LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ezetimibe Genoptim (Ezetimibe)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ezetimibe Genoptim (Rp) tabletki 10 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
3,98
0,00
Cena
100% (zł):
13,26
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ezetimibe Genoptim

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Synoptis Pharma Sp. z o.o.

Co zawiera lek Ezetimibe Genoptim?

Lek Ezetimibe Genoptim występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 10 mg ezetymibu. Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Ezetimibe Genoptim?

Ezetymib zmniejsza podwyższone stężenie cholesterolu we krwi poprzez zmniejszenie wchłaniania cholesterolu w przewodzie pokarmowym.

Kiedy stosować lek Ezetimibe Genoptim?

Lek Ezetimibe Genoptim jest stosowany jako środek uzupełniający dietę obniżającą stężenie cholesterolu w przypadku:
- zwiększonego stężenia cholesterolu we krwi (hipercholesterolemii pierwotnej heterozygotycznej rodzinnej lub nierodzinnej) w skojarzeniu ze statyną (jeśli stężenie cholesterolu nie jest odpowiednio kontrolowane podczas stosowania samej statyny) lub w monoterapii (jeśli stosowanie statyny nie jest odpowiednie lub źle tolerowane);
- zaburzenia dziedzicznego (homozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej), które powoduje zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi (u pacjenta zostanie zastosowana statyna oraz mogą być zastosowane inne metody leczenia).
Jeśli u pacjenta występuje choroba serca, lek Ezetimibe Genoptim przyjmowany ze statynami zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu, operacji mającej na celu zwiększenie dopływu krwi do serca lub hospitalizacji z powodu bólu w klatce piersiowej.
Lek Ezetimibe Genoptim jest stosowany u pacjentów, u których sama dieta obniżająca poziom cholesterolu nie wystarcza, żeby kontrolować jego stężenie we krwi. Podczas przyjmowania leku Ezetimibe Genoptim należy nadal przestrzegać diety obniżającej stężenie cholesterolu.

Jak stosować lek Ezetimibe Genoptim?

Dawkowanie leku Ezetimibe Genoptim, sposób przyjmowania i długość leczenia określa lekarz.

Sposób podawania

Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, z jedzeniem lub bez jedzenia. Jeżeli lekarz przepisał lek Ezetimibe Genoptim i statynę, oba leki można przyjmować w tym samym czasie.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ezetimibe Genoptim?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien przyjąć stosowaną dawkę następnego dnia o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Ezetimibe Genoptim nie może być stosowany?

Leku Ezetimibe Genoptim nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ezetymib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Ezetimibe Genoptim nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat, o ile nie zostanie przepisany przez specjalistę; nie należy stosować tego leku u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ezetimibe Genoptim?

Przed przepisaniem leku Ezetimibe Genoptim konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku.

Jak stosować lek Ezetimibe Genoptim z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Ezetimibe Genoptim w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką możliwość zastosowania leku Ezetimibe Genoptim w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ezetimibe Genoptim?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Ezetimibe Genoptim są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić do najbliższego szpitala, jeśli podczas stosowania leku Ezetimibe Genoptim wystąpią następujące ciężkie działania niepożądane: niewyjaśnione bóle mięśni, ich tkliwość lub osłabienie; reakcje uczuleniowe, takie jak obrzęk twarzy, ust, języka i (lub) gardła, mogące powodować trudności z oddychaniem lub połykaniem; silny ból brzucha, będący objawem zapalenia trzustki; objawy kamicy żółciowej lub zapalenia pęcherzyka żółciowego; objawy zapalenie wątroby.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ezetimibe Genoptim?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Ezetimibe Genoptim wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy się spodziewać, aby lek Ezetimibe Genoptim wpływał na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn. Należy jednak wziąć pod uwagę, że u niektórych osób mogą wystąpić zawroty głowy po przyjęciu leku Ezetimibe Genoptim - w takiej sytuacji nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Ezetimibe Genoptim?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią w temperaturze poniżej 25ºC.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ezetimibe Genoptim - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Ezetimibe Genoptim - powiązane artykuły

Piątek, 22 marca 2024

Nowa lista refundacyjna od 1 kwietnia 2024 r. - nowości na liście aptecznej Lista refundacyjna na dzień 1 kwietnia 2024 r.– informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem