
- zwiększonego stężenia cholesterolu we krwi (tzw. hipercholesterolemii pierwotnej) w skojarzeniu ze statyną (jeśli stężenie cholesterolu nie jest odpowiednio kontrolowane podczas stosowania wyłącznie statyny) lub w monoterapii (jeśli stosowanie statyny nie jest odpowiednie lub źle tolerowane);
- zaburzenia dziedzicznego (tzw. homozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej), które powoduje zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi (u pacjenta zostanie zastosowana statyna oraz mogą być zastosowane inne metody leczenia).
Jeśli u pacjenta występuje choroba serca, lek Ezen przyjmowany ze statynami, zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu, zabiegu chirurgicznego mającego na celu zwiększenie dopływu krwi do serca lub hospitalizacji z powodu bólu w klatce piersiowej.
Lek Ezen jest stosowany u pacjentów, u których sama dieta obniżająca stężenie cholesterolu nie wystarcza, żeby kontrolować jego stężenie we krwi. Podczas przyjmowania leku Ezen należy nadal przestrzegać diety obniżającej stężenie cholesterolu.

Jak stosować Ezen?

Dawkowanie leku Ezen, sposób podawania i czas stosowania ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia z jedzeniem lub bez jedzenia. Jeżeli lekarz przepisał lek Ezen i statynę, oba leki można przyjmować w tym samym czasie.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ezen?

W razie pominięcia dawki leku Ezen należy przyjąć stosowaną dawkę następnego dnia o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Ezen nie może być stosowany?

Leku Ezen nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ezetymib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Ezen nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat, o ile nie zostanie przepisany przez specjalistę; leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ezen?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Ezen lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz czy należy poddać pacjenta szczególnie dokładnej obserwacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku.

Jak stosować Ezen z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Ezen w ciąży i okresie karmienia piersią?

O zastosowaniu leku Ezen u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią decyduje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ezen?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Ezen, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku Ezen wystąpią: niewyjaśnione bóle mięśni, ich tkliwość lub osłabienie; reakcje uczuleniowe w tym obrzęk twarzy, ust, języka i (lub) gardła, mogące powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ezen?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem.

Czy Ezen wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy się spodziewać, aby lek Ezen miał wpływ na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn. Należy jednak wziąć pod uwagę, że u niektórych osób mogą wystąpić zawroty głowy po przyjęciu leku Ezen.

Jak przechowywać Ezen?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ezen - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Ezen - powiązane artykuły

Piątek, 22 marca 2024

Nowa lista refundacyjna od 1 kwietnia 2024 r. - nowości na liście aptecznej Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2024 r.– informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem