LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Fasenra (Benralizumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Fasenra (Rpz) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 30 mg 1 amp.-strzyk. 1 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
12230,00
Cena
100% (zł):
12230,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Fasenra (Rpz) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 30 mg 1 wstrzykiwacz 1 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
12230,00
Cena
100% (zł):
12230,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Fasenra

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

AstraZeneca AB

Co zawiera lek Fasenra?

Lek Fasenra jest dostępny w ampułko-strzykawce lub we wstrzykiwaczu. Obie pozycje leku są dostępne na receptę.
Zarówno 1 ampułko-strzykawka, jak i 1 wstrzykiwacz leku zawiera 30 mg benralizumabu. Każda ampułko-strzykawka i wstrzykiwacz zawiera 1 dawkę leku, przeznaczoną tylko do jednorazowego użycia.

Jak działa lek Fasenra?

Lek zawiera benralizumab, który należy do grupy leków nazywanych przeciwciałami monoklonalnymi. Jego działanie polega na blokowaniu działania białka zwanego interleukiną-5, zwłaszcza na pewnym rodzaju białych krwinek zwanych eozynofilami, które biorą udział w stanie zapalnym towarzyszącym astmie. Przyłączając się do eozynofilów lek Fasenra pomaga zmniejszyć ich liczbę, co prowadzi do zmniejszenia nasilenia objawów astmy.

Kiedy stosować lek Fasenra?

Lek Fasenra jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu ciężkiej postaci astmy eozynofilowej.
Lek Fasenra jest stosowany jednocześnie z innymi lekami stosowanymi w leczeniu astmy (dużymi dawkami kortykosteroidów wziewnych w skojarzeniu z innymi lekami przeciwastmatycznymi), gdy choroba ta nie jest dobrze kontrolowana tylko przez te inne leki.

Jak stosować lek Fasenra?

Dawkowanie leku Fasenra, sposób podawania i czas stosowania określa lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia lekiem Fasenra, ponieważ przerwanie lub zakończenie leczenia może spowodować nawrót objawów lub napadów astmy. W przypadku nasilenia objawów astmy podczas otrzymywania wstrzyknięć leku Fasenra należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy nagle przerywać przyjmowania innych leków zapobiegających astmie po rozpoczęciu stosowania leku Fasenra.

Sposób podawania

Lek Fasenra, zarówno w ampułko-strzykawce jak i we wstrzykiwaczu, jest podawany we wstrzyknięciu podskórnym. Lek może być wstrzykiwany samodzielnie przez pacjenta lub opiekuna po przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę - należy wówczas przestrzegać zaleceń odnośnie sposobu przygotowania i podawania leku zawartych w ulotce dołączonej do opakowania. Lek można wstrzykiwać w przednią powierzchnię uda lub w dolną część brzucha; jeśli wstrzyknięcie wykonuje opiekun, można je wykonać również w górną część ramienia. Leku nie należy wstrzykiwać w promieniu 5 cm od pępka ani w miejsca gdzie skóra jest uszkodzona, bolesna, posiniaczona, łuszcząca, stwardniała lub w której są blizny. Przy każdym wstrzyknięciu należy wybierać inne miejsce na skórze, znajdujące się w odległości co najmniej 3 cm od miejsca poprzedniego wstrzyknięcia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Fasenra?

Jeśli pacjent zapomniał o wstrzyknięciu dawki leku Fasenra, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Kiedy lek Fasenra nie może być stosowany?

Leku Fasenra nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (benralizumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Fasenra nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Fasenra?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Fasenra lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem i zadecyduje o wdrożeniu leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli mimo wprowadzenia leczenia astma występująca u pacjenta będzie nadal niekontrolowana lub ulegnie pogorszeniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli pacjent zauważy jakiekolwiek objawy wskazujące na wystąpienie ciężkiej reakcji alergicznej.

Jak stosować lek Fasenra z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Fasenra w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o możliwości zastosowania leku Fasenra u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Fasenra?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Fasenra, przedstawione są w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli po podaniu leku Fasenra wystąpi reakcja alergiczna (reakcja taka może się pojawić w ciągu kilku godzin lub dni od wstrzyknięcia). Jej objawami mogą być: obrzęk twarzy, języka lub jamy ustnej, trudności z oddychaniem, obniżenie ciśnienia krwi i w jego następstwie zawroty głowy i omdlenia, reakcje skórne (takie jak pokrzywka, wysypka).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Fasenra?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem.

Czy Fasenra wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jest mało prawdopodobne, aby lek Fasenra miał wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Fasenra?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Zarówno ampułko-strzykawkę, jak i wstrzykiwacz należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8°C; nie należy ich wstrząsać, zamrażać ani narażać na działanie wysokich temperatur. W razie konieczności obie pozycje leku mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej nieprzekraczającej 25°C przez maksymalnie 14 dni. Po wyjęciu z lodówki lek Fasenra należy zużyć w ciągu 14 dni lub wyrzucić. Po wyjęciu ampułko-strzykawki lub wstrzykiwacza z lodówki należy odczekać około 30 minut, aby w sposób naturalny lek ogrzał się do temperatury pokojowej; nie należy go ogrzewać w żaden inny sposób. Nie należy wstrzykiwać leku, jeśli zauważy się, że płyn jest mętny, zmienił barwę lub zawiera duże cząstki (płyn może zawierać małe, białe cząstki).

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Fasenra - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem