LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Faringan (Chlorhexidine + Benzocaine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Faringan (OTC) tabletki do ssania 5 mg + 1,5 mg 20 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 11,50 Cena 100% (zł): 11,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

W łagodzeniu bólu gardła stosowane są leki miejscowe, działające odkażająco i bakteriobójczo same lub w połączeniu z lekami przecibólowymi przeciwzapalnymi.

Więcej »

Faringan

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Solinea Sp. z o.o. Sp.k.

Skład

1 tabletka do ssania zawiera 5 mg dichlorowodorku chloroheksydyny i 1,5 mg benzokainy. Linia podziału na tabletce ułatwia tylko jej przełamanie, a nie podział na równe dawki. 1 tabletka zawiera 4 mg aspartamu i 656,5 mg izomaltu.

Wskazania

Leczenie miejscowe w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej (zapalenie jamy ustnej, zapalenie dziąseł, afty) oraz gardła (zapalenie gardła).

Dawkowanie

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
    Ssać po 1 tabletce kilka razy na dobę. Jeśli jest taka potrzeba, ssać 1 tabletkę co 1-2 godziny, nie przekraczając 8 tabletek na dobę. Stosowanie preparatu należy rozpocząć po wystąpieniu pierwszych objawów. W przypadku nasilenia objawów, utrzymywania się objawów dłużej niż 5 dni, wystąpienia wysokiej gorączki, bólu głowy, nudności lub wymiotów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.
  • Dzieci
    Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania

Tabletki należy ssać aż do ich rozpuszczenia się w jamie ustnej. Tabletek nie należy rozgryzać ani połykać. Przez 30 minut po zastosowaniu preparatu nie zaleca się spożywania pokarmów ani picia. Preparat zaleca się przyjąć po posiłku, przed snem i co najmniej 30 minut po oczyszczeniu zębów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Rany i owrzodzenia jamy ustnej i gardła. Małe stężenie cholinoesterazy w osoczu. Methemoglobinemia. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Ciąża i karmienie piersią

Zaleca się unikanie stosowania preparatu w okresie ciąży. Preparatu nie należy stosować u kobiet karmiących piersią.

Działania niepożądane

Rzadko: miejscowe podrażnienie; reakcje alergiczne. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości; wstrząs anafilaktyczny. Częstość nieznana: zaburzenia smaku; methemoglobinemia; w przypadku stosowania powyżej 7 dni - przebarwienie zębów, przebarwienie języka, pieczenie języka, mrowienie języka.

Uwagi

Jeśli u pacjenta występują zmiany nadżerkowe lub złuszczanie w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, preparat należy stosować z zachowaniem ostrożności pod kontrolą lekarza. Pacjenci, którzy nie tolerują estrowych środków miejscowo znieczulających (szczególnie pochodnych kwasu para-aminobenzoesowego, parabenów lub p-fenylenodiaminy mogą wykazywać nadwrażliwość na benzokainę. Chloroheksydyna zwiększa odkładanie kamienia nazębnego - podczas stosowania preparatu zaleca się szczególną dbałość o higienę jamy ustnej i rozważenie stosowania pasty do zębów, zapobiegającej odkładaniu kamienia.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem