LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Febrofen (Ketoprofen)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Febrofen (Rp) kapsułki o przedłużonym uwalnianiu 200 mg 20 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
11,70
0,00
Cena
100% (zł):
18,51
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Febrofen

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera Febrofen?

Lek Febrofen występuje w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu i jest dostępny na receptę.
1 kapsułka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 200 mg ketoprofenu. Lek zawiera sacharozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Febrofen?

Ketoprofen jest lekiem przeciwbólowym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Kiedy stosować Febrofen?

Lek Febrofen jest stosowany w:
- leczeniu przewlekłych zapalnych chorób reumatycznych, zwłaszcza reumatoidalnego zapalenia stawów,
- leczeniu ciężkich zmian zwyrodnieniowych stawów, jeśli niezbędna dawka wynosi 200 mg na dobę.

Jak stosować Febrofen?

Dawkę leku Febrofen i długość leczenia określa lekarz.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować podczas posiłku. Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając szklanką wody. W razie łagodnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych można zastosować leki zobojętniające sok żołądkowy lub osłaniające śluzówkę żołądka.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Febrofen?

Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy powrócić do ustalonego przez lekarza schematu dawkowania.

Kiedy Febrofen nie może być stosowany?

Leku Febrofen nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ketoprofen) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku, jeśli u pacjenta wystąpiła w przeszłości reakcja nadwrażliwości, taka jak skurcz oskrzeli, napad astmy oskrzelowej, nieżyt nosa, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka lub innego rodzaju reakcje alergiczne po zastosowaniu ketoprofenu, kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Leku Febrofen nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Febrofen?

Przed zaordynowaniem leku Febrofen konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż zalecane w danym schorzeniu. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę działającą przeciwbólowo. Leku Febrofen nie należy stosować dłużej niż to konieczne. Przyjmowanie takich leków jak Febrofen może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu (ryzyko to zwiększa się w przypadku długotrwałego przyjmowania dużych dawek leku). W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia, takich jak nieostre widzenie, należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Pacjenci z reakcjami nadwrażliwości na światło słoneczne lub fototoksycznością w wywiadzie będą dokładnie obserwowani przez lekarza podczas stosowania ketoprofenu. Osoby w podeszłym wieku wymagają szczególnej ostrożności podczas leczenia z regularną kontrolą lekarską.

Jak stosować Febrofen z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania innych leków zawierających niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym np. kwasu acetylosalicylowego lub selektywnych inhibitorów cyklooksygenazy 2 (COX-2). Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego przyjmowania leków, które mogą zwiększać ryzyko owrzodzenia lub krwawienia z przewodu pokarmowego, takich jak doustne kortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe (takie jak warfaryna), selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny stosowane m.in. w leczeniu depresji lub leki przeciwpłytkowe (takie jak kwas acetylosalicylowy).

Czy można stosować Febrofen w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno przyjmować leku Febrofen w ostatnich 3 miesiącach ciąży. W czasie pierwszych 6 miesięcy ciąży lub w okresie karmienia piersią lekarz decyduje o możliwości stosowania leku Febrofen. Jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma trudności z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Febrofen?

Działania niepożądane, które mogą towarzyszyć terapii lekiem Febrofen, są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Stosowanie leku Febrofen należy przerwać i jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub najbliższego szpitala, jeśli pojawią się następujące działania niepożądane leku: objawy krwawienia z przewodu pokarmowego (takie jak krwawe wymioty, krew w stolcu, smołowate stolce); objawy alergii na lek (szczególnie duszność, pokrzywka, wysypka skórna, uszkodzenie śluzówek, nagły świąd twarzy i szyi); objawy ciężkich reakcji skórnych (takie jak łuszczenie się skóry, wykwity pęcherzowe).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Febrofen?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy Febrofen wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli w czasie stosowania leku Febrofen pojawią się takie objawy jak senność, zawroty głowy, drgawki, zmęczenie lub zaburzenia widzenia.

Jak przechowywać Febrofen?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. Chronić przed dostępem światła i wilgoci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Febrofen - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem